Top Baneris

Apšvietimo rinkoje – dar nemažai šešėlių

2014 kovo 8 d.
Pasidalykite straipsniu

Biuro, pramoninis, komercinis, būsto ar kraštovaizdžio projektas – nepriklausomai nuo objekto paskirties efektyvių apšvietimo sprendimų už racionalią kainą galima tikėtis tada, kai apie juos galvojama nuo pirmos projektavimo dienos. Tai taisyklė, kurios Lietuva mokosi sunkiai.

Lempa vietoj apšvietimo

Dvidešimties metų patirtį apšvietimo srityje turinčios įmonės „Gaudrė“ valdybos pirmininkas Vladas Rinkevičius pabrėžia – tik jei apšvietimo specialistas projektavimo procesuose dalyvauja nuo pradžios, yra galimybė priimti gerus, pažangius sprendimus panaudojant mažai galingumo. Bet dažniausiai šios srities profesionalams į projektuotojų komandą tenka tiesiog įsibrauti. Ir situacija, kai apie apšvietimą pradedama galvoti jau rikiuojant baldus – o kur kabinsime lempą? – vis dar nėra reta.

Šiame kontekste tokie darbai kaip Vilniaus Balsių pagrindinėje mokykloje, kurią „Gaudrės“ specialistai projektavo kartu su architekto Sigito Kuncevičiaus komanda, prisimenami dar mieliau. Balsių mokykloje nereikia jaudintis dėl neišjungtos šviesos – tuo rūpinasi išmanieji šviesos jutikliai. Klasėse įrengta moderni jutiklinė apšvietimo valdymo sistema esant nepakankamam apšvietimo lygiui automatiškai įjungia reikiamą skaičių šviestuvų, kad būtų užtikrintas higienos normose reikalaujamas apšvietos lygis. 54 kvadratinių metrų ploto kabinetui apšviesti specialistams užteko 6 pakabinamų šviestuvų – seniau tokioms patalpoms jų prireikdavo 14-os. Žmonėms iš patalpos išėjus, apšvietimas automatiškai išsijungia. Elektros energiją padeda taupyti ir koridoriuose įrengta kompiuterizuota pakopinė apšvietimo valdymo sistema.

Kai užsakovui įdomi tik kaina

Būtent apšvietimo funkcijos svarbą suprantantys architektai ar interjero dizaineriai dažniausiai kreipiasi į apšvietimo ir elektrotechnikos produktus siūlančias įmones ieškoti daugiau nei lempos – tai yra profesionalios konsultacijos ar projektavimo paslaugos.

Žurnalo „Statyba ir architektūra“ šnekinti šalies aukštųjų mokyklų atstovai neslepia: ir išsamesnes žinias, ir patirtį apšvietimo srityje jų absolventai įprastai kaupia jau po studijų – kai pamato, ko trūksta kasdieniuose darbuose. Kai kuriems paprasčiau ne patiems kamšyti žinių spragas, o kreiptis į tokių apšvietimo paslaugų įmonių kaip „Gaudrė“ išugdytus specialistus – galbūt buvusius bendramokslius.

Vilniaus universiteto Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre "Gaudrė" suprojektavo apšvietimo sistemą ir pagamino dalį reikalingų šviestuvų.

Vilniaus universiteto Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre „Gaudrė“ suprojektavo
apšvietimo sistemą ir pagamino dalį reikalingų šviestuvų.

Kartais nutinka taip, kad architektas ar individualus užsakovas iš apšvietimo paslaugų įmonės išeina gavęs keliasdešimčia procentų sumažintą turėtą preliminarią objekto apšvietimo išlaidų sąmatą, ir apšvietimo specialistai tuo teisėtai didžiuojasi.

Bet kur kas dažniau architektas ateina turėdamas sunkiai išsprendžiamą užduotį – kaip įgyvendinti projektą turint menką dalį reikiamos sumos. „Mūsų pozicija tokiais atvejais įdomi – papuolame tarp dviejų girnų: užsakovo ir architekto, – komentavo V. Rinkevičius. – Architektas nori nors ir ekonomiško, bet gero projekto su gerais produktais, o užsakovas tiems sumanymams neduoda pinigų. Vadinasi, galiausiai išeina kas nors netikusio. Nes būna, kad skiriama pusė ar vos trečdalis reikalingos sumos. Tada nebežinai, nė ką siūlyti – nebėra šviestuvo, kuris atitiktų pageidaujamus techninius parametrus už tą kainą. Kitas dalykas, kad su daugeliu užsakovų sunku kalbėti apie ką nors kita nei apie šviestuvo ar apšvietimo sistemos kainą.“

Šviesa padeda parduoti

Apšvietimo specialistai giria pastarųjų metų permainas didžiuosiuose prekybos centruose. Anot „Gaudrės“ valdybos pirmininko V. Rinkevičiaus, šie centrai duoda daugiau laisvės projektuotojams, labiau domisi pažanga, ieškodami būdų sumažinti energijos naudojimą ir išeksponuoti savo prekes taip, kad jos gerai matytųsi ir skaniai atrodytų. Kad taip būtų, įvairūs produktai turi būti apšviečiami skirtingo spektro šviestuvais. Pavyzdžiui, mėsa, žuvis, duona apšviečiami šviesos šaltiniais, kurie skleidžia keliskart didesnį kiekį raudonos spalvos spindulių.
Vertindami drabužių parduotuvių apšvietimo kokybę specialistai kartais juokauja – ten ne apšvietimas, ten tiesiog yra šviesa. Ši pastaba, tiesa, susijusi su matavimosi kabinomis. „Gaudrės“ įgyvendintų projektų sąraše požiūriu į šviesos reikšmę interjere išsiskiria „Emporio Armani“ salonai. Vilniečiai įrengė apšvietimą bene aštuoniuose šio prekės ženklo salonuose nuo Varšuvos iki Sankt Peterburgo, du salonai įrengti ir Vilniuje.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video