ARCHBOOK RĖMĖJAI:
ARCHBOOK RĖMĖJAI:

Tarptautinė Amerikos mokykla

Tarptautinė Amerikos mokykla

Objektas:

Mokykla

Vieta:

Vilnius

Architektai:

„Formatas A1“

Komanda:

L. Naujokaitis, A.Grigūnienė, A. Žaunerovaitė, U. Aidukienė, D. Varanavičius

Interjeras:

E. Naujokaitytė

Metai:

2022

Būsena:

Įgyvendintas projektas

Architektai išskyrė sau svarbius aspektus ir AISV (angl. American International school of Vilnius) puoselėjamas vertybes, kurias pritaikė projektavimo procese. Pastato lokacija, esanti Pavilnių regioninio parko prieigose: architektams teko daug derintis prie esamų parko reglamentų, visgi pavyko maksimaliai išnaudoti nuostabią gamtinę aplinką koncepcijos kūrime.

Vieta padiktavo koncepciją

Pagrindinė idėja buvo įkvėpta aplinkinės gamtos, noru ją tarsi įsileisti į pastatą ir atverti mokyklą dviem kryptimis: visų pirma, į miestą, reprezentaciniu vidiniu kiemu, kuris žiūri į S. Batoro gatvę, ir kartu atverti į parką. Idėja atsispindi tūrinėje kompozicijoje, svarbus momentas – vidinis kiemas, kurį apsupa trys tūriai, komponuoti U raidės forma, siekta susmulkinti pastato struktūrą, priderinti prie aplinkos mastelio. Išorinis pastato perimetras formuoja ryšį su gamta, ten yra daug langų, kurie atveria vaizdą į parko teritoriją. Didžiuliai langai klasėse atsiveria į mišką, o iš vidinės mokyklos pusės – į miestą, ryškiai išreikštas pastato skaidrumas ir atvirumas.

Tūrinėje kompozicijoje stogų dinamika paįvairinama šlaitais, vienas iš tikslų buvo prisiderinti prie reikalavimų ir prie vietinio konteksto. Tiek šlaitiniais stogais, tiek fasadų apdaila kuriamas vadinamasis penktasis fasadas. Panaudotos keraminės plokštės, kurios leido formuoti vientisą apdailos medžiagiškumą. Stogas prilyginamas dar vienam fasadui, o tokiam sprendimui įtaką daro tūrių išdėstymas – stogai matomi iš daugelio skirtingų taškų, net ir iš pastato vidaus, vaikštant koridoriais jie visur lydi stebėtoją.

Netradicinės erdvės kūrimas

Vidinė struktūra išdėstyta funkciškai kuriant ryšį aplink vidinį kiemą, iš kurio yra patenkama į erdvų vestibiulį, nuo kurio tęsiasi judėjimas U raidės formos plane išdėstytomis patalpomis. Interjeras prasidėjo nuo eksterjero. Bendrai koncepcijai yra labai svarbus skaidrumas, „peršviečiamumas“, sąsaja tarp parko ir vidinio kiemo – siekta sukurti permatomą įvaizdį. Atsiradęs vidinių langų pasvirimas ne tik sukuria geresnę akustiką, bet ir suteikia interjerui žaismingumo.

Interjero medžiagiškumas ir spalviniai sprendiniai kontrastingi, tačiau puikiai derantys. Apdailai parinktos natūralios, šviesios medžiagos, integruotas AISV mokyklos logotipas, taip pat įvestos ir kelios ryškesnės spalvos vieningam vizualui sukurti. Aukštuose vyksta tarsi lipimas tam tikrais lygiais, ir kiekvienam yra priskirta sava ryški spalva.

Viena iš pagrindinių minčių – pačią mokyklą kurti kaip edukacinį objektą, o biblioteką integruoti visame pastate, skiriant vietos knygų lentynoms, sėdėjimo, skaitymo vietoms. Vaikas bet kuriuo metu gali ištiesti ranką ir atrasti ten jį dominančių knygų. Interjeras išsiskiria ne tik spalvomis, kai kuriose vietose architektai sąmoningai nusprendė palikti atviras medžiagas – betoną, kai kur atidengti ir inžinerines sistemas, taip supažindinant vaikus su įvairiu medžiagiškumu ir techniniais elementais.

Pritaikyti sprendimai