Kai kraštovaizdžio projektavimas atliepia žmogaus ir ekosistemos poreikius

Kai kraštovaizdžio projektavimas atliepia žmogaus ir ekosistemos poreikius

Parkas ant vandens, kraštovaizdžio architektūra, įspūdingas parko landšafto projektas

Pasirodo, Kinijoje vandens integravimas į viešąsias erdves (o gal derėtų sakyti, viešųjų erdvių integravimas į vandenį) yra visai ne naujiena, o plačiai naudojama idėja. Pristatytas unikalus būdas įveiksminti vandens ir žaliųjų erdvių sintezę, pateikiant koncepciją, kur rekreacinės erdvės yra daugiafunkcės ir patrauklios. Dažnai kuriama „įrėminta“ parkų erdvė ne visada gali tinkamai tarnauti, t. y. pritraukti pakankamai lankytojų bei sukurti „gyvosios gamtos“ įspūdį. Todėl kinų kraštovaizdžio architektams pasirodė svarbu atkreipti dėmesį ne tik į galimybes sukurti patrauklią parko erdvę, bet ir suteikti jai daugiau funkcijų, naudą tiek žmogui, tiek pačiai gamtai.

Pavadinimas: „Fish Tail Park“ (liet. žuvies uodegos parkas)
Kraštovaizdžio architektai: „Turenscape“
Vieta: Nančangas, Kinija
Metai: 2022
Nuotraukos: „Turenscape“

Prie gamtos prisitaikančios sąlygos

Parko kūrėjams įkvėpimo suteikė senovinis actekų plaukiojančių sodų, arba kitaip „Chinampas“, principas. Tai natūralios užtvankos, gautos sumaišius anglies pelenus kartu su žemėmis iš žuvų tvenkinių, kurios suformuodavo daugybę mažų salelių. Vietos regiono klimatas pasižymi stipriomis audromis ir lietingais laikotarpiais, dėl kurių smarkiai kyla vandens lygis. Natūralių užtvankų formavimas pagal „Turenscape“ viziją yra pritaikytas vandens lygio kilimui iki 2-jų metrų, kartu sulaikant iki 1 mln. kubinių metrų lietaus vandens.

Atsižvelgiant į dinamiškas sąlygas, kūrėjai parinko specialias potvyniams tinkamas medžių rūšis, įskaitant Taxodium distichum var. imbricatum ir Metasequoia glyptostroboides. Be to, svyruojantys potvynių vandenys dažnai smarkiai paveikia ir pačias pakrantes, dėl ko buvo pasodinti daugiamečiai ir vienmečiai pelkių augalai.

Plūduriuojančiame parke galima rasti pievas, pelkes, miškus – visa tai buvo kruopščiai suplanuota, kad sukurtų turtingą ir kokybišką ekosistemą. Toks daugiasluoksnis kraštovaizdžio formavimo būdas ne tik padidina parko estetinį patrauklumą, bet ir atlieka funkcinę paskirtį, skatina biologinę įvairovę ir vandens valymą.

Pažinimas kaip traukos objektas

Tiltai, platformos, paviljonai ir apžvalgos aikštelės – visa tai dėsningai sukomponuota bendrame virš 50-ies hektarų plote. Funkcinė įvairovė stebina lankytojus nuo vaikų žaidimų aikštelių, aikščių iki sporto erdvių, paplūdimių ir pažintinių takų. Tai įspūdingas rekreacinis kompleksas, kuris tapo atsaku sparčios urbanizacijos keliamiems iššūkiams. Parkas yra pakankamai didelis, kad galėtų savyje integruoti tiek urbanizuotas rekreacines erdves, tiek labiau „laukinę“ gamtą, skirtą lankytojų susipažinimui ir realių aplinkosaugos ir ekosistemos problemų sprendimui. Vieta, kuri yra funkciškai ir gamtiškai turtinga, tvari, sukuria ramybės pojūtį ir skatina smalsumą.

Šiuolaikinis dizainas kontrastuoja su turtinga virš 2000 metų miesto istorija ir padeda sukurti progreso ir modernumo pojūtį. Pagrindinė apdaila – perforuotos aliuminio plokštės – naudojamos įvairiose struktūrose, tiltuose ir platformose. Jos sukuria kontrastą tarp vešlios augmenijos, bet puikiai dera bendrame kontekste. Nors parkas pritaikytas prie svyruojančio vandens lygio, pėsčiųjų ir dviračių takai pakilę virš numatytos potvynio linijos, platformos yra pagamintos iš surenkamojo betono blokų, pritaikytų plūduriavimui. Visgi dalis parko neišvengiamai panirs žemiau vandens, bet pritaikytos medžiagos, aliuminio suoliukai yra lengvai išvalomi ir sutvarkomi.

Dizaino, projektavimo ir ekologijos tvarumo užmojai

2

Šio projekto tikslas buvo sukurti gamtos ir urbanizacijos sąveiką, kuri būtų funkciškai įvairi, estetiškai patraukli, o svarbiausia – atlieptų ekosistemos poreikius. „Fish Tail“ parkas yra tvarios kraštovaizdžio architektūros pavyzdys, kuris yra pritaikytas prie regiono gamtinių poreikių, suteikia buveinę laukinei florai ir faunai, siūlo daugybę poilsio galimybių ir sukuria naują būdą lankytojams kurti ryšį su gamta.

Tai nėra pirmas ir vienintelis „Turenscape“ viešųjų erdvių ir vandens sąveikos projektas. 2004 m. įmonė sukūrė tam metui įspūdingą Taižu miesto pakrantės sutvarkymo pasiūlymą, kuriame taip pat buvo įgyvendinti „plūduriuojančio parko“ principai.

Temos: Kraštovaizdis, Kraštovaizdžio architektūra, Kraštovaizdžio projektavimas, Parkas, Statyba ant vandens, Urbanistika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai