ARCHBOOK RĖMĖJAI:
ARCHBOOK RĖMĖJAI:

„New Moon“

„New Moon“

Objektas:

Daugiabutis namas

Vieta:

Paupys, Vilnius

Architektai:

MB „Sprik"

Komanda:

Mantas Olšauskas, Jūratė Cirtautaitė

Nuotraukos:

Simonas Bernotas

Metai:

2023

Būsena:

Įgyvendintas projektas

Mažame plotelyje, besiribojančiame su Aukštaičių gatve svarbu atkreipti dėmesį į smulkų žmogišką mastelį. Kadangi tai gyvenamosios, o ne viešos, kultūrinės paskirties objektas, architektai siekė jaukaus patogumo ir glaudaus ryšio tarp gyventojų. Mažo aukštingumo ir mastelio pastatuose buvo įkurti 22 butai.

Išskaidytų tūrių koncepcijoje mažesnį tūrį, pritaikytą prie sodybinio užstatymo aplinkos, „išstūmė į gatvės fasadą, o masyvesnį, aukštesnį traukė į sklypo gilumą. Projekto kompoziciją sudarantys keli tūriai buvo išryškinti skirtingu medžiagiškumu. Įvertinus aktyvų gyventojų judėjimą Aukštaičių gatve, nuo kurios yra „suvokiamas“ šis objektas, daugiau estetinio išskirtinumo teko mažojo daugiabučio apdailai. Fasadai ir stogas dengti dažyta valcuota skarda, suskaidyta vertikaliu dalijimu, o pats tūris – vientisas, be papildomų elementų. Kitam daugiabučiui pastatui pritaikytas nuosaikesnis foninio užstatymo išpildymas. Fasadams parinktos ramesnės ir neišsišokančios spalvos, baltas tinkas ir rudo medžio imitacijos langų rėmai, stogo apdaila ta pati – dažyta valcuota skarda. Projektuojamų balkonų konstrukcija betoninė. Priekinių turėklų šonas dengtas betoninėmis plokštėmis, kas suteikė šiokios tokios atskirties ir privatumo nuo gretimų kaimynų, o kiti šonai dengti ažūriniais metaliniais turėklais.

Aplinkinių kvartalų pastatų apdaila pasižymi nemažu klinkerio ir medžio kiekiu, todėl architektai ieškojo medžiagos, kuri gatvės silueto kontekste suteiktų daugiau išskirtinumo. Architektai taip pat nemažai dėmesio skyrė vidiniam išplanavimui. Projektuojant buvo suformuoti gana neįprastos konfiguracijos butai, didesniame tūryje atsirado butai per du aukštus, mansardinės erdvės, plačios terasos su vaizdu į Paupį, Vilnelę ir miškus. Mažasis tūris yra padalytas į 4 butus, o viduje buvo suformuotas vertikalus judėjimas. Nors vieno aukšto plotas gavosi nedidelis, atsirado nestandartinės erdvės, po kambarį kiekviename aukšte. Namų bendrų erdvių interjerui architektai norėjo suteikti ramesnės atmosferos. Rinkosi prigesintas, tamsias spalvas, tamsiai pilką tinką, juodą lubų apdailą bei juodas butų duris.

Sklypas išpildytas perimetriniu užstatymu, tad daug vietos teritorijos ir gerovės kūrimui neliko. Daugiausia vietos skirta gyventojų terasoms. Projekto „New Moon“ sprendiniai parinkti išanalizavus esamą ir būsimą aplinkinį užstatymą, ieškant kontekstualumo ir vientisumo bei siekiant išskirtinės architektūrinės išraiškos.