Top Baneris

Architektūros [pokalbių] ciklas: apie bendradarbiavimą ir bendrystę

2016 rugsėjo 19 d.
Lukasz Pancewicz
Lukasz Pancewicz
Pasidalykite straipsniu

18-ąjį Architektūros [pokalbių] ciklą, skirtą bendradarbiavimo erdvėms mieste, tęs Lenkijos miestų planuotojas-urbanistas Lukasz Pancewicz. Šį ketvirtadienį, rugsėjo 22 dieną, VDU centriniuose rūmuose urbanistas kalbės apie bendradarbiavimą ir bendrystę kaip miestų prototipų kūrimo būdą.

Šiuolaikinės urbanistikos istorijos pradžia sietina su ekspertų vadovavimu kuriant miestus. Architektai ir urbanistai (planuotojai ir dizaineriai) bandė tapti miesto „problemų sprendėjais“, pasitelkdami įvairius dizainu paremtus sprendimus: idėjas, architektūrą, planus ar grandiozinius dizaino projektus, pavyzdžiui, kelius, viešąsias erdves ar naujus rajonus. Tikrosios miestą kuriančios jėgos ir jo veikėjai – rinka, miesto politika ir gyventojų veiksmai – patiems miestų kūrėjams liko paslaptimi.

Galutinis naudotojas sugrįžo į miesto planavimo veiklos centrą, demokratizavus ir nusilpus jo administracijos galiai. Be to, „iš apačios“ kylančios gyventojų galios, vietinės asociacijos ar „piliečiai-ekspertai“ tapo ženklu, kad miestas, kaip sudėtinga sistema, negali būti efektyviai valdomas vien „iš viršaus“ ir tik pasitelkiant planavimo priemones. Šis atvirkščias požiūris atvėrė naujas galimybes geresniam miestų planavimui.

Pranešėjas atskleis, kaip miestų kūrimo galios decentralizacija, piliečių vykdomos miestų inovacijos ir kolektyvinio intelekto ar vietinės savivaldos skatinimo žadinimas gali būti įkvepiantis ir atgaivinantis tiek architektams, tiek gyventojams.

Apie autorių:

Lukasz Pancewicz yra miestų planuotojas-urbanistas, dirbęs Lenkijoje, Airijoje bei JAV. Neseniai jis dirbo urbanistinio planavimo vadovu Lodzės savivaldybės Planavimo biure, kuriame dalyvavimo parengiant miesto struktūrinį planą 2030 m. Šiuo metu jis dirba „a2p2 architecture&planning“ įmonėje. L. Pancewicz taip pat aktyviai dalyvauja planuojant miestus, pavyzdžiui, urbanistinio dizaino, aktyvizmo, edukacijos ir rašymo veiklos srityse. Jis priklauso Tarptautinei miestų ir regionų planuotojų draugijai (ISOCARP), Lenkijos miestų planuotojų draugijai bei Urbanistinių judėjimų kongresui. L. Pancewicz baigė Gdansko technologijų universitetą (magistro ir doktorantūros laipsniai). 2011–2012 m. dalyvavo SPURS programoje Urbanistinių studijų ir planavimo departamente, Masačiusetso technologijų institute (MIT).

Pranešėjas taip pat rekomenduoja knygą:

Justin McGuirk, „Radical Cities: Across Latin America in Search of New Architecture“, Verso Books: London, 2015.

„The Radical Cities“ – tai pasakojimas apie šių dienų miesto aktyvizmą Lotynų Amerikos architektūroje ir urbanistikoje. Knygoje pateikiama daug bandymų pasitelkti ne tik architektų, bet ir jos naudotojų sukurtą architektūrą, kaip įrankį kovojant dėl gyvenimo sąlygų gerėjimo ir ypatingai greitai plintančių miestų svarbos. Joje aprašomi praeities eksperimentai ir projektai: aprūpinimas pačių gyventojų statomais nebrangiais namais eksperimentinėje PREVI gyvenvietėje, Limoje, Peru, viešosios infrastruktūros ir bendruomenės centrų sujungimas Karakaso favelose, nebaigtų daugiaaukščių biurų pastatų bloko skyrimas savarankiškai valdomam skvotui (ang. squat), siekiant užtikrinti didžiulį gyvenamųjų būstų poreikį Venesueloje, ir daug kitų. Nors šie pasakojimai gali atrodyti tolimi Centrinės Europos miestų realybei, jie leidžia naujai pažvelgti į radikalių socialinių eksperimentų ir griežto bei drąsaus planavimo sujungimą.

Pokalbis anglų kalba vyks rugsėjo 22 d., ketvirtadienį, VDU centriniuose rūmuose, S. Daukanto g. 28, Kaune.

Pokalbio pradžia: 19.00. Renginys nemokamas.

Pokalbį remia Lietuvos kultūros taryba.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video