Top Baneris

4-asis Architektūros fondo forumas kviečia gilintis į transformuojantį architektūros potencialą

2023 lapkričio 23 d.
Architekturos fondo forumas 2022 Bon Alog nuotr
Architektūros fondo forumas 2022. Bon Alog nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Lapkričio 30–gruodžio 1 dienomis vyks ketvirtasis Architektūros fondo forumas. Šiemet pranešėjai iš Lietuvos ir užsienio nagrinės architektūros užsakymą bei transformuojančią architektūros galią mūsų svajones, poreikius ir norus paverčiančią realybe.

Šių metų forumo tema „Architektūros užsakymas“ pabrėžia aiškios vizijos formulavimo svarbą architektūroje keldama klausimus apie tai, kokią reikšmę turi užsakymo proceso dizainas? Kas ir kaip tampa miesto kolektyvinį balsą įgarsinančiu užsakovu architektams bei kaip keičiantis gyvenimui mes pritaikome egzistuojančią infrastruktūrą naujiems poreikiams? Architektūros fondo forumas taip pat kviečia tekstais ir vizualiniais pasakojimais prisijungti prie diskusijos architektūros kritikos platformos „Aikštėje“ atvirame kvietime.

Pirmąją forumo dieną (lapkričio 30 d.) meno galerijoje „Tsekh“ (Vytenio g. 6) kuratoriai, miesto tyrėjai, menininkai ir teisės specialistai diskutuos apie tai, kaip gali būti panaudojamas apleistas ar už nusikaltimus konfiskuotas nekilnojamasis turtas. Įžvalgomis pasidalys kuratorė, rašytoja ir Goldsmiths universiteto doktorantė iš Stokholmo Valentina Sansone, kaip pavyzdį pateikdama Palermo mieste prieš 6 metus pradėtą ​​eksperimentinis meninės praktikos modelį viešojoje erdvėje „Magazzino Brancaccio“. V. Sansone taip pasidalys drauge su LSMC Teisės instituto mokslininku dr. Skirmantu Bikeliu vystytu tyrimu apie organizuotų nusikaltėlių Lietuvoje konfiskuoto nekilnojamojo turto valdymo būdus ir socialinio panaudojimo galimybes, rašoma pranešime žiniasklaidai. 

Diskusijos kontekstą praplės Kaspars Lielgalvis – Latvijoje veikiančio „Totaldobže“ meno centro įkūrėjas ir vadovas, vienas iš organizacijos„Free Riga“ pradininkų. Jis plačiau papasakos apie šiuo metu plėtojamus regeneracijos projektus buvusiose Rygos Technikos universiteto patalpose ir buvusiame Pasaulio prekybos centre „Ryga“. Įžvalgomis apie vietinį Lietuvos kontekstą pasidalins miesto antropologė, miesto žaidimų ir tyrimų laboratorijos „Laimikis.lt“ kuratorė, Vilnius TECH Kūrybinių industrijų fakulteto docentė Jekaterina Lavrinec.

Buves pasaulio prekybos centras Ryg a 1991 o pries tai komunistu partijos bustine 1974 1991 Nuotraukos autorius Kaspars Lielgalvis
Buvęs pasaulio prekybos centras „Ryga“ (1991), o prieš tai – komunistų partijos būstinė (1974–1991 m.) Kaspars Lielgalvis nuotr.

Antrosios forumo dienos (gruodžio 1d.) renginiai – trys pranešimai ir baigiamoji forumo diskusija – vyks Menų spaustuvėje (Šiltadaržio g. 6). Architektas Justinas Dūdėnas skaitys įžanginį pranešimą, kurio metu apžvelgs architektūros užsakyme veikiančias kultūrines konstrukcijas. Apie Vilniaus miesto patirtis, įrankius ir ateities siekius gerinant architektūros užsakymo procesų kokybę pasidalys neseniai darbus pradėjusi miesto vyriausioji architektė Laura Kairienė. Taip pat iš Briuselio atvykęs svečias, architektas Kristiaanas Borretas skaitys pranešimą „Minkštoji galia. Dizaino kokybės valdymo vaidmuo Briuselio miesto vystyme“. 

Baigiamojoje diskusijoje dalyvaus humanitarinių mokslų daktarė, architektė, įvairių visuomeninių, kultūrinių projektų iniciatorė ir vadovė Inga Urbonaitė-Vadoklienė, technologijų, kūrybinių įmonių infrastruktūros „Tech Zity“ įkūrėjas ir direktorius Darius Žakaitis, „DO architects“ partneris steigėjas ir Lietuvos architektų rūmų narys Algimantas Neniškis. Diskusiją moderuos Donatas Baltrušaitis – „Bauland“ miesto planavimo ir kraštovaizdžio architektūros įmonės įkūrėjas ir vadovas, architektas, urbanistas, Lietuvos urbanistinių inovacijų tinklo asociacijos narys.

Architektūros fondo forumą lydi architektūros kritikos platformos „Aikštėje“ atviras kvietimas. Jame architektai, architektūros studentai ir visi besidomintys mus supančia aplinka kviečiami tyrinėti architektui keliamos užduoties gimimo procesą.

Renginio programa.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video