Top Baneris

Vanduo ir nuotekos valomi ozonu

2014 vasario 8 d.
Pasidalykite straipsniu

Nuo vandens kokybės priklauso žmogaus sveikata, sanitarinės ir higieninės gyvenimo sąlygos, pramonės ir verslo įmonių produkcijos kokybė, savikaina, technologinių procesų veiksmingumas. Kiekvienas vandens vartotojas reikalauja, kad jam būtų tiekiamas toks vanduo, kurio ypatybės geriausiai atitiktų jo interesus.

Tokie pat reikalavimai keliami ir nuotekoms: visos į atvirus vandens telkinius išleidžiamos nuotekos privalo būti išvalytos taip, kad dėl jų patekimo į atvirą gamtą nekiltų nė mažiausio pavojaus žmonių sveikatai, gyvybei ar gyvenimo komfortui.

Vienas naujausių ir efektyviausių būdų valyti ir geriamąjį vandenį, ir nuotekas yra vandens ozonavimas. Daugiau apie naują vandens kokybės gerinimo būdą papasakojo UAB „Ekovalitas“ direktorius Aloyzas Čekavičius.

Ozonas naikina net chlorui atsparias sporas ir virusus

Iš pradžių tik vandeniui dezinfekuoti taikyta technologija šiandien naudojama kaip universalus vandens ruošimo būdas.

„Baktericidinis ozono poveikis labai stiprus ir greitas. Ozonas veikia trisdešimt kartų greičiau už chlorą, lengvai sunaikina sporas ir virusus, atsparius chlorui. Didele doze ozono paveikus vandenį, turintį aktinomicetų, pelėsių, grybelių ir melsvažalių dumblių gyvybinės veiklos produktų, nemalonus vandens kvapas visiškai išnyksta. Ozonas veiksmingas ir ardant kai kuriuos daugiaciklius aromatinius angliavandenilius. Vandenyje visiškai suardomi fenoliai. Vandens ozonavimas duoda gerus vandenilio sulfido, geležies, chromo ir mangano, atsiradusių elektrolizinant vandenį, rezultatus“, – aiškino A. Čekavičius.

Įrenginys išvalo bet kokio užterštumo nuotekas

UAB „Ekovalitas“, remdamasi sukaupta patirtimi, sukūrė naują geriamojo vandens ir nuotekų valymo įrenginį.

„Tai lengvai naudojamas, itin efektyvus ir mažai priežiūros reikalaujantis įrenginio prototipas, kuris ozonu, elektromagnetinėmis bangomis bei ultravioletiniais spinduliais efektyviai išvalo bet kokio užterštumo nuotekas, pavojingas žmonėms ir aplinkai. Technologija suardo vandenyje esančių teršalų molekules, sunaikina jame esančius mikroorganizmus. Įrenginys gali išvalyti iki 5 m3/h nuotekų, tačiau yra mažų matmenų, lengvai transportuojamas, greitai montuojamas įvairiose patalpose, taip pat jis gali būti ir konteinerinio tipo“, – pristatydamas įrenginį jo privalumus dėstė bendrovės „Ekovalitas“ vadovas.

KTU mokslininkai nustatė plačias įrenginio naudojimo galimybes

Bendrovės „Ekovalitas“ sukurtas įrenginys sudomino ne tik verslo sektorių, bet ir Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkus. Jie atliko plazminio pramoninių nuotekų valymo įrenginio darbo parametrų įvertinimą.

KTU Cheminės technologijos fakulteto Inžinerinės ekologijos katedros doc. dr. Viktoras Račys, doktorantai Edvinas Krugly ir Martynas Tichonovas atliko tekstilės dažais užterštų nuotekų tyrimus, kurių metu nustatė, kad pasitelkus įrenginį dažų skaidymo efektyvumas per 10 min. pasiekė 90–99 proc. Tad galima daryti išvadą, kad naujasis įrenginys bus tinkamas ne tik tekstilės, bet ir kitų pramonės šakų nuotekoms, kurios užterštos sunkiai skaidžiais organiniais teršalais esant nedidelėms koncentracijoms, valyti.

Įrenginys tobulinamas ir ruošiamas rinkai

Pramoninio montavimo ir vandens valymo įrenginių gamyba užsiimančios bendrovės vadovas A. Čekavičius teigė, kad atsižvelgus į tyrimo gautus rezultatus įrenginys toliau bus tobulinamas, diegiami pakeitimai ir 2014 metais pradėta serijinė šio novatoriško bei efektyvaus nuotekų ir vandens valymo įrenginio gamyba.

Ekovalitas logotipas


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video