Top Baneris

2015 gegužės 31 d.
Pasidalykite straipsniu

Specialistai teigia – krizės metu statybų rinką ištikęs sąstingis traukiasi užmarštin: pastebimai daugėja statybos objektų, kyla nauji gyvenamieji kvartalai, vis daugiau daugiabučių gyventojų ryžtasi renovacijai, o Lietuvos statybos įmonės sparčiai plečia savo veiklą į Vakarų šalis.

Kauno technologijos universiteto Statybos ir architektūros fakulteto (KTU SAF) dekanas Žymantas Rudžionis (nuotraukoje) atkreipia dėmesį į tai, kad statybų sektorius Europos Sąjungoje (ES) sukuria apie 10 proc. BVP ir apie 20 mln. darbo vietų, o Lietuvoje atitinkamai – apie 8 proc. ir apie 80 tūkst.

Žymantas Rudžionis

Todėl šio svarbiausio tradicinio sektoriaus veiklos rezultatai daro didelę įtaką ES ir nacionaliniai ekonomikos raidai, be to, tai vienas didžiausių įvairių tarpinių produktų (žaliavų, cheminių medžiagų, elektros, elektroninės įrangos, transporto, baldų ir kt.) ir susijusių paslaugų vartotojas.

„Šiandienos statybos rinkos augimo tendencijos Lietuvoje yra pakankamai optimistiškos. Kelerių metų laikotarpyje Lietuvos statistikos departamentas fiksuojam 10 proc. ir didesnį statybos sektoriaus augimą kiekvienais metais. Pastaraisiais metais ypač išryškėjo didėjantis lietuviško kapitalo įmonių statybos paslaugų eksportas į Vakarų Europos šalis, ypač Skandinaviją“, – vardijo Ž. Rudžionis.

Tačiau, KTU eksperto teigimu, šiandienos globalėjanti statybos rinka verčia keisti prioritetus: nuo tradicinės gamybos, orientuotos į žaliavų perdirbimą, nuo elementarios nekilnojamojo turto ir techninės infrastruktūros kūrimo ekonomikos, pereiti prie kūrybinės, intelektinės, didesnę pridėtinę vertę kuriančios gamybos ir paslaugų.

Pigi ir kokybiška statyba neegzistuoja

Vienos didžiausių statybos įmonių bendrovės „Mitnija“ generalinis direktorius Julius Gendvilis atkreipia dėmesį į prioritetų statybos rinkoje pasikeitimą.

„Manau, kad statybos versle vis dar trūksta skaidrumo (ypatingai kai kuriuose viešuosiuose pirkimuose), o žemiausios kainos principas privalės būti harmoningai suderintas su kokybės kriterijais. Džiugu, kad vis daugiau žmonių supranta, jog pigiai ir kokybiškai nebūna, kad investuojant pinigus svarbi ne tik kaina, bet ir projekto ilgaamžiškumas, jo ilgalaikė vertė. Statybos bendrovės privalės būti inovatyvios, efektyvios, lanksčios, ypatingą dėmesį skirti klientų poreikiams ir jų patenkinimui. Manau, kad tik požiūris – mes ne leidžiame, o investuojame kliento pinigus – turi perspektyvą“, – sakė J. Gendvilis.

Laukiama finansavimo iš ES fondų

Pasak „Mitnijos“ vadovo, Lietuvos statybų rinkos situaciją šiuo metu tikrai galima vertinti pozityviai. Privatus kapitalas drąsiai planuoja investicijas tiek į komercinės, tiek į gyvenamosios paskirties projektus.

„Mes dirbame didžiausiems šiuo metu į nekilnojamąjį turtą Lietuvoje investuojantiems šalies ir užsienio investuotojams – vienai didžiausių Europoje mažmeninės prekybos įmonių LIDL, nekilnojamojo turto plėtros kompanijai „Schage“, tarptautinei siuntų bendrovei DPD, kitoms įmonėms. Manau, kad jeigu Lietuvos ekonomika ir toliau augs, investicijos į nekilnojamąjį turtą taip pat augs, darbo statybininkams nepritruks“, – teigia J.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video