Po XX amžiaus socialinių eksperimentų žmonijai dingo noras žavėtis utopijomis. Net teisingos ir geros visuomenės idėja neretai yra pajuokiama ir laikoma kažkuo iš utopinių fantazijų sferos. Tik kažkodėl pamirštama, kad utopija, mūsų pasaulyje išvaryta pro duris, sugrįžo pro langą. Įvyko jos privatizacija – šiandien mes svajojame ne apie gerą visuomenę ar bendruomenę, o apie gerą savo pačių gyvenimą ir individualią sėkmę. Bet kur lieka miestas?
Šį trečiadienį, gruodžio 17 dieną, 20 valandą, Nacionalinėje dailės galerijoje, paskutinėje Architektūros [pokalbių] fondo „Koks miestas?“ ciklo paskaitoje Leonidas Donskis pateiks savo požiūrį į tai, kas nutiko su utopija šiuolaikiniuose miestuose.
Miestas yra tikroji utopijų jų vedinių – eutopijų ir distopijų – erdvė. Paradoksalu, bet miestas iš simbolinio mąstymo erdvės, estetinio miesto kūno ir kultūros atminties gyvojo lauko šiandien virsta atminties karų vieta. Sykiu ir segmentacijos bei atomizacijos vieta. Mieste mes stebime ateities žmonijos integracijos ir dezintegracijos ženklus. Ar dar gyvas miestas-svajonė? Gal socialinė ir kultūrinė svajonė nusikėlė tik į mažuosius miestelius, kurie mielai tampa nebe juos anksčiau ar vėliau inkorporuojančio didmiesčio dalimi, o organizuota atmintimi ir jos salelėmis – knygų mugėmis, festivaliais ir kultūros alternatyvų paieškos vieta?
Apie tai, sykiu ir apie miestus-knygas, arba naujuosius ir mažuosius bibliopolius, bus kalbama L. Donskio viešoje paskaitoje „Atminties karai mieste: utopijos, eutopijos ir distopijos“.
Filosofas, idėjų istorikas, visuomenės veikėjas ir akademikas L. Donskis šiuo metu yra ISM vadybos ir ekonomikos universiteto mokslo prorektorius. L. Donskio tyrimai ir publikacijos apima, bet neapsiriboja, civilizacijų analize, politinių idėjų istorija ir kultūros filosofija. Jo straipsnius ir interviu galima aptikti lietuviškoje architektūros periodikoje (žurnale „Archiforma“). L. Donskis dirbo JAV, Didžiosios Britanijos, Švedijos, Suomijos, Estijos, Vengrijos ir, žinoma, Lietuvos universitetuose ir tyrimų centruose. Nuo 1997 metų dėsto Helsinkio universitete, o nuo 2007 metų – Bolonijos universitete ir „Corvinus“ universitete Budapešte.
Ciklo kuratoriai: Ieva Cicėnaitė, Andrius Ropolas, Matas Šiupšinskas.
Pokalbiai vyksta Nacionalinėje Dailės Galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje. Pokalbis prasidės gruodžio 17 dieną, trečiadienį, 20:00. Renginiai nemokami.
Pokalbiai filmuojami, video įrašai talpinami www.archfondas.lt . Ciklas rengiamas bendradarbiaujant su VGTU Architektūros fakultetu. Rėmėjai: Kultūros taryba, „Dextera“.