Dalis pirkėjų A klasei teikia pirmenybę ir moka už kokybiškesnį būstą daugiau, tačiau didesnė dalis būsto pirkėjų daugiau sutinka mokėti už gražų vaizdą pro langus. Didžiausią naudą iš A klasės gauna išprusę pirkėjai, kurie žino, kodėl nori A klasės ir kaip tokį butą prižiūrėti.
A klasės butus renkasi ne tik pragmatiškos šeimos, kurios racionaliai įvertina šildymo sąnaudas. Svarbiu veiksniu tampa ir gyvenimo kokybė bei rūpinimasis savo ir artimųjų sveikata. Mažesnės šildymo sąskaitos – tik vienas privalumų. Visa kita – patalpų komfortas, ramybė, šiluma, sveika aplinka – nėra tiesiogiai išreiškiama finansiškai.
Energinės A klasės butuose yra įrengta vėdinimo sistema su šilumokaičiu (rekuperacija), kuri leidžia šviežiam orui nuolat cirkuliuoti visuose kambariuose. Reguliariai vėdinamose patalpose būna ir sveikesnė aplinka, nesiveisia kenksmingų bakterijų, netvyro drėgmė, neįsimeta pelėsis. Tai ypač aktualu žmonėms, kurie augina mažamečius vaikus arba yra alergiški įvairioms dulkėms, žiedadulkėms ar kitiems alergenams.
Tiesa, rekuperacinė sistema reiškia, kad šiek tiek padidės išlaidos už elektros naudojimą. Tinkamai parinkta vėdinimo sistema sunaudoja nedaug elektros energijos – vos už kelis ar keliolika litų per mėnesį, o sutaupoma šildymo sąskaitų dalis yra kur kas didesnė.
Nors rekuperacija teikia nemažai privalumų, ją reikia tinkamai eksploatuoti. Jeigu naujakuriai vėdinsis atidarydami langus ar išjungs vėdinimo sistemą, toks būstas nebus pranašesnis už B klasės butą. Reikia mokėti gyventi A klasės namuose ir išnaudoti jų privalumus.
Domas DARGIS
Bendrovės „Eika“ generalinis direktorius, LNTPA Inovacijų grupės vadovas
KOMENTARAS
Dr. Audronė Endriukaitytė
Bendrovės „Paroc“ rinkodaros ir komunikacijos vadovė Baltijos šalims ir Europai
Lyginant A energinio naudingumo klasės pastatus su ne tokiais energiškai efektyviais, energijos sąnaudos pirmuosiuose yra kur kas mažesnės. Vadinasi, ekonominė tokių objektų nauda akivaizdi. Kitas privalumas – geresnis komfortas. A energinio naudingumo klasės statiniai turi tenkinti griežtus sandarumo reikalavimus, tad jų sienos bus sandarios, o patalpos viduje temperatūra bus vienoda ir prie sienos, ir kambario viduryje.
Be to, patalpoms vėdinti yra įrengiama efektyvi rekuperavimo sistema, užtikrinanti šviežio oro tiekimą. Pastatų energinio naudingumo klasės didinimas pirmiausia sietinas su geresniu komfortu, mažesnėmis energijos sąnaudomis, mažesniu išmetamo anglies dvideginio kiekiu į aplinką. Galiausiai – tai žingsnis tvarumo link.
Kalbant apie statytojų požiūrį į energiškai efektyvius pastatus, vienareikšmiškai vertinti sunku. Vieni jau galvoja apie ateitį ir mėgina žengti jos link, kiti dar tebegyvena šiandiena. Žinoma, negalima teigti, kad kurie nors vieni yra blogesni. Tačiau lyderystė ir konkurencinis pranašumas ryškėja būtent požiūriu į ateitį. Tie, kurie jau dabar investuoja į energiškai efektyvesnį būstą, bus konkurenciškai pranašesni.
A energinio efektyvumo klasės pastatai – tai investicija į ateitį. Todėl statytojai turėtų suprasti, kad tokiuose namuose būtina rinktis ilgaamžes, saugias atitinkamos kokybės medžiagas.