Top Baneris

Apie sostinės Šnipiškių rajoną – didžiausioje urbanistikos bienalėje Kinijoje

2017 gruodžio 11 d.
Šnipiškės
Šnipiškės. Laimikis.lt nuotr.

Gruodžio 15 dieną Honkonge ir Šenženyje (Kinija) atidaroma septintoji urbanistikos ir architektūros bienalė žada būti didžiausia ir margiausia savo dalyvių skaičiumi ir sričių diapazonu. Renginyje, kuris sutraukia milijonus lankytojų, savo darbus eksponuos ir lietuviai – miesto žaidimų ir tyrimų laboratorija „Laimikis.lt“. Kūrėjai pristatys medinių Šnipiškių rajoną. Viename iš forumų pranešimą apie šiame Vilniaus rajone vystomas kūrybines veiklas skaitys miesto antropologė dr. Jekaterina Lavrinec.

Kontrastingas Vilniaus rajonas sudomino programos rengėjus. Pagrindinė šių metų bienalės tema – „kaimas mieste“ (ang. „urban village“). Jos metu išskirtinis dėmesys skiriamas unikaliam Kinijos urbanizacijos produktui – mažaaukštėms kaimo oazėms didžiuliuose miestuose.

„Laimikis.lt“ nariai Šnipiškėms skirtą erdvę išnaudos interaktyviam miesto / rajono / pastato kaip nuolatos taisomo ir perdaromo audinio idėjos pristatymui. Instaliacija kvies parodos dalyvius lopyti maketą iš medžiagų, kurių galima rasti Šnipiškėse. Lankytojai čia pat išvys fotografijas ir V. Stakučio sukurtus meninius koliažus, atskleidžiančius unikalius seno ir naujo miesto audinių kontrastus. Paroda parengta įtraukaus meninio tyrimo, kurį miesto žaidimų ir tyrimų laboratorija „Laimikis.lt“ vykdo medinėse Šnipiškėse nuo 2012 metų, pagrindu. Laboratorijos veikla šiame istoriniame Vilniaus rajone skirta viešųjų erdvių ir bendruomeninių ryšių vystymui per tęstines kūrybines iniciatyvas.

Kinams, pastaruosius 40 metų išgyvenusiems sparčiausius urbanizacijos procesus, kaimas, esantis didžiulio miesto apsuptyje yra vertybė, kuri nusipelno išskirtinio dėmesio. Organizatoriai žada bienalėje inicijuoti precedentų neturintį meninį miesto eksperimentą. Renginio devizas „Miestai auga skirtingai“ (ang. „Cities, grow in difference“) sujungia margą tarpdisciplininio meno kūrėjų būrį.

Bienalėje tarp 230 dalyvių iš 25 šalių savo darbus pristatys architektūros ir miesto planavimo žvaigždės: vienas įtakingiausių XX a. miesto teoretikų – prancūzas Yona Friedman (www.yonafriedman.nl), šiuolaikinės architektūros kūrėjų architektų grupė iš Olandijos „MVRDV“ (www.mvrdv.nl), ispanų miesto meninkai Boa Mistura (www.boamistura.com) ir daugybė kitų.

Kinijos kuratoriai atkreipė dėmesį į medines Šnipiškes Pekine dirbančios Lietuvos kultūros atašė Agnės Biliūnaitės dėka. Ji susitiko su vienu pagrindinių bienalės kuratorių Liu Xiaodu. Susitikimo metu A. Biliūnaitė pasakojo apie Šnipiškes, apie kūrybinės grupės „Laimikis.lt“ veiklas, skirtas rajono gaivinimui ir jo unikalaus veido išsaugojimui. Ryšių su Pekino dizaino savaitės kuratore Beatrice Leanza dėka, po jos apsilankymo Vilniuje ir susitikimo su „Laimikis.lt“ įkūrėja J. Lavrinec, žinia apie unikalų kaimą Vilniaus mieste pasiekė Šenženio kuratorių, kuris pakvietė kūrybinę grupę iš Lietuvos atvykti į Kiniją ir čia pristatyti unikalų Šnipiškių rajoną didžiausioje urbanizmo bienalėje.

Bienalės dalyvių pristatymas: http://en.szhkbiennale.org

Laimikis.lt informacija

Komentarai