Top Baneris

Architektūros [pokalbių] fondas: biurokratijos architektūra

2016 birželio 27 d.
Pasidalykite straipsniu

Birželio 30 dieną Nacionalinėje dailės galerijoje vyks ketvirtoji XVII Architektūros [pokalbių] ciklo apie naująsias architektūrines veiklas paskaita. Miestų planuotojas Finnas Williamsas kalbės apie biurokratijos architektūrą.

Daugelis architektų biurokratiją laiko kūrybingumo prieštara – antiteze tam, ko buvome mokomi apie architektūrą. Geriausiu atveju, biurokratija matoma kaip neišvengiamas blogis, laukelis, ant kurio privalu uždėti varnelę, taisyklė, kurią reikia apeiti, raudona juosta, kurią galima nukirpti. Tačiau plintanti statybos proceso, viešųjų pirkimų ir planavimo biurokratizacija reiškia, kad dabar biurokratinių reikalų sprendimas užima apie 80 proc. architekto darbo laiko. Kuo daugiau su tuo kovojame, tuo labiau įsipainiojame į biurokratijos tinklą.

Žvelgiant į architektūrą kaip į normų ir įstatymų auką, profesija tampa savo pačios kompromisu. Bet jei išmokstame žiūrėti į biurokratiją kaip į projektavimo proceso dalį, ji gali tapti galinga, nenubrėžianti konkrečių ribų projektavimo forma. Šioje paskaitoje bus domimasi, kokiu būdu biurokratija galėtų būti suvokiama ne kaip kūrybos apribojimas, bet kaip atskiras architektūrinio kūrybiškumo laukas.

Finn Williams yra kilęs iš Londono architektas, tapęs planuotoju. Prieš nuspręsdamas pradėti veiklą viešajame sektoriuje pašnekovas dirbo architektu Office for Metropolitan Architecture (OMA) bei General Public Agency kompanijose. Vėliau pradėjo dirbti Londono Croydono rajono savivaldybėje ir Didžiojo Londono administracijoje. Pastarojoje jis šiuo metu dirba Šiaurės vakarų Londono regeneruojamų teritorijų skyriaus vedėju. F. Williams yra viešojo sektoriaus planavimo idėjų banko NOVUS bei nepriklausomos tyrimų grupės Common Office įkūrėjas. Jo darbai eksponuoti Venecijos architektūros bienalėje, Londono „Tate Modern“ muziejuje bei Architektūros fonde, Berlagės institute Olandijoje, suomių architektūros muziejuje bei Varšuvos modernaus meno muziejuje. Pašnekovas yra knygų „SUB-PLAN“ bei „The Rule of Regulation“ bendraautoris. Jas parašė kartu su Davidu Knightu. Finn šiuo metu dėsto architektūrą Karališkajame menų koledže bei miestų planavimą Bartlett architektūros mokykloje Londone, jis taip pat yra 2016 metų britų paviljono Venecijos architektūros bienalėje bendrakuratorius.

Pokalbis – anglų kalba, vyks 2016 m. birželio 30 dieną, ketvirtadienį, Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje. Pokalbio pradžia 20 val. Renginys nemokamas.

Pokalbį remia JUNG, Lietuvos kultūros institutas ir Lietuvos kultūros taryba.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video