JAV bendrovė „Alquist 3D“ paskelbė apie planus 3D spausdintuvais dviejuose JAV Virdžinijos valstijos miestuose pastatyti 200 namų. „Alquist 3D“ atstovai teigia, kad bendrovė siekia įgyvendinti didžiausią iki šiol su šia technologija susietą projektą. Tikimasi, kad atsižvelgiant į sparčiai augančią pasirinkto regiono populiaciją, šis projektas taps idealiu poligonu, galinčiu pademonstruoti 3D spausdinimo efektyvumą kuriant nebrangius naujus namus ten, kur sparčiai išauga būsto paklausa.
„Pandemija, klimato kaita, ekonominės problemos sukuria įvairiausius gyventojų migracijos modelius, tad atsiranda būsto poreikis ir nuostabi galimybė statyti įperkamus namus naujiems gyventojams”, – sako „Alquist 3D“ įkūrėjas ir generalinis direktorius Zachary Mannheimeris. Jis teigia, kad konkretų Virdžinijos valstijos regioną pasirinko neatsitiktinai, nes jame kelioms besiplečiančioms stambioms įmonėms, tarp jų ir „Volvo Trucks“ gamyklai reikia apie 3 000 darbuotojų, o tai į regioną pritraukia naujų žmonių, kuriems reikia būstų.
Siekia įperkamo būsto
Nors statybų sektoriuje šiuo metu yra nemažai 3D spausdinimo startuolių, „Alquist 3D“ iš jų išsiskiria tuo, kad šią technologiją siekia panaudoti „įperkamo būsto krizei“ spręsti. Daugiau nei ketverius metus kartu su partneriu „Atlas Community Studios“ skyrusi gamybos tyrimams ir plėtrai, įmonė parengė planą, kaip spręsti šią problemą – 3D spausdintuvu spausdinti didelius šeimos namus.
Pirmąjį tokį namą „Alquist 3D“ pastatė bendradarbiaudama su Virdžinijos technikos universitetu. Praėjusių metų pabaigoje kartu su organizacija „Habitat for Humanity“, pasitelkus 3D spausdinimo įrangą COBOD BOD2, buvo atspausdintas 112 m2 ploto gyvenamasis namas. Namą, kurio sienos buvo pastatytos vos per 28 valandas, Z. Manheimeris pavadino 3D statybos greičio ir tvarumo įrodymu. „3D spausdinimas sumažina atliekų, kurių paprastai statybvietėje būna nemažai, kiekį, sutaupo daug energijos“, – tvirtina Z. Manheimeris, tačiau pažymi, kad betonas toli gražu nėra pati ekologiškiausia medžiaga, todėl bendradarbiaudami su partneriais ieškos ekologiškesnės, o galbūt net ir pigesnės medžiagos.
Planuojamas 3 aukštų namas
Nors pirmuosius namus „Alquist 3D“ pastatė naudodama „COBOD“ 3D spausdinimo įrangą, naujausius projektus tikimasi įgyvendinti naudojant „Black Buffalo 3D“ bendrovės sukurtą ir pagamintą 3D spausdintuvą „NexCon“, kuriuo galima pastatyti trijų aukštų konstrukcijas. Kai trijų aukštų namas bus baigtas, tai bus aukščiausias statinys pasaulyje, pastatytas naudojant 3D spausdinimo procesus. Dabartinis rekordas priklauso dviejų aukštų biurų pastatui Dubajuje, kurio aukštis siekia 6 metrus. Tačiau po kurio laiko sulauksime ir ypatingai įspūdingo rekordo , nes Kinija 3D spausdinimo būdu planuoja statyti 179 m aukščio užtvanką.
Atsižvelgus į JAV darbų saugos ir darbuotojų sveikatos administracijos ribojamą spausdinimo greitį ir nepertraukiamo darbo trukmę, naująją įranga 90 m2 ploto namo konstrukcijos bus pastatomos per 20 valandų.
„NexCon“ turi bunkerį į kurį pilamas betonas, jo manipuliatoriaus antgalius galima keisti priklausomai nuo paskirties. Be to aparatas gali dirbti ir su bendrovės patentuotais mišiniais, kurie, kaip teigiama, pasižymi geresniu atsparumu, ilgaamžiškumu nei tradicinis betonas.
Balandžio gale bendrovė „Alquist 3D“ oficialiai pradėjo statybas ir planuoja 3D spausdintuvu pastatyti 200 namų. Kaip galima buvo numatyti, statybos prasidėjo technologijos demonstravimu. Terminų, kada bus pastatyta tiek namų, bendrovė nepaskelbė, bet jei technika nepaves, pabaigos ilgai laukti nereikės.
3D spausdinimo technologijos taikomos plačiau
„Alquist 3D“ būsto projektas yra vienas iš kelių, siekiančių 3D spausdinimo technologijas statybose taikyti daug plačiau nei kada nors anksčiau. Bendrovė ICON įsipareigojo 3D spausdintuvu pastatyti namus 100 žmonių bendruomenei. Bendrovė „Apis Cor“ mėnesio pradžioje paskelbė, kad vystis gana daug naujų 3D spausdintuvu spausdinamų namų projektų Pietų Floridoje ir Šiaurės Karolinoje. Ir vėl gi kalbama apie pigesnius, tarkim, įperkamus namus. „Serendix Partners“ didina namų statybos apimtis kiek kita kryptimi – 3D spausdinimu spausdina mažyčius futuristinius sferinius namus „Sphere“. Šie namai nėra karšta naujiena, bet kovo mėn. įmonei pavyko pademonstruoti gamnbos greitį – vos per 24 valandas 3D spausdintuvu buvo pagaminta 10 m2 ploto, 20 000 kg sverianti kiaušinio formos konstrukcija. Namu, žinoma, jos nepavadinsi, bet gyventi galima. Gamintojai tvirtina, kad tokiai konstrukcijai nebaisūs žemės drebėjimai, be to jos tiek šilumos, tiek garso izoliacija labai gera. Planuojama masinė „Sphere“ gamyba. „Sphere“ bus siūlomas kaip atostogų, stovyklavietės namelis ar pastogė nelaimės atveju.
[prenumerata mailpoet_form_id=”7″ bg_color=”#b1cbd9″ image_url=”https://sa.lt/wp-content/uploads/2022/01/kranas.png” intro_text=”Svarbiausios” white_text=”statybų, NT, inžinerijos” outro_text=”naujienos – nepraleiskite!”]