Blog

Energetikos ir technikos muziejaus kaimynystėje – gatvės menininko eksperimentas

„Vilnius Street Art“ nuotr.

Sovietmečiu iškilusį baltų plytų pastatą, skirtą Vilniaus 1-osios elektrinės, veikusios 1903–1998 metais, laboratorijai, administracijai ir bendrabučiui, „prakalbino“ dar vienas festivalio „Vilnius Street Art“ dalyvis – gatvės menininkas slapyvardžiu Asylum. Prieš kelerius metus tame pačiame pastate Asylum buvo įkūręs skvotą, pavadintą „Turupi“.

Kai festivalio „Vilnius Street Art“ organizatoriai gatvės menininkui pasiūlė piešti ant šio paruošto griauti pastato, jis nė kiek nesudvejojo. Mat čia prabėgo treji itin įdomūs jo gyvenimo metai: apleistas pastatas buvo tapęs vieta kurti – dirbtuvėmis, studija.

Asylum pastatą dešiniajame Neries krante atrado piešdamas apleistose Vilniaus vietose. Tuomet pirmo aukšto langai ir durys buvo aklinai užkalti, patekti vidun buvo sunku, jokių įnamių nebuvo. Iš viršutinių aukštų atsivėrė milijono vertas vaizdas į Gedimino kalną, taigi, Asylum ir jo bičiuliui tai pasirodė puiki vieta. 2009–2010 metais jie įrengė slaptas duris ir ėmė pamažu kurtis.

Skvote lankėsi įvairių kūrybininkų, meno specialybių studentų: mat patalpos buvo išvalytos, čia atsirado baldų, sienos buvo dekoruotos piešiniais ir mozaikomis, bendroje patalpoje sumūryta nedidelė krosnelė vėsesniems vakarams. Asylum sako, kad jie nenorėjo mėgdžioti tradicinio gyvenamojo skvoto, galiausiai tam nebuvo ir buitinių sąlygų – kanalizacijos, vandens ar elektros.

Skvote menininkas savo kambario sieną dekoravo mašinėlių ir miesto paveikslu, o kieme iš plytų sudėliojo mašinėlių instaliaciją. Mašinėlės ir tapo vienu pagrindinių Asylum kuriamų motyvų.

„Ta mašinytė galvoje atsiranda savaime – galbūt iš vaikystės, kai jas paišydavome flomasteriais. Paišyti jas labai geras jausmas: tai neįpareigotas džiaugimasis kūryba, nesistengiant perteikti politinės idėjos ar perdėtai apmąstyti, tiesiog kūrybinis džiaugsmas. Tai susiję ir su aplinka, mane supo daugiau automobiliai ir keliai nei medžiai ir ežerai“, – sako Vilniuje užaugęs gatvės menininkas.

Spalvingas miesto, šviesų ir mašinų paveikslas ant pastato sienos gyvuos neilgai. Pastatas bus griaunamas, vietoje jo iškils „Hilton“ viešbutis.

„Vilnius Street Art“ inf.

Parašykite komentarą

Atsiliepimų nėra.