Specialistai patvirtina – visuomeninės paskirties pastatuose gaisro atveju užtikrinti sklandžią žmonių evakuaciją ypač aktualu, nes čia lankosi ir dirba skirtingai su gaisrine sauga susipažinę, įvairaus amžiaus, įvairaus fizinio pajėgumo ar neįgalūs žmonės.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos Gaisrų prevencijos skyriaus vyriausiasis specialistas Vytas Vaičaitis atkreipė dėmesį, kad, vadovaujantis pagrindiniais gaisrinės saugos reikalavimais, statiniuose leidžiama evakuotis ir eksploatuojamu stogu į laiptinę, tačiau stogas nėra galutinis evakavimo(si) tikslas. Pagrindinis tikslas yra evakuotis iš pastato į lauką, nes, netikėtai pasikeitus gaisro ar kitos nelaimės aplinkybėms, tektų skubiai keisti evakavimosi vietą.
Visuomeninių pastatų eksploatuojamasis stogas puikiai gali atlikti evakavimosi kelio funkciją, kai ant jo įrengiamos grindys, neleidžiančios pažeisti stogo hidroizoliacijos reikalavimų ar kitų stogo funkcionalumo ypatybių, kuriuos galėtų sukelti besievakuojantys žmonės.
Taip pat svarbūs ir stogų degumo kriterijai. Vadovaujantis Gaisrinės saugos pagrindinių reikalavimų nuostatomis, bet kurios paskirties pirmo atsparumo ugniai laipsnio statinių stogai, neatsižvelgiant į jų aukštį ir gaisrinio skyriaus plotą, turi atitikti BROOF (t1) klasės reikalavimus, o minėtų antro atsparumo ugniai laipsnio visuomeninių statinių stogai turi būti ne žemesnės kaip BROOF (t1) klasės, kai statinio stogo plotas viršija 1400 kv. m plotą.
Trečio atsparumo ugniai laipsnio statinių stogams degumo iš išorės reikalavimai nekeliami. Papildomi degumo reikalavimai keliami stogams, kai reikalinga apsaugoti statinio stogo dalis aplink dūmų ir šilumos šalinimo angas.
Visus žmones, kurie lankosi mažai pažįstamuose visuomeninius statiniuose, specialistas ragina visada atkreipti dėmesį į prie išėjimų kabančius evakavimosi planus, kad, susiklosčius nepalankiai situacijai ar atsiradus gaisro pavojui pastate, kuo greičiau galėtų evakuotis patys ir galėtų padėti prasčiau besiorientuojantiems ar fiziškai sunkiau judantiems asmenims.
Straipsnis paskelbtas žurnale „Statyba ir architektūra“, 2018 / 2.