Renovacija neturi būti nuobodi ir rutininė, kaip į tai galbūt žvelgia daugelis architektų. Architektūros atnaujinimas, prikėlimas „antram gyvenimui“ gali būti kur kas kūrybiškesnis ir jautresnis procesas, paliečiantis tiek kūrėjus, tiek visuomenę. Juk ateitis, kurioje tūnome tarp stiklinių milžinų, kol „senieji šedevrai“ iš lėto yra, neskamba kaip tvari ir meną puoselėjanti vizija. Štai keletas jautrios renovacijos pavyzdžių iš vieno prestižiškiausių tarptautinių architektūros apdovanojimų rinkimų „Architecture Masterprize 2023“.
FAUST HAUS | arch. „Aidling Darling Design“
nuotraukos: Adam Rouse
XIX a. vyninės pastato renovacija prasidėjo nuo eksterjero, kartu su „Surfacedesign“ architektais formuojant kraštovaizdžio architektūrą, kur ir prasideda vyno degustavimo patirtis. Viktorijos laikų stiliaus pastato fasadai buvo nudažyti juoda spalva, o interjerui suteiktas ekscentriškas, ryškus įvaizdis, tačiau išsaugant klasikinę pastato sielą. Pirmame aukšte vyrauja sodri ir tamsi spalvų paletė; laiptai, kartu su menininko Roberto Ruspoli tapyba ant sienos, tampa vienu iš interjero pagrindinių akcentų. Kylant aukštyn atsiveria naujai įrengto stoglangio apšviečiamas baltų sienų interjeras. Vyno rūsyje atidengtos originalios akmens sienos, šiuolaikiškai integruoti senų baldų elementai.
Previous NextHAUSER & WIRTH MENORCA | arch. „Laplace“
nuotraukos: Daniel Schäfer
Nedidelėje saloje įsikūręs meno centras, įrengtas restauruotuose XVIII a. jūrų laivyno ligoninės komplekso pastatuose. Projektą sudaro aštuonios galerijos, pasiekiamomis iš centrinio kiemo ir „Cantina“ pastatas su jame įsikūrusiu restoranu ir parduotuve. Architektai siekė išsaugoti originalią, jūrinę pastato atmosferą, vengdami stilistinės imitacijos, norėjo pademonstruoti pagarbą vietiniams architektūros elementams. Interjere išsaugotos originalios medinės sijos, kurios buvo restauruotos ir nubalintos, o vietoj sienų išlyginimo buvo pasirinkta atidengti mūro sluoksnį. Renovacijos tikslas buvo parodyti kuo daugiau pastato „randų“ ir netobulumų, nusakančių jo autentišką istoriją, suteikiant jam naują funkciją, kuri sutaptų su šiuo tikslu.
Previous NextFRAIÃO PROTĖVIŲ BAŽNYČIA | arch. „Nuno Ferreira Capa arquitectura e design“
nuotraukos: Attilio Fiumarella
Šios bažnyčios renovaciją ženklino ilgas tyrimų procesas, kuriuo buvo siekta išsiaiškinti visas iki tol darytas architektūrines intervencijas. Vėliausia renovacija vykdyta XX a. pab., dangos bažnyčios viduje ir išorėje buvo dažytos cementiniais skiediniais, kas sustiprino architektų sprendimą atskleisti jos pirmines savybes ir pašalinti pažeistas dangas. Planinė struktūra susideda iš dviejų pagrindinių erdvių, šoninės navos ir centrinės erdvės su arkiniu praėjimu, kuris buvo atidengtas pašalinus skiedinius. Prie šoninio įėjimo esanti varpinė yra XX a. cemento pagrindo konstrukcija, todėl pasiūlyta renovacija turėjo atitikti šiuolaikiškos intervencijos principus, atstatant istorinius elementus, tačiau integruojant naujų vitražų įrengimą bei „Corten“ plieno apdailą, išryškinančią naujo ir seno kontrastą.
Previous NextBAJÍO 307 | arch. „BRAG arquitectos“
nuotraukos: Onnis Luque
Pagrindinis daugiabučių pastatų komplekso, įsikūrusio Meksikos mieste, iššūkis – XX a. pradžios pastato, kuris buvo įtrauktas į nacionalinio paveldo sąrašus, integracija. Restauruotame ir renovuotame name nuspręsta įkurti bendrąsias komplekso erdves: vestibiulį, biblioteką, kavinę, barą, sporto salę ir baseiną. Renovacijos metu atlikta nemažai pakitimų, pašalintos gipso kartono pertvaros, sienų gipso danga, restauruoti mediniai langai, plytų apdaila, turėklai, atidengtos skliautinės lubos. Gyvenamosios paskirties tūriai parodo šiuolaikišką kontrastą su istoriniu pastatu, o sienų augmenija suteikia fasadų apdailai priešingo jaukumo ir šilumos bei strategiškai sukuria natūralų apšvietimą ir vėdinimą butų viduje, įrengti ir žalieji stogų sodai.
Previous NextDABIE KALNŲ KAIMO | arch. „Homma Architecs“
nuotraukos: Quingshan Wu
Kinijos kaimelyje esantys apleistų sklypų pastatai buvo prikelti naujam gyvenimui: teritoriją sudaro dvi dalys – 70-aisiais statytas ir vėliau apleistas grūdų sandėlis ir nebenaudojamas miestelio vyriausybės pastatas. Šiuo renovacijos projektu siekta atgaivinti kelias apleistas teritorijas, iškeliant šiuolaikinio kaimelio gyvenimo prioritetus, kartu išsaugant prieš tai buvusios architektūros vertybes. Renovacijos metu išsaugotas originalus erdvinis išplanavimas, todėl sklypas buvo natūraliai išskirstytas į kelias vidinių kiemų zonas. Daugelis senų konstrukcijų nebeatitiko šiuolaikinių standartų, kas apsunkino architektų darbą. Tačiau jie siekė atspindėti originalų įvaizdį išnaudodami mūro apdailą, šaltus ir šviesius atspalvius. Renovuotuose pastatuose įsikūrė viešbutis, konferencijų salės ir parodų centras.
Previous NextHAMLIN MOKYKLA | arch. „Mark Cavagnero Associates“
nuotraukos: Mike Kelley
Ant statoko šlaito esanti „Hamlin“ mokykla jau veikia beveik 130 metų. Kompleksas yra sudarytas iš trijų, skirtingais laikotarpiais pastatytų pastatų, kurių architektūrinė kalba beveik nekuria jokio tarpusavio ryšio. Renovacijos ir plėtros projekto metu pasiūlyta sutvarkyti ir užtikrinti vieningą erdvių srautą bei sujungti mokyklos kompleksą į bendrą visumą. Mokykloje skatinamas progresyvus mokymas, kuris privalėjo atsispindėti ir jos architektūroje, tai pasiekta padidinus klases, sujungiant laboratorijų klases per pirmą ir antrą aukštus, praplečiant sporto salę, įrengiant daugiafunkces meno klases ir bendrai užtikrinant palankų vidinės struktūros judėjimą.