Top Baneris

Architektūros [pokalbių] fondas: keblūs pašnekesiai apie pinigus

2016 lapkričio 3 d.
pixabay.com nuotr.
pixabay.com nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Pasibaigusias diskusijas apie bendradarbiavimo erdves mieste lapkričio ir gruodžio mėnesį pakeis 19-asis Architektūros [pokalbių] fondo ciklas, kurio tema „Pinigai / Money“. Architektūros, ekonomikos, politikos ir socialinių sričių specialistai ieškos architektūros ir architekto santykio su pinigais. Kartu bus bandoma atsakyti į klausimus, ką pinigai daro architektui, ir ką architektas daro su pinigais?

Pabudus iš sovietmečio nuobodulio ir devyniasdešimtųjų sapno (Francis Fukuyama „The End of History?“), patiriame neužtikrintumą po pastarosios (eilinės) pasaulinės ekonominės krizės ir architekto vaidmenį šiuolaikiniame pasaulyje imame suvokti šiek tiek kitaip. Architektūros laukas tampa vis labiau veikiamas stiprių finansinių, ideologinių, politinių ir kultūrinių veiksnių. Menkstant architektų autoritetui visuomenės intereso atstovavimas keičiamas pozicijomis „doing business“ reitinguose, o tai lemia architektų darbo sąlygas, darbo užmokestį, autorinių teisių apsaugą ir jų architektūrinės produkcijos kokybę. Dirbdamas globalios ekonomikos sąlygomis ir norėdamas daryti įtaką urbanistinei plėtrai, architektas negali (o gal niekuomet ir negalėjo?) ignoruoti finansinių sistemų logikos.

Pesimistas pasakytų, kad architektas iš viešojo intelektualo tampa nuo užsakovų priklausomu vykdytoju, kuris nepajėgus būti kritiškas aplinkai ir sau. Toks bestuburis kuria ir formuoja nuspėjamą, saugią ir lėkštą aplinką. Bet ar apskritai egzistuoja nuo pinigų nepriklausomas, į galios žaidimus neįsivėlęs, ir tuo pat metu sėkmingas architektas?

Ciklo kuratoriams norisi tikėti, kad šiuolaikinis architektas geba konceptualiai integruoti pinigus į architektūros discipliną, o ne tik suteikti formą takiam kapitalui.

Ciklą kuruoja: architektai Vytautas Biekša ir Matas Šiupšinskas, istorikas ir teoretikas Kazys Varnelis.

19-ojo ciklo pradžia jau lapkričio 18 dieną 20 val. Nacionalinėje dailės galerijoje, Konstitucijos pr. 22, Vilniuje.

Daugiau informacijos apie naująjį ciklą paskelbsime artėjant renginių pradžiai.

Tuo pačiu Architektūros [pokalbių] fondas primena, kad galima naudotis 18-ojo ciklo pašnekovų rekomenduotomis knygomis, kurios saugomos NDG dailės informacijos centro mediatekoje. Taip pat visi, kam nepavyko dalyvauti pokalbiuose, kviečiami praėjusių paskaitų video ir fotografijas žiūrėti internete. Jas galima rasti www.archfondas.lt


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video