Top Baneris

Sudėtingiems šiltinimo sprendimams – paprasta išeitis

2017 rugsėjo 14 d.
poliuretano putos
Purškiamąją poliuretano termoizoliaciją galima naudoti šiltinant pastatus ir iš išorės, ir iš vidaus.
Pasidalykite straipsniu

Aplinkos tausojimas ir šiltnamio efekto mažinimas – visos pasaulio valstybės raginamos šioms problemoms skirti kuo daugiau dėmesio. Nesandarūs, prastai termoizoliuoti pastatai išlieka didžiausių energijos švaistūnų sąrašo viršuje. Todėl medžiagų ir technologijų gamintojai nuolat pateikia sprendimų, leidžiančių pastatuose sumažinti energijos nuostolius. Kompanijos BASF siūlomos purškiamosios uždarų porų kietos poliuretano putos išsprendžia nemažai klausimų architektams, konstruktoriams ir rangovams.

Nereikia net stogo dangos

BASF „Elastospray“ purškiamosios poliuretano putos – tai dvikomponentės purškiamosios uždarų porų poliuretaninės putos, skirtos gyvenamiesiems, ūkiniams, komerciniams pastatams, angarams, maisto produktų saugykloms, cisternoms ar kitos paskirties statiniams apšiltinti. Šios medžiagos įrengimas suteikia galimybę lengviau kontroliuoti ir racionaliau naudoti energijos išteklius, prailgina statinių tarnavimo amžių ir pagerina jų komfortabilumą.

Purškiamąją poliuretano termoizoliaciją galima naudoti įvairiose sistemose šiltinant pastatus ir iš išorės, ir iš vidaus. Ji tinkama ventiliuojamosiose fasadų sistemose, užpildant oro tarpus mūro sienoje.

Ypač geras sprendimas naudoti purškiamąją termoizoliaciją šiltinant pastatų stogus. BASF kompanijos atstovė Baltijos šalyse Ligita Kaminskienė sakė, kad čia purškiamosios uždarų porų kietos termoizoliacijos panaudojimo galimybės ypač didelės. Šlaitinius stogus galima termoizoliuoti purškiant medžiagą tarp gegnių iš vidaus – šis metodas vis labiau populiarėja šalyje. Taip pat galimas sprendimas šiltinti šlaitinius stogus iš išorės – poliuretano sluoksnis purškiamas tiesiog ant senos stogo dangos: čerpių, metalo ar kitokios, prieš tai atitinkamai paruošus esamą paviršių.

„Toks sprendimas turi nemažai privalumų. Stogas apšildomas, būna sandarus, taip pat įgauna ir gražų estetinį vaizdą, kai atkartojamas, pavyzdžiui, čerpių reljefas. Tokiu atveju nereikalinga nauja stogo danga, užtenka užpurkštą sluoksnį tinkamai apdoroti, padengti specialia membrana, kuri saugo poliuretaną nuo saulės ultravioletinių spindulių“, – pasakojo L. Kaminskienė.

Nepalieka šilumos tiltelių

Lengvumas, kibumas, net mažiausių mikroplyšelių užpildymas - šios ypatybės leidžia purškiamas uždarų porų poliuretano putas naudoti tiek plokščiųjų stogų, tiek vidaus konstrukcijų izoliavimui.

Lengvumas, kibumas, net mažiausių mikroplyšelių užpildymas – šios ypatybės leidžia purškiamas uždarų porų poliuretano putas naudoti tiek plokščiųjų stogų, tiek vidaus konstrukcijų izoliavimui.

Kalbant apie BASF purškiamosios poliuretano termoizoliacijos teigiamas charakteristikas, jų išvardyti galima tikrai daug. Tačiau vertinant pranašumus prieš kitas medžiagas, pirmiausia vertėtų paminėti tai, kad ši bene geriausiai padeda išvengti vadinamųjų šilumos tiltelių. Gerai sukibdamos su paviršiumi, putos patikimai izoliuoja sudėtingiausius mazgus, o tai pasiekti naudojant kitas šilumos izoliavimo medžiagas būtų sunku.

„Purškiant susidaro vientisas besiūlis izoliacinis sluoksnis, todėl papildomai nereikia jokių izoliacinių medžiagų ar tvirtinimo elementų. Tokia besiūlė technologija garantuoja sandarumą, atsparumą drėgmei. Šią technologiją ypač rekomenduojama naudoti sunkiai pasiekiamoms statybinėms konstrukcijoms, geometriškai sudėtingiems mazgams, išgaubtoms vietoms šiltinti, taip pat didelės apimties plokštiesiems stogams, kur reikalingas greitas darbų atlikimas“, – kalbėjo L. Kaminskienė.

Konstruktoriai, skaičiuojantys stogo apkrovas, dažnai vertina, kurios termoizoliacinės medžiagos lengvesnės ir tinkamesnės naudoti konstrukcijoms šiltinti. Purškiamoji poliuretano termoizoliacija čia turi bene geriausias pozicijas konkuruoti, ji yra lengva ir nesudaro didelių apkrovų konstrukcijoms. O tai užtikrina didesnį saugumą.

Vertinant šilumines medžiagos charakteristikas, jos yra vienos geriausių, palyginti su kitomis šiltinimo medžiagomis, deklaruojamas šilumos laidumo koeficientas λ yra 0,025-0,028 m²K/W. Medžiagos elastingumas ir teisingas jos panaudojimas laikantis technologijos užtikrina, kad esant nežymiai paviršiaus deformacijai susidariusios putos netrūkinėtų.

Mobilumas ir spartus darbas taip pat yra tos ypatybės, kurios svarbios projektus įgyvendinančioms įmonėms. Per vieną darbo dieną poliuretano sluoksniu galima padengti iki 500 kvadratinių metrų plotą. Taip pat išvengiama galvosūkio, kaip ir kur sandėliuoti medžiagas.

BASF „Elastospray“ pasižymi atsparumu graužikams ir vabzdžiams, pelėsiui, medžiagoje nesiveisia grybelis. Purškiamosios poliuretano putos BASF „Elastospray“ pasižymi ilgalaikiškumu. Vokiečių mokslininkai atlikę tyrimą patvirtino, kad po 28 metų iš šlaitinio stogo paimtas poliuretano šiltinimo medžiagos mėginys buvo išlaikęs visas savo ypatybes ir atitiko deklaruojamas vertes.

„Yra ir kai kurių ypatumų, kurie sukelia tam tikrų nepatogumų. Mat darbui reikia laukti palankių oro sąlygų. Taip pat reikia žiūrėti, kad nekiltų stipresnis vėjas, kuris labai greitai neša smulkias purškiamo poliuretano daleles. O šios kimba prie kelyje pasitaikančių paviršių: automobilių, pastatų langų. Todėl darbus gali atlikti tik profesionalai, turintys tinkamą įrangą ir įgūdžių“, – sakė L. Kaminskienė.

Atliekant darbus termoizoliacinė poliuretano medžiaga turi būti purškiama ne storesniu nei 2–4 centimetrų sluoksniu. Šiam sukietėjus purškiamas antras sluoksnis, vėliau dar kitas sluoksnis ir taip – iki reikiamo storio. L. Kaminskienė paaiškino, kad darbo sparta dėl to nenukenčia, nes medžiaga greitai reaguoja ir sukietėja, jau po kelių minučių ja galima vaikščioti.

Purškiamoji poliuretano termoizoliacija sertifikuota, turi priešgaisrinį (Broof t1), CE sertifikatą.

Sprendimas neįprastiems stogams

Vienas geriausių pavyzdžių, kaip tinkamiausiai galima panaudoti purškiamąją poliuretano termoizoliaciją - Elektrėnų ledo rūmų stogas.

Vienas geriausių pavyzdžių, kaip tinkamiausiai galima panaudoti purškiamąją poliuretano termoizoliaciją – Elektrėnų ledo rūmų stogas.

Purškiamoji poliuretano termoizoliacija ne tik pasižymi geromis techninėmis charakteristikomis. Architektams ir konstruktoriams ši medžiaga suteikia sprendimų laisvę. Mat ji neapsunkina konstrukcijų tiek, kiek kitos medžiagos, taip pat leidžia išgauti įvairius architektūrinius sprendimus. Vienas tokių pavyzdžių, kur poliuretano termoizoliacija pasitarnavo ir architektūriškai, ir techniškai – Elektrėnų ledo rūmai. Pirmasis Lietuvoje tokios paskirties pastatas pastatytas 1973 metais. Anuomet nebuvo kreipiama dėmesio į energinį pastatų naudingumą, todėl suprantama, kad pastato konstrukcijos visiškai nebeatitiko šiandienių reikalavimų.

Elektrėnų ledo rūmų rekonstrukcijos projektas įgyvendintas 2013 metais. Projektuotojams pagrindinė užduotis buvo pagerinti pastato energines charakteristikas. Tam reikėjo parinkti tinkamiausius sprendimus, nes statant pastatą termoizoliacija praktiškai nebuvo naudota. Stogas buvo kažkiek izoliuotas, tačiau vietomis tiesiog švietėsi skarda. Sienų būklė irgi buvo panaši.

Kadangi šios arenos matmenys atitiko tarptautinius standartus, tad ir renovuoti ją buvo nuspręsta pagal tarptautinius reikalavimus. Viena unikaliausių pastato konstrukcijų – kupolinis stogas. Kad jis nebūtų kiauras ir nešvaistytų energijos, ieškota sprendimų, kaip būtų galima jį izoliuoti. Projektuotojams buvo pateikiama įvairių siūlymų: įrengti lubas, paslepiant po jomis šiltinimo sistemą, šiltinti stogą iš vidaus mineraline vata, kurios sluoksnis siektų net 60 centimetrų.

Skaičiuodami stogo apkrovas dėl naujų inžinerinių tinklų įrengimo, naujo apšvietimo montavimo, švieslentės, projektuotojai priėjo prie išvados, kad šiltinimas iš vidaus neįmanomas. Šiltinant stogą nuspręsta naudoti kompanijos BASF purškiamąsias uždarų porų kietas poliuretano putas, purškiant medžiagą iš išorės.

Toks sprendimas pasirinktas dėl kelių priežasčių. Pirmiausia stogas buvo nelygus, su išgaubimais, todėl montuoti kokias nors šiltinimo plokštes būtų buvę pernelyg sudėtinga arba tiesiog neįmanoma. Beje, montuojant šiltinimo medžiagos sluoksnį ir po to dengiant stogo dangą, apkrovos konstrukcijoms būtų buvusios pernelyg didelės.

Čia pasitarnavo gerosios poliuretano ypatybės: lengvumas, kibumas, net mažiausių mikroplyšelių užpildymas. Prie visų priežasčių, lėmusių tokios sistemos pasirinkimą, prisidėjo ir ypač geros poliuretano šilumos izoliavimo ypatybės.

Elektrėnų ledo rūmų stogas izoliuotas 14 cm poliuretano putų sluoksniu, kuris buvo purškiamas atskirais sluoksniais iki 2 centimetrų, tačiau galiausiai susiformavo kaip vientisas. Kai buvo baigti termoizoliavimo darbai, ledo rūmų stogas buvo nudažytas specialiais dažais, kurie atliko apsaugos nuo ultravioletinių saulės spindulių funkciją. Taip pat panaudota speciali medžiaga elastomeras, apsaugantis stogą nuo mechaninių pažeidimų. Visi projekto įgyvendintojai pastebėjo, kad geresnio varianto tokios konstrukcijos stogui apšiltinti ir uždengti negalėjo įsivaizduoti.

www.basf.com
UAB BASF
Sausio 13-osios g. 4A, Vilnius

 RĖMĖJO TURINYS 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video