Top Baneris

Aplinkai draugiškas pabėgimo namelis „Etno Hut“

2020 kovo 27 d.
etno hut
Leono Garbačausko nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Neretai, ieškodami išsinuomoti būstą kitose šalyse, matome netikėtų pasiūlymų paviešėti įvairiuose neįprastuose namuose – tai ir moduliniai namai, namukai-statinės, būstai medyje, rūsyje, lofte ar kitose originaliose erdvėse. Apsistoję tokiame būste gauname dvigubą naudą – patenkiname savo smalsumą ir susipažįstame su originaliu gyvenimo būdu nestandartinėje erdvėje. Todėl nestandartinis būstas nuomai vis labiau populiarėja.

Maksimalus komfortas 14 kv. m plote

Neįprastą erdvę kitų šalių piliečiams ar įvairovės pasiilgusiems mūsų šalies gyventojams nutarė pasiūlyti ir architektė Ema Butrimavičiūtė, suprojektavusi nedidelį namelį vienoje vaizdingoje Vievio miestelio apylinkėje. „Tokio projekto idėja buvo kilusi jau prieš kelerius metus, stebint užsienio pavyzdžius spaudoje. Kaip architektei, visuomet atrodė įdomus iššūkis, kaip sudėti maksimalų funkcionalumą į minimalią formą ir dar padaryti tai gražiai. Kelerius metus šis projektas gulėjo stalčiuje, kol atsirado galimybė jį įgyvendinti realybėje“, – sako pašnekovė. Projektuodama šį 14 kv. m namelį su dviem sandėliukais jo apačioje, architektė įsivaizdavo ir savo šeimos poreikius – tai nėra vien tik nuomai pritaikytas būstas.

Namelis originalus dydis 139 copy

Namelis originalus dydis 130 copy

Maža erdvė – daug funkcijų

„Tai tarytum pabėgimo namelis, skirtas 1–2 žmonėms ir galbūt jų keturkojui draugui. Čia galima rašyti knygą, kurti muziką, užsiimti joga, skaityti ar tiesiog ilsinti akis, grožintis panorama. Visiems šiems užsiėmimams nereikia didelės erdvės, anaiptol, manau, kad namelio mažumas leidžia labiau susitelkti į save ir kas yra už jo sienų.“ Architektės teigimu, daugiausia namelį nuomoja jaunos poros, maždaug 25–35 metų. Tačiau kartais pasitaiko ir vienišų svečių, kurie atvažiuoja padirbėti ar pailsėti. Namelį nuomoja ir nemažai užsieniečių, kurie keliaudami po Lietuvą renkasi apsistoti gamtos prieglobstyje. Kad būtų išpildyti įnoringiausių svečių poreikiai, originalios idėjos nepakanka – tenka nuolat investuoti į tobulinimą. Namelyje įrengti oro kondicionieriai, vandens filtrai, yra ir grilio zona lauke, nuolat tvarkoma aplinka.

Namelis originalus dydis 32 copy

Svečiams reikia privatumo

Pasirūpinta ir namuko saugumu – kadangi jis yra namų valdos dalis, bendra sklypo teritorija aptverta, į ją negali patekti nekviesti prašalaičiai, laukiniai žvėrys ar atklydę kaimynų šunys. „Iš esmės didžioji dauguma svečių labai patenkinti ir sulaukiu puikių atsiliepimų. Žmonės labiausiai vertina namelio nuošalumą ir jo suteikiamą privatumą, kokybišką įrengimą ir visas priemones, užtikrinančias poilsį be rūpesčių“, – tvirtina projekto autorė. Namelis stovi sklype, kuris nutolęs apie 5 km nuo Vievio. Sklypas nėra matomas nuo pagrindinio kelio, iš šiaurinės pusės namelį gaubia medžiai, iš pietinės atsiveria nuostabi panorama. Privažiavimas patogus ir greitas – didžioji kelio dalis (iki Vievio) greitkeliu.

Kuo mažiau įtakos aplinkai

Projektuojant ir statant šį, kad ir nedidelį objektą buvo atsižvelgta į šiuolaikines tvarumo idėjas. Projektuojant ir statant gamtinėje aplinkoje svarbu ne tik atsiveriantys pro langus ar iš terasos panoraminiai vaizdai, bet ir tai, kad statybos metu ir vėliau eksploatuojant pastatas turėtų kuo mažiau įtakos aplinkai. Statant namelį buvo panaudotos kai kurios, Lietuvoje dar nelabai paplitusios medžiagos ir statybos būdai. Sienų, grindų ir stogo konstrukcija yra suręsta iš SIP skydų. Tai tokia statybinė medžiaga, kuri leidžia užtikrinti namelio sandarumą, taip pat stipriai pagreitinti surinkimo procesą. Visas namelio karkasas su pamatais buvo surinktas per 4 dienas.

„Pamatai yra sraigtiniai, t. y. metaliniai poliai, įsukami rankomis. Taip daromas minimalus poveikis aplinkai – kitaip nei betonuojant. Išorės apdailai panaudotos fibrocementinės dailylentės. Priešingai nei medžio lentomis, šiomis nereikės rūpintis ir perdažinėti apie 50 metų“, – sako architektė. Namui šildyti pritaikytas šilumos oro-oro siurblys, papildomos šilumos ir jaukumo suteikia nedidelė krosnelė. Vanduo išgaunamas iš gręžinio, nuotekos patenka į valymo įrenginį.

Modernaus kaimo nuotaika

Pabėgimo namelio interjerą ir eksterjerą vienija architektūrinės raiškos paprastumas. Tiek iš išorės, tiek ir viduje gana modernus minimalistinis namelis nesunkiai įsilieja į gamtos kontekstą, nekonkuruodamas su juo.

Namelis originalus dydis 24 copy

Etno hut (Leono Garbačausko nuotr.)

Kurdama interjerą, architektė siekė perteikti modernaus kaimo nuotaiką, naudojo natūralių šiltų spalvų, jaukių faktūrų medžiagas – baltai dažytas dailylentes, lino faktūros baldines plokštes, šakotų medinių grindų vaizdinį. Siekdama išlaikyti vizualinį lengvumą ir modernumą, architektė vengė lietuviško tautinio tamsiai rusvo, perteklinio natūralaus medžio interjero. Užmiesčio nuotaikos ir autentiškos dvasios jam suteikia bei minimalistines erdves pagyvina tautodailės darbai: drožinėta verpstė, lininis lovos užtiesalas ir paveikslai, jaunystėje piešti tėčio architekto.

Portable black logo transparent backgroundArchitektė E. Butrimavičiūtė namelio „Etno Hut“ statybos darbus patikėjo UAB „Trustus“, valdančiai modulinių namų „Portable“ gamybą.

Gyvenamųjų erdvių kūrimas naudojant modulinius namus – ne naujiena. Modulinių pastatų pritaikymas gyvenimui, poilsiui ar darbui vis labiau populiarėja. Lietuvos gyventojai vis dažniau renkasi šį modernų statybos būdą, projektuodami sodybas ar vasarnamius. Šis metodas leidžia sumažinti statybos sąnaudas, racionaliai panaudoti laiką, pastatyti pastatą greičiau ir kokybiškai. Pavyzdžiui, būtent namelio „Etno Hut“ karkasas su pamatais buvo surinktas vos per 4 dienas.

„Iš modulių galima sukurti reikalingo dydžio ir suplanavimo pastatus, juos plėsti, rekonstruoti. Mobilumas puikiai tinka pritaikant tokius modulius labai įvairiose srityse: tiek viešajame, tiek privačiajame sektoriuje. Moduliai pritaikomi sandėliavimui, lengvai gali tapti dirbtuvėmis, kilnojamuoju namuku, kavine, biuru, vasarnamiu ar net baseinu“, – sako Algirdas Žala, „Portable“ įkūrėjas.

Moduliniuose pastatuose gali būti įrengiami įvairūs šildymo, inžinerinių komunikacijų sprendimai pagal kliento poreikius ir norus. Kaip naujovę rinkoje „Portable“ siūlo nuotekų sistemą įrengti pristatant valymo įrenginį prie pastato, neįkasant jo į gruntą. Kliento pageidavimu moduliniai kilnojamieji namai gali atitikti net A+ klasės energinį efektyvumą. Taip pat yra didelių galimybių tiek išorės, tiek vidaus apdailos sprendimams.

www.portable.lt

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba. Architektura) | 2020 kovas

RĖMĖJO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video