Ar verta sugrąžinti? Nendriniai stogai: tendencija nuo senųjų laikų iki šiuolaikinės architektūros

Ar verta sugrąžinti? Nendriniai stogai: tendencija nuo senųjų laikų iki šiuolaikinės architektūros

Nendrinis siaudinis stogas pereinantis is eksterjer i interjera Felsoord vaiku prieiuros centras darzelis Jeroen Musch and Bart van Vlijmen nuotrauka Mohn Bouman Architects
Jeroen Musch ir Bart van Vlijmen nuotr.

Natūralumas ir gamta architektūroje Šiaurės šalims – ne naujiena. Vis dažniau renkamės natūralias medžiagas, siekiame tvaresnių ir ilgalaikių sprendimų, o medinukais „nukloti“ Šiaurės šalių laukai tik patvirtina, kad esame linkę rinktis gamtai ir supančiai aplinkai artimesnę architektūrą. Dažniausiai į galvą šauna būtent mediena, bet kur kas rečiau matome pastato stogui (o galbūt ir penktajam fasadui) naudojamus nendrinius stogus.

Suapvalinti nendriniai stogai Nyderlandai Inbo architektu studija Miesto rotuse Midden Delfland architektu nuotraukos
Suapvalinti nendriniai stogai Nyderlanduose miesto rotušėje „Midden-Delfland“. „Inbo“ architektų studijos nuotr.

Istoriškai atėjusi nendrinių šieninių stogų tendencija

Nendriniai šieniniai stogai yra tradicinis dengimo būdas, panaudojant sausą pluoštą, tokį kaip nendrės, palmės, šienas ir pan. Toks stogo dengimo metodas yra atėjęs dar iš senų laikų, buvo plačiai naudojamas ir Azijos bei Afrikos regionuose. Nors kartais gali atrodyti, kad tokie stogai vyrauja būtent tolimosiose šalyse, o galbūt net ir tik kaimuose, kur tokia gamtai artimą architektūrą renkasi ne dėl tendencijų, o esamų išteklių, kadangi tai yra nebrangi ir pakankamai nesudėtinga konstrukcija. Būtent todėl Europoje, tūkstančiais metų vyravusi tradicija praktiškai išnyko įvykus pramonės revoliucijai. Pradėtos naudoti kitokios statybinės medžiagos, žymiai pagreitinusios stogo įrengimo procesus.

Vis dėlto, paskutinio dešimtmečio tendencijos, biofilinis dizainas, artumas gamtai, paskatino pažvelgti atgal į tradicijas ir sukurti būdus, kaip jas būdų galima pritaikyti šiuolaikiniams poreikiams. Taip toli į Aziją žvalgytis nereikia, turime nemažai pavyzdžių ir kaimynystėje, o šiuo momentu vis daugiau galima išvysti neįtikėtinų ir originalių nendrinių stogų pavyzdžių būtent šiuolaikinėje architektūroje.

Moderni kaimo vila

  • Vieta: Berlikumas, Nyderlandai
  • Architektai: „Maas Architecten“
  • Metai: 2014

Stogo pasirinkimas viloje yra įkomponuojamas šiuolaikinės architektūros kontekste, suteikiant jai daugiau artumo gamtai, kuri supa Berlikumo kaimo regioną. Nendrinis šiaudinis stogas projekte derinamas šalia didelės įstiklintos erdvės – tarsi modernumo ir tradicijų kontrastas. Žvelgiant iš tam tikrų taškų atrodo, kad stogo šlaitai „kabo“ ant permatomų stiklo plokštumų.

„Wadden“ jūrų centras

  • Vieta: Ribe, Danija
  • Architektai: „Dorte Mandrup“
  • Metai: 2017

Iš pirmo žvilgsnio pastatas atrodo tarsi išdygęs iš po žemių, natūraliai derantis prie gamtos ir supančio pasaulio. Skirtingo nuolydžio ir krypčių stogai suteikia dinamikos, sustiprina „išlindusio iš žemės“ pastato koncepciją, ypač tose vietose, kur šlaitas nusileidžia labiausiai, beveik iki pat žemės. Daugiausia fasadams buvo panaudota medžio apdaila, tačiau vietomis pastato stogas virsta penktuoju fasadu.

„Facts Tåken“ lankytojų centras

  • Vieta: Glanas, Švedija
  • Architektai: „Wingårdh Arkitektkontor“
  • Metai: 2007

Lankytojų centras ežero pakrantėje, kartu su paukščių stebėjimo bokštu, kasmet tampa laikinais namais tūkstančiams paukščių. Šis pastatas savo forma, plastika, medžiagiškumu ir pačia funkcija kuria tiesioginį ryšį su aplinka ir gamta. „Tai rami architektūra, kurioje yra panaudotos vietinės, tradicinės medžiagos, padedančios išsigryninti naują požiūrį į geometriją“, – sako pastato architektai Gert Wingårdh ir Jonas Edblad. Nendrių-šiaudų apdaila panaudota tiek stogams, tiek fasadams, sukuriant vientisą plokštumų suvokimą. Tai padėjo susilieti su supančia aplinka tarsi tarp krūmynų pasislėpęs paukščių stebėtojas.

„Vila kopose“

  • Vieta: Latvija
  • Architektai: „Archispektras“ (Aidas Kalinauskas, Vaidas Tamošiūnas, Ignas Kalinauskas)
  • Metai: 2016

Lietuvių architektų kurtas, 2016 m. išrinktas geriausiu realizuotu projektu, „Vila kopose“ – vienas iš nedaugelių pavyzdžių Baltijos šalyse. Minkštų linijų pailgas pastato stogas švelniai pereina į fasadus ir sukuria tarsi nendrinio stogo apkloto, apgaubiančio išlindusias stiklines sienas, įvaizdį. Tai poilsio namai, įkvėpti vietinių tradicijų ir įsiliejantys į aplinkinį kraštovaizdį.

Nendrinių šiaudinių stogų pritaikomumas, privalumai ir trūkumai

Tikriausiai kiekvienam, pagalvojusiam apie šiuos „tradicinius“ stogus, kyla nemažai klausimų ir abejonių. Visgi šis būdas turi nemažai privalumų, ypač kalbant apie tvarumą, bet ir tam tikrų apribojimų.

Tord Rickard Siderstrim
Tord-Rickard Sîderstrîm nuotr.

Ilgaamžiškumas ir estetika. Nendrės yra atsparios neigiamam atmosferos poveikiui, dėl ko nereikia greitai svarstyti apie stogo atnaujinimą. Svarbu atkreipti dėmesį, kad tokio stogo ilgaamžiškumui daro įtaką konstrukcijos nuolydis: rekomenduojama planuoti ne mažesnį nei 35° stogo nuolydį, o norint, kad stogo danga tarnautų ilgiau, galima rinktis net ir 50° nuolydį. Tai padeda išlaikyti stogą sausesnį, bet dalinai apriboja architektūrinę išraišką.

Ilgaamžiškumas taip pat priklauso ir nuo klojamų nendrių kokybės, stogdengių kvalifikacijos, tvirtinimo detalių ir medžiagų kokybės bei stogo priežiūra jo eksploatacijos metu. Reikia nepamiršti, kad tokios natūralios medžiagos natūraliai ir nusidėvi, ilgainiui stogo spalva palaipsniui pilkėja.

Adam Mork nuotr 3
Adam Mørk nuotr.

Šilumos ir triukšmo izoliacija. Vienas iš didžiausių nendrinio šiaudinio stogo privalumų yra terminė izoliacija – šiltas žiemą ir vėsus vasarą. Skirtingai nuo tradicinių stogdengystės sistemų, kuomet šiluma ir drėgmės garai laikosi palėpėje, esant nendrinei stogo dangai, palėpės ventiliacija nereikalinga. Nendrine danga dengti stogai pasižymi puikiomis akustinėmis savybėmis. Dėl nendrės struktūros, kuri yra tuščiaviduris stiebas su gausybe pertvarėlių, nendrinis stogas kelis kartus labiau slopina garsą nei stiklo vata.

Patvarumas ir gaisro apsauga. Sausa ir kompaktiška stogo konstrukcija yra gana lengva, bet tai reiškia, kad ji gali būti nepakankamai tvirta. Toks stogas reikalauja tam tikros priežiūros, atsiradus medžių lapams, spygliams ar samanoms – nendrinį stogą būtina sutvarkyti. Kas kelia didžiausią nerimą dėl nendrinių šiaudinių stogų – atsparumas gaisrui. Lengva, sausa ir kompaktiška konstrukcija yra labai degi. Dėl to privalu pasirūpinti specialiomis priemonėmis, šiuolaikiniais ugnies antipirenais ir nedegiais audiniais, kurie yra klojami ant pakloto bei sumažina užsidegimo riziką iki tradicinės stogų dangos.

Temos: Architektūra, ilgaamžė stogo danga, nendriniai stogai, šiaudiniai stogai, stogas, tvarumas

1 komentaras. Leave new

  • Ovidijus
    2024-05-14 20:40

    Nepriklausomai nuo visų privalumų,nei viena draudimo kompanija Lietuvoje šiuo metu nedraudžia pastatų su nendriniu stogu aplamai,kuo be padengtas jis būtų….

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai