Top Baneris

Ambicingas olandų projektas: tvariausias medinis daugiabutis Amsterdame (1)

2022 lapkričio 29 d.
Medinis daugiabutisTik SA
©„RAU“, „seARCH“ vizualizacija
Pasidalykite straipsniu

Medinės konstrukcijos šiandien formuoja naują europietiškos architektūros tradiciją. Tai puikiai iliustruoja Amsterdamas: sparčiai besivystančiame Ijburgo salų rajone, rytiniame miesto pakraštyje, statomas tvarus daugiabutis iš medinių modulių. Projekto „Juf Nienke“ architektai – olandų architektūros studijos „RAU“ ir „seARCH“.

Objektas: „Juf Nienke“

Vieta: Amsterdamas, Nyderlandai

Architektai: „RAU“, „seARCH“

Pastato plotas: 8300 kv. m

Metai: 2018–statomas

8300 kv. m ploto gyvenamųjų būstų statinį sudaro 61 butas nuomai su automobilių stovėjimo aikštele, bendrosiomis erdvėmis ir komercinėmis patalpomis. Daugiabutis įsikūrė vos 15 minučių nuo Amsterdamo centrinės stoties, todėl yra lengvai pasiekiamas, greta išvystyta patogi infrastruktūra. Klimato poveikiui neutralus pastatas projektuojamas ir statomas vadovaujantis žiedinės ekonomikos principais.

Medinio modulio daugiabučio statyba
©Stijn Poelstra nuotr.

Konstrukcija iš medinių modulių

Dauguma statyboms naudojamų medžiagų yra natūralios ir perdirbamos. Aktyviai reaguojant į klimato kaitos keliamus iššūkius ir prisidedant prie aplinkai draugiškų statybų, pastatui naudota mediena, kuri sukaupusi daugiau nei 580 tūkst. kg CO2.

Daugiabutis statomas iš surenkamųjų medinių modulių, pagamintų iš lengvų konstrukcijų rėmų sistemų ir kryžmai sluoksniuotosios medienos (CLT) elementų. Šie moduliai jungiami horizontaliai arba vertikaliai, taip sukuriant įvairių architektūrinių variacijų. Surenkamoji gamyba, lengvas transportavimas gerokai sutrumpino modulių sumontavimo statybvietėje ir pačių statybų laiką.

Modulinė medinė statyba Amsterdame
©Stijn Poelstra nuotr.

Nors surenkamųjų medienos modulių gylis skiriasi, visuose moduliuose išlaikomas standartinis 4 m plotis. Kiekvienas modulis gali būti išardytas ir naudojamas pakartotinai. Tai reiškia, kad statinys ir jo elementai gali būti keičiami ne tik šiandien vykstančių statybų metu, bet ir galės ateityje prisitaikyti prie potencialių statinio paskirties, technologijų ar vietos pasikeitimų.

Socialinė pastato funkcija ir žalieji sprendimai

Pastato pavadinimas „Juf Nienke“ kilęs iš Nyderlandų mokytojo vardo. Šis pastatas atlieka ne tik tvarumo, bet ir socialinę funkciją. Dėl tinkamo būsto stygiaus Amsterdame trūksta mokytojų, tad net 30 butų iš 61 yra numatyti sostinėje dirbantiems mokytojams. Naujieji būstai orientuoti ir į kitus viešojo sektoriaus darbuotojus: tikimasi, kad juose įsikurs ir sveikatos priežiūros srityje, policijoje dirbantys gyventojai.

„Juf Nienke“ pastatas išsiskiria trimis tūriais: pirmajame, orientuotame į šiaurinę pusę, numatyti būstai nedidelei šeimai; antrajame, orientuotame į vakarus, išsidėstę didesni, pailgos formos butai; o trečiasis, mažesnis tūris orientuotas į pietus.

Iš abiejų statinio pusių kylantys laiptai veda gyventojus į aukščiau esančią atvirą terasą, kurioje numatyta rami susitikimų erdvė su vaizdu, atsiveriančiu į vidinį sodą. Statinio pirmas aukštas skirtas bendrosioms erdvėms – jame vyrauja medžio ir stiklo elementai.

Didelis dėmesys skiriamas vidaus ir išorės erdvių apželdinimui, žaliosioms zonoms. Pastate yra ne tik apželdintas vidinis bendruomenės sodas, bet ir žaliasis stogas, kuris sulaiko vandenį. Lietaus vanduo renkamas, saugomas ir naudojamas pakartotinai. Taip pat sumontuoti saulės moduliai, leidžiantys gaminti elektros energiją ir ja aprūpinti pastato erdves.

Visi langai turi skaitmeninius savo pasus – gamybos metu į jų konstrukciją buvo integruoti NFC lustai, kuriuose įkelta suskaitmeninta techninė ir kita informacija apie langą.

Iššūkis: įgyvendinti tvarų projektą

Medinė statyba vis labiau atpažįstama, vertinama ir kuria naujus standartus rinkoje. Visgi, imantis tvaraus medinio projekto, visuomet susiduriama su iššūkiais.

Anot architekto Thomo Rau („RAU“), šio projekto užsakovai šiam statiniui iškėlė itin aukštus standartus, todėl naudojant tradicinės statybos metodus jų pasiekti būtų buvę tiesiog neįmanoma: „Mūsų užduotis buvo pastatyti ir tvarų, ir perdirbamą pastatą. Siekėme užtikrinti, kad medžiagos galėtų būti pakartotinai naudojamos net ir tuomet, kai pastatui jų nebereikės.“

Jam antrina ir Bjarne’as Mastenbroekas („seARCH“): „Nepaisant to, kad tiek „seARCH, tiek „RAU“ architektūros studijos turi didelę patirtį medinių statybų srityje, tai nereiškia, kad šis projektas mums buvo paprastas. Teko suderinti įvairius reglamentus, rangovų reikalavimus, sklaidyti klientų dvejones.“

Šiuo metu jau sumontuoti visi moduliai ir pradėti apdailos darbai. Planuojama, kad pirmieji nuomininkai tvariausiame Amsterdamo daugiabutyje įsikurs dar šių metų gale.

pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Kokybė

    2022-11-30, 16:04  

    Iš gatvės pusės gražu. Medis yra gyvas, saulė įveikia bet kokius impregnantus. Tegul pagyvena 5-10 metų po to pažiūrim kaip atrodo ir interviu iš gyventojų paima.

Rekomenduojami video