Top Baneris

Architektūros kritikų tyrinėjimų objektas – Lietuvos bibliotekos

2017 liepos 19 d.
Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės biblioteka.<br>M. Šiupšinsko nuotr.
Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės biblioteka.
M. Šiupšinsko nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Kūrybinių industrijų parkas „Architektūros centras“ pranešė, jog iš dalies remiant Lietuvos kultūros tarybai ir Kultūros ministerijai, šiais metais inicijuoja architektūros laukui svarbų projektą – profesionalios architektūros kritikos straipsnių ciklą „Architektūros kritika: Lietuvos bibliotekos“.

Planuojama parengti straipsnių ciklą apie bibliotekas, kurios miesteliuose turėtų tapti centrinėmis viešosiomis erdvėmis, kultūros centrais ir žinių kūrimo erdvėmis. Pasak T. S. Elioto, „pats bibliotekų egzistavimas suteikia geriausią įrodymą, jog dar galime turėti vilties dėl žmogaus ateities“.

Bibliotekoms skiriama svarba ir valstybiniu mastu: 2016 buvo paskelbti bibliotekų metais. 2002 m. rugsėjo 17 d. LR Vyriausybės nutarimu buvo patvirtinta Lietuvos bibliotekų modernizavimo programa. XXI a. bibliotekos vaidmuo miestuose kinta, sykiu kinta ir požiūris į jų architektūrą, paslaugas, erdvės pobūdį, bibliotekų lankytojų poreikius.

Architektūra vaidina reikšmingą vaidmenį bibliotekos kaip socialinės institucijos veikime. Kaip architektūra veikia, kaip atnaujintos bibliotekos įsilieja į bendruomenių, miestelių, kuriuose pastatytos gyvenimą, kaip architektūra atitinka jai keliamus holistinius iššūkius – būti kontekstualia, daugiaprasme, daugiasluoksne, patogia ir reaguojančia į kintančius visuomenės poreikius, leidžia suprasti architektūros kritika, skatinanti kokybiškos architektūros poreikį.

Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės biblioteka. M. Šiupšinsko nuotr.

Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės biblioteka. M. Šiupšinsko nuotr.

Trijų tyrėjų grupė gilinsis į 4 Lietuvos bibliotekas: Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės, Utenos A. ir M. Miškinių, Plungės rajono savivaldybės, Zarasų rajono savivaldybės viešąsias bibliotekas. Grupei vadovauja miesto sociologė, VU dėstytoja dr. Dalia Čiupailaitė. Be jos bibliotekas tiria architektas, VU doktorantas Matas Šiupšinskas ir architektas, tarpdisciplininių projektų kūrėjas ir įgyvendintojas, 2005 m. apsigynęs architektūros bakalaurą Vilniaus Gedimino technikos universitete ir 2013 m. įgijęs semiotikos magistro laipsnį Vilniaus universitete Justinas Dūdėnas.

Tyrimų ciklą grupė pradėjo nuo Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekos, kurią lankė liepos 14 ir 15 dienomis. Dabar jų laukia surinktų duomenų analizė ir likusių bibliotekų tyrimai.

Straipsniai bus publikuojami tinklalapyje archmap.lt.

KIP „Architektūros centras“ inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video