Top Baneris

7 privatūs namai iš Europos: juos vienija aliuminis (1)

2022 gruodžio 21 d.
Balancing Barn1 2
Pasidalykite straipsniu

Projektuodami architektai vis dažniau prisimena aliuminį ir savo projektuose panaudoja langus, duris ar fasadus iš šios medžiagos. Vienos žinomiausių belgų kompanijos „Reynaers Aluminium“ atstovybė Lietuvoje atrinko 7 privačių namų Europoje projektus, kuriuose panaudota ši medžiaga.

„The Brouwhuis“ namas (Nyderlandai) 

Brouwhuis Nyderlandai 1

Tai šiuolaikiška rezidencija, kuri lengvai įsilieja į miškingą aplinką Nyderlandų pietuose. Įkvėptas netoliese kadaise stovėjusio nepastebimo tvarto, architektas Jacq. De Brouweris derino tamsią medieną ir didelius stiklinius paviršius, kad sukurtų atvirus, bet privačius namus. Čia gamta ir elegantiškas dizainas susilieja neįtikėtina harmonija – tokį pojūtį ir vaizdą garantuoja itin siauri stumdomų aliuminio langų profiliai ir fasado sprendimai.

Stebint rezidenciją iš įvairių kampų, sunku nepastebėti kontrasto tarp dviejų ilgų namo pusių. Siena, iš kurios atsiveria vaizdas į kelią, yra uždara, juoda, išskyrus svetingą stiklinį įėjimą. Tačiau kita pusė yra beveik visiškai permatoma dėl daugybės langų ir plonų aliuminio profilių. Dėl matinės dangos aliuminio elementai visiškai susilieja su mediniu fasadu, suteikdami jam šiuolaikišką plieno išvaizdą.

Namų savininkai gali mėgautis įspūdingu panoraminiu vaizdu į mišką, ir visa tai – visiškai privačiai. Viskas išpildyta nuo pirminio sumanymo – namas pasižymi kokybišku dizainu kiekvienoje detalėje, neprarasdamas ryšio su aplinka.

„Balancing Barn“ (Jungtinė Karalystė)

Balancing Barn1 1

Ne pelno siekianti organizacija „Living Architecture“ įgyvendino keturis ypatingus poilsio namus, išsidėsčiusius visoje Jungtinėje Karalystėje. Kiekvienas iš jų – išskirtinis šiuolaikinės architektūros pavyzdys, suprojektuotas žymiausių architektų.

Įspūdingiausias iš šių projektų – olandų biuro MVRDV suprojektuotas „Balancing Barn“ („Balansuojantis svirnas“) Safolke. 30 m ilgio namas, kurio pusė (15 m) išsikiša virš pakilumos krašto, išties nepalieka abejingų.

Dideliems slankiojantiems langams buvo panaudotos „ConceptPatio 155-LS“ („Lift & Slide“) sistemos. Įdomi detalė – išsikišusioje namo dalyje, grindyse, įrengtas didelis langas, kuris papildo visą šį architektūrinį spektaklį.

„Buftea“ namas (Rumunija)

Buftea2

Tarp miško ir ežero įsikūręs vienaukštis gyvenamasis namas savo forma ir funkcija susilieja su gamta. Jo savininkas – architektas Razvanas Oprescu iš „LLOX Architecten“.

Bendras namo plotas – 560 kv. m, įrengtas milžiniškas baseinas, krepšinio aikštelė. Namų bendravimo zoną sudaro svetainė, valgomasis, virtuvė ir namų kinas; iš viso 190 kv. m. Centrinis elementas, užtikrinantis vientisumą, yra 70 kv. m įstiklintas fasadas, iš kurio atsiveria vaizdas į ežerą iš bet kurios šios zonos erdvės. Ypatingas dizaino elementas – 700 kv. m ploto stogo terasa.

Buftea3

R. Oprescu namo funkcionalumą pagrindė šeimynos poreikiais: norėjo, kad būtų galima rengti vakarėlius, pramogauti, tačiau tuo pačiu kiekvienam šeimos nariui užtikrinti privatumą bei ryšį su natūralia aplinka.

Įrengtos viename lygyje namo erdvės yra lengvai pasiekiamos, tačiau tuo pat metu užtikrinamas atstumas tarp kambarių, taigi ir būtinas privatumas. Dideli langai supaprastina judėjimą iš vidaus į lauką, suteikdami laisvės ir tęstinumo pojūtį. Namo medžiagų ir apdailos tekstūra bei spalvos pabrėžia jo ryšį su natūralia aplinka.

„Le Pouliguen“ namas (Prancūzija)

Le Puoliguen1

Privatus palėpės stiliaus namas Bretanėje, Le Pouligueno kaime. Aukštos klasės renovacija, sukūrusi terasos integravimo į namą įspūdį. Tą užtikrina stumdomos („Sliding“) ir sulankstomos („Folding“) terasos durys.

Estetinę harmoniją taip pat papildo spalvų gama namuose ir medžiagų kontrastai: juodas aliuminis, juodas ir baltas sienų tinkas, šviesaus medžio grindys ir baldai. Regis, nieko sudėtingo architektūrine prasme čia neišvysime, nebus jokio „oho“ momento, tačiau visa esmė čia yra išorės ir vidaus dermė.

Le Puoliguen5

Regis, išnyksta ribos, viskas organiška, be jokių svetimkūnių. Aukštasis pilotažas, kuriuo siekiama ne priblokšti, o sukurti svetingus namus, kuriuose būtų jauku visiems – ir šeimai, ir svečiams.

„Flex House“ (Šveicarija)

Flex House22

Šis architekto Stefano Camenzindo kūrinys – visiška lengvumo, kūrybiškumo ir funkcionalumo dermė. S formos konstrukcijos maksimaliai padidina namo plotą (170 kv. m), o dideli langai siaurais profiliais atveria vaizdą į netoliese esantį Ciuricho ežerą ir kalnus, nesumažindami privatumo jausmo. Šviesų pastatą dar patrauklesniu paverčia ekologiškos medžiagos. Beje, dėl energiškai efektyvių trigubų stiklų langų šis privatus namas gavo „Minergie“ tvaraus pastato sertifikatą.

Flex House3

Pažvelgę į namą iš išorės, iškart pastebėsite jo griežtą baltą lenktą dizainą. Tačiau tikroji staigmena slypi viduje. Nors stovi ant siauro trikampio formos sklypo, kompaktiškas pastatas kiekviename aukšte suteikia atvirumo ir ramybės pojūtį.

„ConceptPatio 155“ stumdomieji sprendimai viršutinio aukšto terasoje suteikia visas galimybes dar labiau įvertinti panoraminį vaizdą. Stikliniai namo lygiai užtikrina maksimalų natūralios šviesos antplūdį kiekviename posūkyje. Užsigeidus asmeniškesnės erdvės sau ar svečiams, ją užtikrinti gali išorinės žaliuzės.

„Flex House“ – įkvėpimas visiems. Jis rodo, jog turint kūrybišką idėją ir tinkamas statybines medžiagas, unikalūs sprendimai tampa įmanomi.

„Flynn Mews“ (Airija)

Flynn Mews1

Pasakojama, kad kai 1847 m. buvo pastatytas namas Dubline, savininkai norėjo, kad būtų į ką žiūrėti, todėl buvo sukonstruotas neoklasicistinis netikras fasadas, kad paslėptų sodo gale esančio namo (senais laikais tokiuose gyvendavo tarnai) aukštį.

Kai čia nusprendė įsikurti naujieji šeimininkai – airiai iš JAV, jiems teko laikytis įstatymų, t. y. išsaugoti neoklasicistinį fasadą, o naują namą privalėjo statyti tik šiuolaikišką – savo idėjomis, forma ir medžiagomis. Namas, kurį suprojektavo airių kilmės amerikiečių architektas Lorkanas O’Herlihy, o statybų darbus prižiūrėjo Dublino architektų biuras „ODOS architects“, visiškai pateisino planuotojų lūkesčius.

Flynn Mews2

Įžengus pro juodus metalinius vartus, jus pasitinka įspūdingas ir originalus juodas betoninis fasadas. Tai 270 kvadratinių metrų ploto dviejų dalių namas. Pirmoje dalyje yra gili balta tinko niša, įrengta įstrižai didžiuliam langui antrajame aukšte. Perėję šią baltą arką, pamatysite neoklasicistinį fasadą, kuris tapo šios pirmosios namo dalies galiniu fasadu.

Patekus į antrąjį – stiklinį – namo tūrį, atsiveria aukšta, šviesi erdvė, kurioje įrengtos virtuvės, valgomojo ir svetainės zonos, o apačioje – du miegamieji. Namo gale dar yra miegamasis ir didelis šeimos holas. Luboms panaudotas juodas betonas, o baltas marmuras ir medienos rievės suteikia interjerui nepaprastos prabangos pojūtį. Išraiškinga detalė – stiklinėje namo dalyje, tarsi veidrodyje, žaismingai atspindi originalus išsaugotas fasadas.

Slėnio vila (Lietuva)

Slenio namas2

Vienas įspūdingiausių pastarųjų metų privačios architektūros pavyzdžių Lietuvoje, kurio autoriai – architektūros studija „Arches“ (Rolandas Liola,  Arūnas Liola, Edgaras Neniškis, Margarita Kaučikaitė, Enrika Geštautaitė). 

Projektas pelnė ne vieną tarptautinį apdovanojimą. Studijos architektas Arūnas Liola pasakodamas apie šį projektą yra sakęs, kad gamta šiame projekte buvo dominuojantis veiksnys.

slenio vila arches 14

„Tačiau norėjosi ne tik tiesmukai „įrėminti“ gražius vaizdus vitrinose. Siekėme sukurti jaukių erdvių sistemą, susieti jas su vidinėmis pastato erdvėmis. Judant po pastatą ar aplink jį, kinta ir šios erdvės, jos susijungia, papildo vienos kitas, o suformuotos skirtingose lygiuose suteikia galimybę vis naujai pamatyti ir pajusti aplinką. Neatsitiktinai visos gyvenamosios zonos turi individualius išėjimus į lauko erdves, kurios išdėstytos taip, kad būtų galima nuolat mėgautis saule, ją tarsi sekti, judėti iš vienos erdvės į kitą, džiaugtis supančia gamta.“, – sakė architektas.

‎‎
‎‎  


Pasidalykite straipsniu
  Komentarai
  • Čia to nėra

   2023-01-02, 16:40  

   Slėnio vila geras iš savęs projektas, bet nereikia šnekėti apie gamtą, kaip svarbiausią. Nematyti gamtos svarbiausios, matyti gamtoje esantis namas svarbiausia aplinkos dominantė. Architektui, kaip medikui, svarbiausia nepakenkti.

  Rekomenduojami video