Biure – kaip namie

Biure – kaip namie

skirtingi biurai
Dariaus Petrulaičio nuotr.

Viena įmonė – trys skirtingi biurai sostinės senamiestyje. Taip galima pristatyti Izraelio IT kompanijos WIX plėtrą. Visus tris jaunos ir ambicijų nestokojančios įmonės biurų interjerus patikėta suprojektuoti architektų biuro „Inblum“ komandai.

Trys biurai – trys idėjos

Sostinės senamiestyje, Rūdninkų gatvėje, WIX biuro interjerą kartu su kolegėmis Laura Malcaite, Rūta Kazėnaite ir Luka Galinyte projektavusio architekto Dmitrijaus Kudino žodžiais, kaip ir pirmuose dviejuose, taip ir trečiajame biure pagrindinis užsakovų noras buvo įsikurti šviesioje, erdvioje, vizualiai neperkrautoje erdvėje, kuri neužgožtų joje dirbančio žmogaus.

Kitas visus biurus vienijantis motyvas – medžio tekstūros išryškinimas. Pirmame biure medžio tekstūros plokšte uždengtos lubos, jos panaudotos ir darbo stalų stalviršiams. Antrame biure – sienų apdailai, trečiame biure medžio plokštės ypač tiko pasitarimų kambarių apdailai. Uždarų kambarių sienose ir lubose įvairiomis kryptimis išdėliotas natūralaus medžio rievių raštas sukūrė žaismingą piešinio efektą.

„Kiekvienas iš trijų biurų turėjo savo idėją. Nebuvo taip, kad sprendimai būtų klonuojami ir pritaikomi naujai erdvei. Biurų stilistika turi panašumų, bet jie labiau emociniai, ne konkretūs“, – aiškino architektas.

Dariaus Petrulaičio nuotr.

IT sektoriuje dirbančios bendrovės darbuotojai įsikūrė kultūros paveldo pastate. Didesnių intervencijų, anot architekto, čia neprireikė: pastatas buvo jau anksčiau rekonstruotas, suformuotos dvi vientisos didelės erdvės, kurios biurui ypač tiko.

Pagrindines darbo erdves skiria akustinės pertvaros, pertvaromis atidalinti ir pasitarimų kambariai. Šie tarnauja ir prireikus pakalbėti telefonu, susikaupti ar padirbėti vienam. Galiausiai, panorus pakeisti darbo vietą. Darbo erdvė, kurią būtų galima pavadinti pusiau atvira, darbuotojams suteikia tiek privatumo, tiek bendrumo pojūtį. Vidinės susitikimų kambarių erdvės, skirtingai nuo baltos ir apvalios darbo erdvės apdailos, yra dengtos medinėmis ir minkštomis akustinėmis plokštėmis, išdėstytomis stačiakampiu raštu.

Pagaliau prie lango pastatyta kavinės staliukų – čia taip pat galima prisėsti pabendrauti su kolegomis ar padiskutuoti. Rekreacinę funkciją atlieka ir virtuvė, skirta ne tik paruošti užkandžiams bei pavalgyti, bet ir organizuoti įvairius renginius ar pristatymus. Darbuotojams įrengta sporto salė ir poilsio kambarys – čia atsipalaiduojama žaidžiant stalo futbolą ar kompiuterinius žaidimus.

Dariaus Petrulaičio nuotr.

Išsaugojo autentišką elementą

Trečiajame WIX biure išsaugota arkinė siena – ji restauruota ir palikta matoma, kaip fonas naujiems interjero sprendimams. Naujoji biuro erdvė taip pat buvo kuriama įvedant arkinius tūrius bei pertvaras, suformuojant erdves įvairioms veikloms. Pagrindinėje erdvėje paliktos betoninės lubos. Visos inžinerinės sistemos suslėptos pasitarimų kambariuose.

Jaukią aplinką biure kuria ir darbo vietų apšvietimas. „Projektavome ne pirmą šios įmonės biurą, todėl jau žinojome, kaip darbuotojai naudojasi apšvietimu. Jo intensyvumą biure galima reguliuoti. Viena vertus, apšvietimas turi atitikti normas, t. y. būti ganėtinai ryškus, kita vertus, dalis žmonių to nemėgsta. Pavyzdžiui, dirbant kompiuteriu nereikia labai intensyviai apšviesto stalviršio, todėl šviestuvai gali būti prislopinti, galima naudoti skirtingus šviesos šaltinius, ne tik pagrindinius šviestuvus“, – pasakojo D. Kudinas.

Biurai, architekto teigimu, kuo toliau, tuo labiau primena namų erdvę – žmonės nori namų jaukumo. Kita vertus, kiekvienas žmogus tai įsivaizduoja savaip. „Kai kam pakanka, kad, paspaudus vieną mygtuką, patalpoje taptų šviesu. Kitus toks apšvietimas slegia. Norisi ne tokio ryškaus, jaukesnės atmosferos. Biure, kuriame numatytos darbo vietos 56 žmonėms, jauni specialistai įsikurs bendrose erdvėse, todėl gana sudėtinga įrengti apšvietimą, kuris tiktų visiems“, – iššūkius vardijo architektas.

Dariaus Petrulaičio nuotr.

Namų jaukumą WIX biure formuoja ir parinkti baldai. Vieni jų buvo įsigyti, likusieji – specialiai interjero architektų suprojektuoti. Bene išskirtiniausi – pastelinių spalvų minkštasuoliai, forma primenantys kiškio ausis. Darbo vietose sustatyti reguliuojami darbo stalai, prie kurių dalį laiko galima dirbti stovint.

Pagrindinei darbo erdvei ir pasitarimų kambariams interjero architektai pasirinko liejamą grindų dangą. D. Kudinas pripažįsta – didesnių diskusijų nekilo, nes ši grindų danga suteikė lengvumo, švarumo įspūdį.

Mažesnėje darbo erdvėje konceptualiai tiko medžio grindys. Visų pirma dėl to, kad, rekonstruojant seną pastatą, grindų konstrukcija čia padaryta iš OSB plokščių. Antra vertus, šioje erdvėje nebuvo betoninių lubų, taigi, akcentu tapo medžio grindys.

Dariaus Petrulaičio nuotr.

Straipsnis paskelbtas žurnale „Statyba ir architektūra“, 2017 / 6.

Temos: „Inblum“ architektai, Biuro interjeras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai