Top Baneris

Apšvietimas rudenį: ką daryti, kad namuose būtų jaukiau?

2023 spalio 28 d.
architonic e1698074573854Tik SA
Ai Qing nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Rūta Anusevičienė

Po truputį mūsų kasdienybę užkariauja šaltasis metų laikas, o su juo – ir daugiau tamsos. Dar saulei nenusileidus rudenį dažnai kyla noras paspausti šviestuvo jungiklį, tačiau ar namų erdvių apšvietimas tikrai visiškai atitinka jūsų poreikius? Pagalvoti, kaip jį patobulinti, kai už lango dargana ir erdvėse trūksta jaukumo, tikrai verta, nes namuose įsivyraus kur kas jaukesnė atmosfera.

Kaip panaudojant šviestuvus namų erdvėms suteikti daugiau jaukumo?

Kai vis labiau stinga natūralios šviesos, jos trūkumą kompensuojame įjungdami įprastus lubinius šviestuvus. Tačiau dažnai jie neišskaido šviesos srauto, o ryškumas neatitinka sezono ir jo nuotaikos. Interjero dizainerė Olesia Mitrofanova pirmiausia pataria patalpose įsirengti kokybišką centrinį apšvietimą su tinkamu liumenų kiekiu, kad būtų energijos darbui ar, pavyzdžiui, tvarkymuisi.

OM interjerai 7
„OM Interjerai“ nuotraukos

O jau po to pagalvokite, kaip namuose sukurti akcentinį (papildomą) apšvietimą: „Visada siūlau užsakovams keletą apšvietimo scenarijų: centrinį – visai patalpos apšvietimui, o LED juostas – ant lubų prie sienos ar užuolaidų. LED juostos, montuojamos virš užuolaidų, suteikia patalpai minkštumo ir išryškina gobeleno klostes. Jas montuojame turėdami tikslą apšviesti tinku, moliu, cementu ar tapetais dekoruotas sienas“, – pataria O. Mitrofanova.

Vertikalūs toršerai, kiti ant grindų pastatomi šviestuvai, pasak interjero dizainerės, puikiai apšvies sofą ar fotelį ir padės sukurti jaukų kampelį skaitymui ar ramiam bendravimui, o staliniai ar iš darbo kambario į svetainę persikraustę šviestuvai gali padėti apšviesti net ir, pavyzdžiui, valgomojo zoną.

Interjero dizaino žinovė ragina nepamiršti sieninių šviestuvų, šviečiančių veidrodžių, kitų detalių, kurios taip pat gali labai praturtinti, papildyti interjerą. Rudenį puikia namų puošmena gali tapti savadarbis šviestuvas – į gražų didelį stiklainį įdėta mažų LED lempučių girlianda. Taigi, skirtingi šviesos šaltiniai padeda sukurti jaukesnę atmosferą.

Galite tiesiog pakeisti šviestuvo gaubtą

Atėjus naujam metų laikui pakeisti šviestuvo gaubtą (ar net kelis gaubtus) – taip pat gana racionalus sprendimas, jei norite bent minimaliai atnaujinti interjerą. Žiemą galite naudoti šviesius gaubtus – patalpos bus geriau apšviestos.

Arba dar variantas – palikti šviestuvą be gaubto (nors daugeliui tokio tipo šviestuvai primena pramonines patalpas), įsigyti matinę lemputę, skleidžiančią švelnesnę šviesą. Galima rinktis metalinį ar reto pynimo gaubtą, beveik neribojančius sklindančios šviesos srauto.

OM interjerai 5
„OM Interjerai“ nuotraukos

Įdiekite spalvos temperatūros valdiklius

Dar vienas svarbus rudens apšvietimo dizaino elementas – galimybė reguliuoti spalvos temperatūrą. „Vaikams ir jaunimui dažnai pakabiname centrinį kambario šviestuvą su galimybe reguliuoti šviestuvo spalvą bei ryškumą“, – pasakoja O. Mitrofanova, įsitikinusi, kad šis sprendimas – gerokai universalesnis ir plačiau pritaikomas.

Tikriausiai daugelis žino, kad kiekvienas šviesos šaltinis skleidžia arba šaltą, arba šiltą šviesą. Ši spalvinė temperatūra matuojama kelvinais (K): „Yra trys apšvietimo temperatūros (spalvos): 4000 K – apšvietimas balta spalva, 3000 K – šilta balta spalva, 2700 K – geltona spalva“, – šiek tiek teorijos pateikia O. Mitrofanova.

Mėlynesnio atspalvio šviesa yra vėsesnė, šaltesnė, o šiltesnio atspalvio šviesa turi daugiau geltonos ir raudonos spalvų. Pastaroji yra sodresnė, jaukesnė, malonesnė, ji kitaip veikia ir mūsų organizmą: degant gelsvai šviesai organizmas išskiria daugiau melatonino, kuris padeda atsipalaiduoti ir sukelia mieguistumą. Kita vertus, mėlynesnė šviesa imituoja saulėtą dieną ir leidžia mums jaustis žvalesniems – verta tai prisiminti niūrų, lietingą pirmadienio rytą.

Savo šviestuvų spalvinę temperatūrą galite valdyti įsigydami skirtingas spalvines temperatūras palaikančias lemputes arba įsidiegę išmaniųjų namų sistemas, pavyzdžiui, „Philips Hue“ arba „TP Link“.

OM interjerai 2 scaled e1698076025554
„OM Interjerai“ nuotraukos

Kas, be apšvietimo, dar padeda sukurti jaukumą namuose?

Tiesa, pasak O. Mitrofanovos, namų jaukumo, o ir geros nuotaikos vien panaudoję apšvietimą nesusikursime. „Vieniems jaukumas – tai pasivaikščiojimai lietuje, parodos, susitikimai su draugais, kitiems tai – rusenantis židinys, žvakės, smilkalai, karštos arbatos ar kavos puodelis, pokalbiai su šeima, šiltas pledas, graži pižama… Vardyti galima iki begalybės. Pasirinkite, kas jums patinka, ir džiaukitės tuo, ta jaukia akimirka“, – paprastus dalykus, teikiančius džiaugsmo, primena interjero dizainerė.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video