Top Baneris

A++ klasė ir vitrininiai langai 

2024 vasario 21 d.
Articles nuotrauka Rudens nr. 1Tik SA
A++ klasė ir vitrininiai langai 
Pasidalykite straipsniu

Aušra NYMAN

Žmonės visada norėjo kuo didesnių langų dar nuo tų laikų, kai karališkajai Prancūzijos šeimai netoli Paryžiaus buvo statoma Versalio rezidencija. Tik tada teko ištisines langų plokštumas neišvengiamai skaidyti, nes buvo neįmanoma pagaminti vientisų didelių stiklų. Siekiant vizualiai praplėsti ir taip jau gana dideles erdves, kai kuriose rūmų salėse suprojektuotos langus imituojančios nišos su veidrodiniu paviršiumi.

Technologijos neišvengiamai prisitaiko prie poreikių. Todėl dideli vitrininiai langai jau nieko nebestebina. Jie tapo neatsiejama modernios architektūros dalimi. Kaip A++ klasės reikalavimai lemia architektų sprendimus?

Screenshot 2024 01 16 at 14.11.50
Rolandas Liola, architektas, projektavimo biuro „Arches“ partneris

Šiuolaikinėje gyvenamųjų pastatų architektūroje, jeigu tai ne senamiestis, taip pat naudojami ištisiniai stiklo fasadai, fasadų sistemos – nuo lubų iki grindų patalpoje numatomas ištisinis stiklas. Tai ne mados dalykas, bet naujos galimybės, įgalinančios kurti ne tik kitą pastatų estetiką, bet ir užtikrinti geresnę patalpų insoliaciją, pajausti betarpiškumo jausmą su aplinka ar tiesiog įgalinti per aukštą, be dalinimų, vitriną gėrėtis visu, į lango plotą telpančiu vaizdu. Net ir istorinėse miestų zonose, jeigu atitinka paveldosaugos reikalavimus ir yra stilistiškai išreikšta architektūrinė mintis, neretai naudojamos aplinką atspindinčios fasadų sistemos. Taip pat tai tampa įrankiu, kuriančiu kontrastą, bet kartu ir sustiprinančiu, išryškinančiu architektūrinį paveldą.

Dideli langai – ne tik prabanga, bet ir komfortas

Didžiulis langas ne tik prabanga, jis skirtas ir gyvenimo kokybei gerinti: tai didžiulis komfortas, o ir higienos atžvilgiu – daugiau natūralios šviesos. A++ klasė ir stiklo paketų gamybos technologijos žengia lygiagrečiai. Kiekvienais metais pasiekiami vis geresni rezultatai. Techniniai parametrai – turėti saulės kontrolę, pasiekti aukštą šiluminę varžą, kad būtų išsaugota šiluma patalpose žiemą, ir stiklo išskaidrinimas, kad patektų kiek įmanoma natūralesnė šviesa, nebūtų keičiamos spalvos. Visa tai tampa neatsiejama tiek visuomeninės, tiek ir privačios erdvės dalimi – žmogui vienodai reikia komforto ir biure, ir namų svetainėje. 

Technologijos leidžia viską

Modernios technologijos leidžia beveik viską, todėl pastaruoju metu projektuojant pastatus kaip prioritetą architektai dažniausiai renkasi patrauklų vaizdą už lango. Nes lango, kaip konstrukcijos, paskirtis ne tik įleisti kuo daugiau natūralios šviesos, bet ir atverti gražų aplinkos vaizdą, kuriuo būtų galima džiaugtis ir kartu vizualiai praplėsti patalpos erdvę. Jeigu šiaurinėje sklypo pusėje bus vaizdas į ežerą, tada bus svarbiau panoraminis vaizdas į jį, net jeigu pietinė pusė palankesnė dėl šilumos taupymo. Kita vertus, jeigu pietinėje pusėje yra ištisinis stiklas, vasarą bus arba didžiulių energijos nuostolių, arba labai karšta. Todėl ištisai įstiklintai sienai taip pat rekomenduojamos lauko žaliuzės ar kitokios apsaugos vasarą nuo perteklinio perkaitimo. Mūsų projektuotame verslo centre „Quadrum“ Vilniuje, saugant patalpas nuo perkaitimo, ant įstiklintų plokštumų automatiškai nusileidžia žaliuzės. Tai yra šiuolaikiniai sprendimai, siekiant švarios, minimalistinės architektūros. Viena iš priemonių gali būti šešėliavimas, virš vitrininio lango įrengiant konsolę ar stogelį, ką ypač gerai išnaudoja pietinės šalys. Dažnai nesusimąstome, kad, priešais į pietus orientuotą pagrindinę vitriną pasodinę didelį lapuotį medį, galime ne tik reguliuoti šviesos patekimą į patalpą, bet ir susikurti išskirtinę emociją. 

Skirtingos situacijos diktuoja skirtingus sprendimus

Jeigu vaizdai nėra prioritetas, tuomet atsižvelgiama ne tik į pasaulio šalis, bet ir į patalpų suplanavimą, baldų išdėstymą. Ir tik kitas žingsnis – langų architektūra, jų dydžiai. Tarptautiniu lygiu itin palankiai įvertintame vienai šeimai skirtame „Kedro namų“ („Cedar house“) gyvenamajame pastate, Vilniuje, nėra itin didelių ištisinių langų, bet jie tarsi juosia pagrindinę erdvę, taip vizualiai neprarandant išorinio vaizdo vientisumo. Nuosaikiomis priemonėmis siekėme interpretuoti tradicinio sodybinio namo archetipą šiuolaikine architektūrine kalba. Kiek kitoks projektas yra „Slėnio vila“ – taip pat tarptautinių komisijų vertinimų sulaukęs projektas, kuriame tarsi virš slėnio pakibusi svetainės dalis yra ištisai įstiklinta iš trijų pusių, suteikia galimybę džiaugtis aplinkine erdve. Didžiules vitrinas pridengia, skaido, vertikalūs mediniai elementai, kurie taip pat saugo patalpą ir nuo perteklinio perkaitimo. 

Svarbu ne tik pasirinkti kokybiškus langus, bet ir teisingai juos sumontuoti

Tai tik parodo, kad, parinkus pažangiausių technologijų, dvigubo selektyvinio stiklo paketo ir daugiakamerius langų rėmus, atitinkančius A++ klasės reikalavimus, galima drąsiai paneigti ankstesnius įsitikinimus, kad nuo lango sklinda vėsa ar net šaltis, pro juos išleidžiama šiluma į išorę. Tačiau ne mažiau svarbus dalykas šiuo atveju yra teisingas langų montavimas, nuo kurio ir priklauso, ar ištisai įstiklinta lango plokštuma deramai apsaugos patalpas nuo išorės poveikio. Teisingai išsprendus lango konstrukcijos jungtį su šiltinimo sluoksniu ar kitais statybiniais elementais, galima išvengti nesandarumų, lemiančių šilumos nuostolius. Pati stiklo konstrukcija su trijų stiklų ir dviejų kamerų stiklo paketu, pripildytu argono dujų, yra išties efektyvi.

Ne tik brangiausios technologijos

Kitas klausimas – ar paprastas vartotojas gali įpirkti pačių naujausių technologijų langus? Žmogui, norinčiam džiaugtis gražiu vaizdu už lango, nebūtina pirkti pačių naujausių, prabangiausių technologijų. Šiandieninė rinka gali aprūpinti vartotojus gana geros kokybės langais, atitinkančiais ir A++ klasės reikalavimus. Skandinavijoje apstu gyvenamųjų namų, pirtelių su ištisai įstiklintomis sienomis, ir tai nėra aukščiausių technologijų pavyzdžiai. Jie tik dar kartą įrodo, kad ir paprastesnėmis priemonėmis galima pasiekti aukštus, pastatų energinę klasę atitinkančius reikalavimus. 

Projektuojant svarbus ir racionalumo kriterijus 

Šiuo metu įstiklintoms plokštumoms nėra beveik jokių apribojimų. Stiklo pramonė gali nesunkiai pagaminti 3 x 6 m stiklo paketą. Vieninteliai ribojimai – formų, kuriose yra gaminamas stiklas, dydis ir stiklo lakštų transportavimo bei montavimo sąnaudos. Savaime pats lango dydis neužtikrina gero rezultato. Svarbiausiu veiksniu visada išlieka architekto profesionalumas, pajautimas ir aiški idėja. Geriausia, kai projektuojama pasitelkus protingumo kriterijų, t. y. racionalius dydžius. 

ARCHES IMG 8024 1

Svarbi tendencija – siaurėjantis lango rėmas

Svarbiau, mano galva, atkreipti dėmesį į naujausią tendenciją – vis mažėjantį rėmo plotį, kuris, gerėjant šiluminiams parametrams, tampa vis mažiau pastebimas, bet kartu įleidžiantis daugiau šviesos prie tų pačių išorinių lango angokraščių gabaritų. Kadangi daugiausia šilumos nuostolių patiriame būtent per lango rėmą, kyla natūralus noras jį mažinti. Tad atsiranda vis daugiau gamintojų, siūlančių gaminius su sumažintų rėmų sprendiniais. Vieni pirmųjų – Šveicarijos kompanija „Sky-Frame“. Ją įkūrė architektas, nusivylęs standartizuota gaminių pasiūla ir nusprendęs pats sukurti novatorišką ir estetišką produktą. 

Žavi ir visiškai paprastas sprendimas, kai į medinę konstrukciją yra tiesiog integruojamas stiklo paketas. Taip gaunama itin didelė, berėmė, nevarstoma vitrina. Teisingai sukuriant visumą, negąsdins ir lango tamsumas vakare. Skandinavai, turintys ilgus tamsius vakarus, įrengia kiemo apšvietimą už lango ir turi kitą gražų vaizdą – vakarinį kambarį su daug didesne kvadratūra. Visada yra sprendimų ir kiekvienu atveju jie gali kisti. Nuo paprastų ar ritininių užuolaidų iki integruotų į stiklo paketą žaliuzių, stiklo su padidintu atspindžiu, vidinių langinių, dirbtinio apšvietimo ir pan. Daug kas priklauso ir nuo tradicijų, kultūros. Skandinavams, ypač danams, įprasta vakarieniauti svetainėje, net nesistengiant dangstyti langų.

Rytis Mikulionis
Rytis Mikulionis, architektas, architektūros studijos „Plazma“ vadovas

Vitrininės langų sistemos yra absoliuti šių dienų būtinybė, o sprendimų gali būti įvairių. Pastaruoju metu jų atsiranda net saugomų gamtinių teritorijų ar miesto istorinių centrų pastatų architektūroje. Technologijos sparčiai ištobulėjo ir jeigu galima vizualiai praplėsti patalpas, atverti vaizdus ir įsileisti daugiau šviesos, tuo yra neišvengiamai naudojamasi. 

Svarbūs kompleksiniai A++ klasės sprendimai

Didžiausia mūsų suprojektuota stiklo plokštuma individualiame name buvo 6 m aukščio ir keliolikos metro pločio. Vilniaus Paupio turgaus, kuriame teko projektuoti interjerą, visas stogas stiklinis. Stikliniais pastatais jau nieko nenustebinsi. A++ klasė yra technologinių sprendimų – įstiklinto fasadų ploto ir pritaikytų inžinerinių sistemų kompleksas: rekuperacinė sistema, apsauga nuo saulės, energija, gaunama iš atsinaujinančių šaltinių. Siekiant aukštesnės klasės, brangsta statybų ir įrengimo sąnaudos – kuo šiltesni ir kokybiškesni langai, tuo didesnė jų kaina. Kuo didesnės stiklo plokštumos, tuo didesnės sąnaudos reikalingos norint pasiekti aukštą energinę pastato klasę. 

Prioritetas – vaizdas už lango

Projektuojant sprendimai didele dalimi priklauso nuo to, kokį biudžetą statyboms gali skirti užsakovas. Tarkim, galime palyginti: namo dėžutės kaina gali prilygti visų pastato vitrininių langų kainai. Ypač jeigu reikalingi saulę kontroliuojantys stiklai. O šiuolaikiniai vitrininiai langai gali būti net šiltesni už sieną. Mūsų studijai tenka projektuoti daugiau aukštesnės klasės gyvenamųjų pastatų, juose vitrininiai langai yra numatomi į tą pusę, kur atsiveria gražiausi vaizdai, dažniausiai – į miesto panoramą arba į gamtą. Pasaulio kryptys šiuo atveju jau yra ne tokios reikšmingos. Nes šiuolaikinėje architektūroje nebėra taip aktualu įsileisti kuo daugiau saulės per vitrininius langus, tai galima padaryti kitokiais būdais, tarkim, per stoglangius. O gero vaizdo už lango jokia architektūra nesuformuos, jį galima tik šiek tiek pagerinti. Įvairioms situacijoms yra skirtingi sprendimai: jei vaizdas yra pietinėje pusėje, tuomet reikia numatyti apsaugas nuo prikaitinimo. 

Tamsiuoju paros metu – kiemo apšvietimas už lango suteiks saugumo jausmą

Didžiausią psichologinio diskomforto ir nesaugumo jausmą sukelia tamsiuoju paros metu už didelio vitrininio lango tvyranti tamsa ir didžiulis atspindys viduje. Geriausias sprendimas – numatyti kiemo ar fone esančios augmenijos apšvietimą. Arba dengti langus tradicinėmis ar ritininėmis užuolaidomis, jeigu tamsa už didelio vitrininio lango yra neišvengiama – nepakanka miesto ar kiemo apšvietimo. Kita vertus, jeigu šaltą dieną netoli didelio vitrininio lango esantiems žmonėms gali būti nejauku, tuomet ieškoma pusiausvyros su interjero medžiagomis: naudojama daugiau medžio, šiltų tekstūrų. Išpopuliarėjus šildomosioms grindims, nebeliko poreikio naudoti konvektorių prie langų, nes svarbiau, kokie yra kompleksiniai sprendimai. 

Apsaugoti sparnuočius

Pastaruoju metu ornitologai susirūpinę dėl milžiniškos paukščių, žūstančių atsitrenkus į stiklą tiek miesto centre, tiek užmiestyje, gausos. Kitų šalių dideliuose verslo ar prekybos centruose numatomi garsiniai, plėšrūnus imituojantys signalai. Tačiau ilgainiui paukščiai prie jų prisitaiko. Todėl paprastesnė ir veiksmingesnė priemonė klijuoti ant langų plėšrūnų silueto lipdukus, kurie gali būti nepastebimi žmogui, bet matomi paukščių, nes jų regos diapazonas skiriasi.

PLAZMA namas turniskese Norbert Tukaj Custom
PLAZMA namas Turniškėse. Norbert Tukaj nuotr.

Straipsnis paskelbtas žurnale „Statyba ir architektūra“ | 2023 RUDUOPasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video