Kaip internetas pakeitė paslaugų industriją, o socialinė medija – būdus dalytis informacija ir bendrauti, taip skaitmeninė statyba, arba statinio informacinio modeliavimo (BIM) technologija, vis aktyviau keičia statybos procesus. Specialistai vienbalsiai sutinka – šis įrankis statybų industriją gali paversti viena inovatyviausių pramonės šakų.
Siekiant suteikti galimybę mokytis dar efektyviau naudoti ir pritaikyti geriausius skaitmeninės statybos sprendimus, Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) vykusios paskaitos metu universitetui buvo padovanota itin pažangi Vokietijos statybų inovacijų bendrovės „RIB Software SE“ programinė įranga.
Programinės įrangos „RIB iTWO“ trijų darbo vietų licencija buvo suteikta tarpininkaujant darnios NT plėtros ir statybos paslaugų bendrovei „YIT Kausta“ ir bus naudojama ruošiant VGTU Statybos ir Aplinkos inžinerijos fakultetų studentus.
Nors dar 2016 m. buvo priimta ES direktyva, reikalaujanti, kad BIM būtų privalomai naudojama viešai finansuojamiems statybos objektams, šalies statybų rinkoje, ši technologija dar tik pradeda įsigalėti – trūksta ir dalies įmonių ryžto dirbti su naujais įrankiais, ir specialistų, kurie būtų kompetentingi jais naudotis.
Šios licencijos gavimas – ilgalaikio „YIT Kausta“ ir VGTU bendradarbiavimo rezultatas, siekiant dalytis patirtimi ir paruošti jaunuosius specialistus darbui pažangiausiose kompanijose bei skatinti visos šalies statybos srities skaitmenizavimą.
„Su VGTU bendradarbiaujame ne vienerius metus. Tikime, kad tik dalydamiesi geriausiomis praktikomis ir patirtimi bei nuolat diskutuodami, galime prisidėti prie tvaraus, darnaus ir efektyvaus statybų sektoriaus augimo bei užtikrinti kompetentingų specialistų paruošimą. „RIB iTWO“ – galinga 4D/5D BIM technologinė platforma, kurią naudojame ir savo įmonės veikloje. Džiaugiamės, kad ši programa bus įdiegta mokymo programose ir padės ruošti šiuolaikinius statinio informacinio modeliavimo, statybos inžinerijos, statybos technologijos bei valdymo specialistus“, – teigia bendrovės „YIT Kausta“ generalinis direktorius Kęstutis Vanagas.
Šiuo metu VGTU veikia atskira skaitmeninės statybos magistro programa, o naujoji platforma bus integruojama ir į bakalauro studijų modulius. VGTU Statinių skaitinio ir informacinio modeliavimo technologijų centro direktorius doc. dr. Vladimiras Popovas pastebi, kad nors skirtingos skaitmeninės technologijos į mokymo procesą įtraukiamos nuolat, su „RIB iTWO“ platforma siejami dideli lūkesčiai.
„Nors projektavimo srityje įvairių priemonių pasirinkimas yra platus, naujoji programa leidžia vienoje sistemoje automatizuotai sujungti įvairius projektavimo ir statybų elementus. Magistro programoje bus ruošiami specialistai, kurie mokės ja naudotis, bei valdyti visą statybos procesą. Dabar šioje programoje studijuoja 21 vienas studentas, tačiau planuojame, kad ateityje kasmet bus įtraukiama iki 100 ne tik statybos, bet ir aplinkos inžinerijos bei kitų sričių studentų. Programinės įrangos, įdiegimo ir apmokymų vertė net akademinei institucijai siekia daugiau kaip 30 tūks. eurų, tad ši dovana mums labai reikšminga“, – pasakoja doc. dr. V. Popovas.
Pasak jo, universitete nuolat stengiamasi supažindinti su geriausiomis praktikomis ir priemonėmis, o „Rib iTWO“ yra viena tokių. Ši priemonė leidžia suvaldyti labai daug skirtingų statybos projektų aspektų, o ją įvaldę studentai ateityje galės lengvai prisitaikyti darbo rinkoje ir prisidėti prie naujos inžinierių kartos.
BIM technologija iš kitų išsiskiria savo integruotumu – atskiros projekto dalys yra sujungiamos į darnią visumą, o vientisas informacinis statinio modelis sujungia projektines dalis bei gyvavimo ciklus nuo projekto parengimo iki pastato priežiūros.
Doc. dr. V. Popovas pasakoja, kad VGTU programose naujoji platforma – dar ne naujųjų technologijų diegimo pabaiga. „4D technologija prie jau įprasto 3D erdvinio projekto modelio leidžia įtraukti procesų trukmės skaičiavimus, o 5D matmuo – ir finansinius, ekonominis projekto aspektus. Tikimės, kad netrukus turėsime ir 6D pakopą, kuri leidžia valdyti pastato eksploatavimą jau po darbų pabaigimo bei rinkti duomenis“, – apibendrina doc. dr. V. Popovas.
Visgi specialistai pastebi, kad technologijos diegimui kliudo dalies rinkos dalyvių nenoras mokytis naujų darbo metodų ar padaryti statybas skaidresnes. Rinkoje vis dar trūksta aiškaus reglamentavimo ir strateginio skaidrumo valstybiniu mastu. Dar viena iš priežasčių – aukšta programinės įrangos kaina. Verslo įmonei viena programos licencija gali kainuoti iki 10 tūkst. eurų.
Kadangi technologija leidžia išvengti skirtingų funkcijų sudvejinimo bei rankinio informacijos suvedinėjimo, padeda užtikrinti geresnę kokybę ir efektyviau valdyti projektą. Visame statybų procese naudojama BIM technologija neleidžia skirtingoms šalims veikti nesąžiningai. Šis įrankis gali padėti beveik ketvirtadaliu sutrumpinti statybų ir modeliavimo laiką ir pelną padidinti iki penktadalio.
„YIT Kausta“ jau ne vienerius metus remiasi kolegų iš Skandinavijos patirtimi ir savo projektuose naudoja 4D bei 5D BIM modelius.
„Šiandien projektą galime parengti ir be gyvų susitikimų – programa suteikia galimybę pastatą analizuoti skirtingais pjūviais, iš karto atrasti neatitikimų tarp skirtingų inžinerinių sprendimų, analizuoti darbų kainų kaitą, medžiagų panaudojimo efektyvumą, koordinuoti darbų vykdymą. Visi derinimai vyksta projektavimo metu, o ne statybos aikštelėje. Taip mes galime sutaupyti laiko ir kaštų bei 80 proc. sumažinti klaidų tikimybę“, – patirtimi dalijosi K. Vanagas.
Tikimasi, kad „Rib iTWO“ licencijos gavimas ir programinės įrangos įdiegimas padės studentams dar universitete susipažinti su naujosiomis technologijomis, jas efektyviai taikyti vėlesnėje savo praktikoje ir prisidės prie egzistuojančių iššūkių sprendimo.
VGTU inf.