Top Baneris

Žirgynui Lietuvoje – geriausia užsienio praktika (1)

2017 spalio 27 d.
zirgyno kompleksas 12
Pasidalykite straipsniu

Suprojektuoti namus keliasdešimčiai žirgų – tokį norą verslininkai patikėjo architekto Ugniaus Vasiliausko komandai. Ir išties – žirgynas Pakaunėje pratęsia gerąją užsienio žirgynų praktiką. Dvejos arklidės, maniežas su drėkinamu smėliu, klubas, persirengimo kambariai jojikams, specialios balnojimo vietos, soliariumai – tokių civilizuotų sąlygų gali tikėtis ir žirgyno gyventojai, ir lankytojai.

Kauno rajone, 9 hektarų teritorijoje, prieš metus užbaigtos kluono, mėšlidės, arklidžių, uždaro maniežo ir dviejų pagalbinių ūkio pastatų statybos. Šį kompleksą projektavęs architektas U. Vasiliauskas (bendrovė „Ugnius ir architektai“) pripažino, kad sudėtingiausias uždavinys buvo suprojektuoti uždarą maniežą, kuriame, be didelio tarpatramio, suformuoto klijuotos medienos konstrukcijomis, įdiegta ir unikali Lietuvoje smėlio drėkinimo sistema. Pasitelkus ją smėlio drėgmę galima reguliuoti priklausomai nuo varžybų sąlygų, metų laiko, kitų aplinkybių.

Ne tik 1500 kv. metrų ploto uždaro maniežo, bet ir viso žirgyno konstrukcijos yra klijuotos medienos. Tokį sprendimą, architekto teigimu, lėmė ir kaina, ir estetinė pusė. Kaip paaiškino pašnekovas, visose žirgyno patalpose vengta gipso kartono ir dažymo, vadinamojo euroremonto. O interjero sprendimus padiktavo konstrukciniai statinių elementai – stengtasi kuo mažiau juos slėpti, paliekant natūralų, nedailintą vaizdą.

Fachverko konstrukcijos, panaudotos žirgyno komplekso pastatams, būdingos šimtamečiams Anglijos, Vokietijos žirgynams.

Fachverko konstrukcijos, panaudotos žirgyno komplekso pastatams, būdingos šimtamečiams Anglijos, Vokietijos žirgynams.

Kadangi žirgai mėgsta graužti medieną, pagalvota ir apie tai – jos apsaugai įrengti specialūs gardai.

Specifinė žirgyne ir lietaus nuotekų sistema, apšvietimas, soliariumo patalpos žirgams. U. Vasiliauskas pripažįsta – dažnas vis dar nustemba išgirdęs apie žirgų soliariumą arba specialias balnojimo patalpas, tačiau užsienio šalyse jos įprastos kiekviename žirgyne.

Interjero sprendimus padiktavo konstrukciniai statinių elementai – stengtasi kuo mažiau juos slėpti, paliekant natūralų, nedailintą vaizdą.

Ieškodami galimų sprendimų žirgynui architektai domėjosi užsienio praktika, nemažai prisidėjo patys užsakovai, susipažinę su naujausiomis technologijomis, žirgynų įranga.

Žirgyno išorės apdailai panaudota medinių stačiakampio profilio tašų sistema, formuojanti fachverko sienos estetiką. Likusi sienos dalis tarp fachverko tašų buvo apdailinta struktūriniu tinku, vietomis panaudotos klijuojamos apdailinės klinkerio plytelės. Fachverko konstrukcijos būdingos šimtamečiams Anglijos, Vokietijos žirgynams.

Žirgyno komplekso pastatuose vyrauja klijuotos medienos konstrukcijos.

Žirgyno komplekso pastatuose vyrauja klijuotos medienos konstrukcijos.

Žirgyno viduje dėmesį atkreipia ir atviros medinės konstrukcijos, ir sienos, apdailintos klinkeriu. Tas pats klinkeris naudotas ir interjere, ir eksterjere. Antro aukšto, kuriame gyvena žirgyno darbuotojai, interjerui kur tik įmanoma naudotas natūralus medis – turėklams, grindims, vidiniams balkonams, sienų fragmentams ir panašiai.

Pagalbinių pastatų laikomosioms vidinėms ir išorinėms sienoms naudoti keraminiai blokeliai. Išorės apdailai, pastato daliai iki perdangos, pasirinktos apdailinės klinkerio plytos, pastato daliai virš perdangos iki stogo naudota medinių lentų apdaila. Pagalbiniai pastatai dengti skarda. Maniežo stogui, kaip ir sienoms, naudotos daugiasluoksnės plokštės, stoge įrengtos automatinės vėdinimo angos/sklendės ir švieslangiai natūraliai šviesai.

Kaip ir dera solidžiam žirgynui, čia įrengtas klubas, kuriame renkasi žirgininkai. Ateityje planuojama atidaryti viešbutį.

Žirgyno komplekse įdiegta moderni smėlio drėkinimo sistema.

Žirgyno komplekse įdiegta moderni smėlio drėkinimo sistema.

Grindų dangos komplekso pastatuose įvairuoja. Pagalbiniuose pastatuose paliktos betoninės grindys, žirgyne paklotos žirgams pritaikytos trinkelės. Ir visose patalpose, į kurias patenka žirgai, ir kiekviename iš gardų įrengta drenavimo sistema, iš gardų suprojektuoti ir atskiri išėjimai (žirgui išvesti tiesiai į lauką esant reikalui ne bendromis patalpomis).

Žirgyno komplekso pastatuose įdiegta moderni smėlio drėkinimo sistema, rekuperatoriai, geoterminiai šilumos siurbliai šildymui ir karštam vandeniui ruošti.

Architektai suprojektavo ir nemažą tvenkinį su dirbtine sala, skirtą žuvims veisti. Architekto žodžiais, norint veisti žuvis svarbus tvenkinio gylis, povandeninės terasos. Ateityje dirbtinės salos link turėtų vesti tilteliai.

Projektuotojai: architektai Ugnius Vasiliauskas, Tomas Jonaitis, Gedeminas Barčauskas.

Užsakovai: Rolandas ir Kristina Paulauskai (VšĮ „Convivo“ laisvalaikio centras).

Plotas: apie 4000 kv. metrų.

Realizacija: 2014–2016 metai.

Straipsnis paskelbtas žurnale „Statyba ir architektūra“, 2017 / 4.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Morta

    2020-07-05, 12:34  

    Sveiki o tai keik kainuotu gardo nuoma su maistu ir veterianru bei kalviu?

Rekomenduojami video