Žvilgsnis į „art deco“ stiliui dedikuotą parodą

Žvilgsnis į „art deco“ stiliui dedikuotą parodą

„art deco“
„Kaunas pilnas kultūros“ nuotr.

Išankstiniame antrosios kaunietiškajam „art deco“ paveldui pristatyti skirtos parodos atidaryme spalio 14-ąją vos tilpo visi norintys, žinantys ir besidomintys. Matyt, tie kauniečiai, kurie „art deco“ skiriamuosius bruožus išvardytų prikelti iš kiečiausio miego, ekspoziciją „Kaunas. Art Deco. Nostalgija & Spindesys“ baigiamame rekonstruoti Lapėno name Kęstučio gatvėje jau aplankė arba aplankys per pirmas porą dienų. Visi kiti turi dar šiek tiek laiko. Nedaug – iki spalio 30-osios.

Išskirtinis parodos, kurios iniciatoriui, aukštosios tarpukario kultūros gerbėjui, asociacijos „Gražinkime Kauną“ įkūrėjui Dainiui Lanauskui šiemet į pagalbą stojo senovinių kilimų ekspertė Laura Bohne, bruožas yra jos vieta. Sutikite, grožėtis vis atidengiamais Kauno centro fasadais – viena, bet turėti progą užsukti vidun, įvertinti naujam gyvenimui prikeltus architektūrinius sprendimus, interjero detales, pasivaikščioti koridoriais, dirstelėti per langus – jau daug gilesnė patirtis. Tiesa, Lapėno namo fasado atidengimo dar teks palūkėti – įėjimas į parodą primena brovimąsi į statybų aikštelę, bet vos žengus ant raudono kilimo, saikingai dengiančio plytelių mozaiką, apima ta parodos pavadinime minima nostalgija, o iš už kampo vilioja ir spindesys, arba gyvenimo ir jo atributų grožis.

„Kaunas pilnas kultūros“ nuotr.

Keletoje pirmojo ekonomisto Jono Lapėno namo, vieno žavingiausių Pirmosios Respublikos pastatų, 1932 m. suprojektuoto „starchitekto“ Felikso Vizbaro, aukšto erdvių išdėstytą parodą apeiti galite ir per keliolika minučių. Galite užtrukti ir visą pietų pertrauką, jei imsite spėlioti, kas tokie sėdėjo ant eksponuojamų baldų, su kokiu užsidegimu buvo piešiami sukabinti plakatai, kokie gėrimai buvo pilstomi iš įmantrių grafinų, kokie pokalbiai mezgėsi traukiant papirosus „Žinovai“ ar „Vadas“, ar kuriai Kauno poniai priklausė stilinga migrenos tablečių dėtuvė. Ši paroda – tai ne tiesiog aukštos kokybės dizaino paroda. Tai žvilgsnis į tuometinį gyvenimo būdą, normas, madas.

Įdomu, kad nemaža dalis eksponatų sunešti tarpukariu jais besidžiaugusių kauniečių giminaičių, taip pat – kolekcininkų. Kai ką – net kai kuriuos restauruotus baldus, padedančius gyventi gražiau – galite ir įsigyti.

Kiek beužtruktumėte Lapėno name, „Kaunas. Art Deco. Nostalgija & Spindesys“ čia nesibaigia. Tiesą sakant, patirtis parodoje tik prasideda. Išėję iš 38-uoju numeriu pažymėti Kęstučio gatvės pastato, beje, vieno dviejų išlikusių tarpukario „dangoraižių“ (antrasis stūkso Maironio gatvėje), sukite dešinėn. Per akademinę valandą lėtai, žvalgydamiesi viršun, apeisite vos kvartalą – S. Daukanto gatve, Laisvės alėja ir tuomet atgal iki Lapėno namo A. Mickevičiaus gatvę. Jis, kaip pastebi parodos ir draugijos „Gražinkime Kauną“ bendradarbis, žurnalistas, gidas, Kauno bienalėje A. Mickevičiaus „neonkę“ įžiebęs Jonas Oškinis, yra koncentruočiausias art deco kvartalas mieste.

S. Daukanto g. 14, Kaunas. „Kaunas pilnas kultūros“ nuotr.

S. Daukanto gatvėje stabtelėkite prie 14-ojo numerio – pirkliams Šlapoberskiams namą, dekoruotą tipiškomis „art deco“ detalėmis čia 1928-aisiais suprojektavo Leonas Ritas. Panašios nuotaikos pastatas stovi ir savotiškame Karininkų ramovės šešėlyje, A. Mickevičiaus g. 17. Šiuo metu rekonstrukcijos laukiantis kino teatras „Romuva“, atidarytas 1940-aisiais, taip pat pasižymi „art deco“ estetika, kurią Nikolajus Mačiulskis derino su tautiniu stiliumi.

Žinoma, stiliaus pavyzdžių rasite ir kitur Kaune, tai – Lietuvos bankas, Gaisrininkų rūmai, Prisikėlimo bazilika ir kt., bet jie pabirę tarp modernizmo, funkcionalizmo, tautinio stiliaus.

Paroda veikia kasdien nuo 11 iki 19 valandos. „Art deco“ kvartalą apeiti galite patys ar kartu su gidu. Daugiau informacijos – „Kaunas. Art Deco. Nostalgija & Spindesys“ puslapyje ar www.artdecokaunas.lt

„Kaunas pilnas kultūros“ inf.

Temos: „Art deco“ stilius, „Kaunas. Art Deco. Nostalgija & Spindesys“, paroda Kaune

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai