Amsterdame, Oostenburgo saloje, jau 2022 m. pabaigoje turėtų iškilti architektų biuro MVRDV (Olandija) projektuoti 7 pastatai, kuriuose bus įrengti net 144 butai. Žaliajam projektui skirtas 13 950 kv. m plotas, iš kurio 1000 kv. m bus skirta kitoms patalpoms – maitinimo paslaugas teikiančioms įstaigoms, sveiko maisto parduotuvėms, nedideliam kino teatrui ir kt.
Projektas išsiskiria 7 gyvenamųjų pastatų kompozicija, primenančia brūkšninį kodą (angl. barcode). Pastatų kompleksą sudarantys pastatai sukuria vieningą kompoziciją, tačiau kiekvienas pastatas turi ir savo charakterį, skirtingą aukštį, stogo formas ir fasadus, kurie bus pagaminti iš medžio, stiklo, perdirbtų plytų ir biokompozito.
Architektų biuras MVRDV išsiskiria savo požiūriu suteikti miestams ir kraštovaizdžiui kuo daugiau žalumos, pasitelkiant daugybę specialistų ir pritaikant moksliniais tyrimais pagrįstus projektavimo metodus, įtraukiant užsakovus, visuomenę ir įvairių sričių ekspertus. Daugybę tvarių ir žalių šedevrų sukūrę MVRDV studijos architektai nuolat ieško šiuolaikinių architektūros ir urbanistikos klausimų sprendimų ir kuria tvarios architektūros pavyzdžius visuose pasaulio regionuose.
Gyvenamieji pastatai bus statomi buvusiame pramonės rajone, salos pakraštyje. Miesto praeitis ir pramoninė istorija suteikia ypatingos dvasios šiam rajonui – monumentaliomis krantinės sienomis, sandėliais, uosto kranais kaimynystėje. Kuriant projektą buvo siekiama išlaikyti ir pabrėžti istorinių sandėlių autentiškumą, todėl MVRDV dalį fasadų suprojektavo remdamiesi sulankstomųjų ir stumdomųjų langinių bei stogelių principu. Jie suteikia gyventojams privatumo ir leidžia atidaryti ir uždaryti fasadą taip, kaip buto šeimininkui norisi ir patinka.
Projektas išsiskiria tvarumo idėja ir didele gausa žalumos, kuri figūruoja visame projekte. Tačiau esminė komplekso dalis – dideli sodai, šiltnamiai, paukščių, vabzdžių, o svarbiausia – ir taip sparčiai nykstančių bičių namai. Pasak MVRDV steigėjo Winy Maaso, tai bus žalias kompleksas, kuris yra naudingas ne tik žmonėms, bet ir paukščiams bei vabzdžiams. Vienas pastatas bus pagamintas iš plūktos žemės – senoviško ir tvaraus statybos būdo; kitas turės visiškai žalią fasadą. Į fasadus taip pat bus integruotos lizdinės dėžutės žvirbliams, čiurliams ir šikšnosparniams.
Žemesniųjų pastatų stogai turės obelų sodą, miesto daržą ir miškelį ant stogo. Tai nuostabi idėja, siekiant padėti aplinkosaugai ir kuriant erdves ne tik žmonėms, bet ir gyvūnijai. Projekto architektai ypač didelį dėmesį skyrė pėsčiųjų takams ir viešosioms erdvėms, siekdami skatinti bendruomeniškumo jausmą. Visi pastatai bus statomi pakopomis, turės terasas ir skirtingą indėlį miesto ekologiškumui.
Kiekvienas komplekso modulis turi savo „žaliąją“ idėją ir yra skirtingo aukščio bei konfigūracijos.
Komplekso išklotinė akivaizdžiai parodo, kad jo kūrėjams ir vystytojams svarbesnė tvarumo, integracijos į gamtą idėja, o ne makimaliai išnaudoti esamą sklypą ir statyti pagal aukščiausią galimą altitudę.
Teksto autorė: Paulina Satkutė
[su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]„BMI ICOPAL“ ekstensyvūs žalieji stogai yra sudaryti iš želdinių, kurių augalijos sluoksnio aukštis yra ne didesnis kaip 150 mm. Gausūs želdiniai yra augmenijos forma, kuri gali savarankiškai vystytis ir augti be nuolatinės priežiūros. Ji gali prisitaikyti prie tam tikrų klimato sąlygų ir nereikalauja intensyvios priežiūros. Skaityti daugiau>
[/su_note]
Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2021 rugpjūtis-rugsėjis