Top Baneris

Architektūros [pokalbių] fondas: miestų ideologijų atspindžiai urbanistiniame kraštovaizdyje

2014 gruodžio 8 d.
Pasidalykite straipsniu

Dažniausiai manome, kad miestus kuria architektai ir urbanistai – nes tai jų profesija, tačiau kas stovi už jų? Kas kuria visą ideologinę aplinką, kurioje vėliau veikia architektai? Atsakymų į šiuos klausimus bus ieškoma Nacionalinėje Dailės Galerijoje Architektūros [pokalbių] fondo organizuojamo ciklo „Koks miestas?“ metu. Šį antradienį 20 valandą kultūros istorikė daktarė Rasa Čepaitienė paskaitoje „Skaityti miestą: ideologijų atspindžiai urbanistiniame kraštovaizdyje“ pasakos apie mieste slypinčius ideologinius pranešimus.

Pagrindinis paskaitos tikslas – aptarti turbūt lengviausiai identifikuojamą politinį-ideologinį miesto užkodavimo lygmenį. Esminis klausimas – kokiais tikslais ir kokiomis priemonėmis skirtingos politinės doktrinos ir režimai kuria, keičia ir daro įtaką fiziniam ir simboliniam miesto pavidalui? Siekiant atsakyti į šį klausimą, teks atsakyti ir į kitą – ką būtų galima vadinti miesto, kaip ideologinio teksto, „autoriumi“? Kokie  to „autoriaus“ tikslai ir siekiai? Kokiomis priemonėmis mieste kuriami ideologiniai pranešimai? Kokiam žanrui galima būtų priskirti miestą-tekstą? Ką jis reiškia? Kokį įspūdį jis sukelia „skaitytojui“,  kaip „skaitytojas“ jį suvokia ir interpretuoja?

Dr. Rasa Čepaitienė – kultūros istorikė, Lietuvos Istorijos Instituto vyresnioji mokslo darbuotoja, Vilniaus universiteto profesorė. Yra išleidusi ne vieną monografiją („Laikas ir akmenys. Kultūros paveldo sampratos moderniojoje Lietuvoje“, „Paveldosauga globaliajame pasaulyje“), sudariusi straipsnių rinkinius (įskaitant ir ką tik pasirodžiusį – „Vietos dvasios beieškant“), publikavusi tekstus paveldosaugos, istorinės atminties, miestų tyrimų ir sovietologijos temomis Lietuvoje ir užsienyje. 

Dr. Rasos Čepaitienės paskaita „Skaityti miestą: Ideologijų atspindžiai urbanistiniame kraštovaizdyje“ vyks vietoje anksčiau planuotos svečio iš Danijos Søreno Letho paskaitos „Pastmodernism“, kuri buvo atšaukta dėl netikėtai pakitusių aplinkybių.

Ciklo kuratoriai: Ieva Cicėnaitė, Andrius Ropolas, Matas Šiupšinskas

Pokalbiai vyksta Nacionalinėje Dailės Galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje. Pokalbis prasidės gruodžio 9 dieną, antradienį, 20 val. Renginiai nemokami. Pokalbis vyks lietuvių kalba. Pokalbiai filmuojami, video įrašai talpinami www.archfondas.lt. Ciklas rengiamas bendradarbiaujant su VGTU Architektūros fakultetu. Rėmėjai: Kultūros taryba ir „Dextera“ .

Pokalbių ciklas „Koks miestas?“

Anksčiau garbintą sterilią miestų tvarką ir griežtą logiką, pakeitė miesto, kaip pozityviai konfliktiškos ir patrauklios žmonėms, vietos vizija, o praeities utopijos sulaukė tiek pat daug kritikos kiek iki tol buvo sulaukusios šlovės. Gyvenamosios aplinkos formavimas buvo atiduotas į ambivalentiškos neoliberaliosios rinkos rankas. Tai nebūtinai reiškia, kad šiuolaikinė visuomenė nėra pajėgi formuoti projekcijų į ateitį. Tai nereiškia, kad šiandienos miestai nėra ideologiniai tvariniai ir utopinės mąstysenos produktai.

Šio ciklo tikslas – aptarti koks yra šiuolaikinis miestas, kas formuoja jo įvaizdį, kokį vaidmenį šiame procese atlieka ideologija ir kieno rankose koncentruojasi galios svertai.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video