Top Baneris

Sostinės padangėje iškils itin ambicingos architektūrinės raiškos daugiafunkcis kompleksas

2016 balandžio 29 d.
Pirmosios vietos laimėtojų „Studio Libeskind“ projektas
Pirmosios vietos laimėtojų „Studio Libeskind“ projektas
Pasidalykite straipsniu

Vilniuje bus mažiausiai trys pasaulinio garso architekto Danielio Libeskindo studijos projektuoti objektai. Liepkalnio žiemos sporto centrą rekonstrukcijos ir Modernaus meno centro muziejaus statybos projektą rengianti „Studio Libeskind“ išrinkta ir tarptautinio architektūrinio konkurso sukurti daugiafukcį kompleksą „k18B“, nugalėtoja.

Antrąją vietą konkurse laimėjo lietuvių „Architektūros kūrybinės grupės“ (AKG) projektas. Trečioji vieta atiteko kito pasaulinio garso architekto Massimiliano Fukso vadovaujamos „Studio Fuksas“ pasiūlymui. Laimėtoją ir prizininkus išrinko dvylikos narių komisija, kurią sudarė konkurso organizatorių – Lietuvos architektų sąjungos, Vilniaus miesto savivaldybės, investicijų bendrovės „Lords LB Asset Management“ bei Kultūros paveldo departamento prie Kultūros paveldo departamento atstovai.

daniel libeskind nuotr stefanruiz

Daniel Libeskind (StefanRuiz nuotr.)

Danielis Libeskindas yra vienas žymiausių pasaulio architektų, kurio darbai puošia didžiausius pasaulio miestus. Tarp garsiausių jo darbų – Žydų muziejus Berlyne, Metropoliteno universiteto Doktorantūros centras Londone, M. Volio centras Barlano universitete Tel Avive ir daugelis kitų. 2003 metais D. Libeskindas tapo vyriausiuoju Niujorko Pasaulio Prekybos Centro atstatymo architektu.

Architekto Algirdo Kaušpėdo recenzija D. Libeskindo studijos projektui: „Tai tarsi ambicinga svajonė siekti neįmanomo“.

„Ryškus, skulptūriškas, ekspresyvus, veržlus ir „libeskindiškai“ ženkliškas; inovatyvus, aštrių formų, dinamiškas pagrindinis tūris skrodžia Vilniaus padangę, žadėdamas naują XXI amžiaus būtį.

Ansambliškumas. Kompleksas stipriai orientuotas į Baltojo tilto ašies vektorių, meistriškai pabrėžiama traukos koncentracija į komplekso viešąsias erdves. Dviejų dalių kompozicija darniai saugo susiklosčiusią aukštybinių pastatų panoramą, telkdama į bendrą ansamblį „Europos“ ir savivaldybės bokštus. Tam tikslui aukštybinė komplekso dalis komponuojama rytinėje sklypo dalyje, turi du vertikalius segmentus, žemėjančia tvarka besileidžiančius Šv. arkangelo Rapolo bažnyčios kryptimi.

Integralumas. Kompleksas savyje puikiai sujungia dvi pėsčiųjų judėjimo kryptis: nuo Baltojo tilto Konstitucijos prospekto link ir nuo Šv. arkangelo Rapolo bažnyčios iki Nacionalinės dailės galerijos. Sklype numatomas dengtas pasažas teikia daug galimybių miestiečiams. Numatoma ir žalioji zona su vaikų žaidimų aikštelėmis ir atvira lauko infrastruktūra.  Vakarinėje sklypo dalyje išvystytos viešojo maitinimo ir komercijos zonos.

Lyderystė. Projektuojamas kompleksas – tarsi ambicinga svajonė siekti neįmanomo. Sukuriamas modernus architektūros ženklas, įkvepiantis drąsiai eiti pergalių keliu. Stipri komplekso lyderystė pareikalaus kokybiškai naujo urbanistinės kalvos vystymo etapo. Galimai išaugins viso dešiniojo kranto kokybinę inovaciją.“

„D. Libeskindas yra pripažintas pasaulinio garso architektas ir man ypatingai džiugu, kad per artimiausius keletą metų miestas pasipuoš net keletu jo darbų. Tarp jų ir jau skelbti Modernaus meno centro bei, jei atsiras privatus investuotojas, Sporto ir sveikatingumo centro „Vilnius beacon“ (Vilniaus švyturys) projektai. D. Libeskindas išsiskiria savitu stiliumi, ypatingu erdvės pojūčiu bei ypač originaliais architektūriniais sprendimais. Taip pat džiaugiuosi, kad šis įvykęs tarptautinis konkursas nustatė aukščiausią kokybės standartą ateities projektams, kurių Vilniuje bus dar ne vienas“, – sakė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

„Studio Libeskind“ projekte yra geriausiai suderintas racionalus funkcijos apskaičiavimas ir skulptūrinė, labai charizmatiška architektūros forma. Tai iš esmės ir lėmė, kad šis projektas laimėjo komisijos narių simpatijas. Man asmeniškai labai džiugu, kad Vilniuje atsiras kitos kategorijos architektūros objektas, neabejotinai išliksiantis ateinančioms kartoms, kaip naujo požiūrio, naujos epochos architektūroje ženklas. Šis projektas pakels kartelę visiems sostinės architektūrinės kalvos teritorijoje ateityje statomiems objektams”, – sakė Lietuvos architektų sąjungos pirmininkas Marius Pranas Šaliamoras.

Be prizininkų, konkurse dalyvavo žymūs Lietuvos ir pasaulio architektų biurai: „Arrow“ ir „PLH Arkitekter“ iš Danijos, estai „KOKO Architects“ bei žymiausios Lietuvos architektų kompanijos – „R. Paleko ARCH studija“, „SP Architektų Grupė“, „G. Natkevičius ir partneriai“ ir „Arches“.

Su visais konkursui pateiktus darbais galima susipažinti Lietuvos architektų sąjungoje, Kalvarijų g. 1, Vilniuje nuo pirmadienio, gegužės 2 d.

„STUDIO LIBESKIND“ AIŠKINAMASIS RAŠTAS PRISTATANT KONKURSINĮ DARBĄ:

„Projektuojant šioje vietoje jaučiama išskirtinė atsakomybė – tai naujas vietoženklis, kurio paskirtis ne tik kokybiškai formuoti aplinkines erdves ir darniai įsilieti į urbanistinį audinį, bet ir tapti naujo, modernaus ir kultūriškai pakylėto Vilniaus ženklu. Pagrindinis projekto tikslas – sukurti modernų architektūros ženklą, gebantį perteikti istorinę Vilniaus miesto dvasią ir vertybes ateičiai.

Pagrindiniu įkvėpimo šaltiniu tapo Vilniaus senamiesčio panorama, bažnyčių ir bokštų vertikalių žaismas. Tai vertikalių (varpinės) ir žemesnių tūrių (supantys statiniai) visuma. Projektuojamas pastatas – tai harmoningai susijungiantys modernūs veržlių skulptūriškų formų tūriai. Statinį sudaro dviejų stiklinių tūrių kompozicija: horizontalioji plokštuma (žemutinė dalis) ir išraiškinga vertikalė (aukštybinė dalis). Dviejų lygių aukštingumas sukuria išskirtinę, ženklišką statinio architektūrą, nuosaikiai ir darniai susiliejančią su supančia urbanistine aplinka bei miesto panoramomis, matomomis iš Vilniaus senamiesčio perspektyvų.

Projektuojamo statinio architektūra dinamiška, daugiasluoksnė ir organiška. Pastato išskirtinė forma ir architektūrinis charakteris papildo tiek Vilniaus miesto panoramas, tiek atspindi Naujojo Vilniaus centro teritorijos lūkesčius ir charakterį. Drąsios ir ekspresyvios tūrių formos artikuliuojamos facetuoto stiklo fasadais. Jiems atspindint miesto ir dangaus šviesą, statinys trancendentiškai įsilieja į supančią visumą, atsiskleidžia vis naujais tonais ir spalvų balansais. Tai statinys atspindintis XXI amžiaus Vilniaus ambicijas – tapti geriausiu, kokiu jis gali būti, įkūnijant šiuolaikiškumo dvasią ir istorines vertybes.

ARCHITEKTŪRINĖ KONCEPCIJA

Pastatas sudarytas iš dviejų tūrių: 6 aukštų (žemutinė) dalis nukreipta į Konstitucijos prospektą ir 18 aukštų (aukštybinė) dalis, sudaranti darnią visumą su esamais komerciniais aukštybiniais statiniais išdėstytais pagal „architektūrinės kalvos“ principą. Pastatas yra projektuojamas ašyje einančioje per Baltąjį tiltą link Europos aikštės. Ašiai kertant pastato tūrius suformuojama vieša erdvė – pasažas su pagrindiniais patekimais į pastatą.

Numatomas statinio aukštis apie 70 metrų – artimas greta esančiam „Radisson Blue Hotel“ (buvęs „Lietuvos“ viešbutis). Panoraminė stogo terasa statiniui suteikia dinamiškumo ir atvirumo, bei paaukština jį apie 10 metrų. Pirmajame statinio aukšte projektuojamos mišrios komercinės erdvės: viešosios – numatomas restoranas, kavinė, parduotuvės, bei privačios – planuojama ofisų ir viešbučio recepcija. Žmonių srautų judėjimas statinyje tarp šių funkcinių grupių atskiriamas numatant dvi atskiras liftų grupes.

Pastato 1-6 aukštuose projektuojamas viešbutis atsiveriantis į pasažo erdvę, jungiančią du tūrius. Viešbutyje numatoma apie 250 dviviečių apartamentų. Kambarių skaičius gali augti keičiant kambarių tipologiją (t.y. projektuojant ir vienviečius, ir dviviečius apartamentus). Visi projektuojami apartamentai atitinka reikalavimus keliamus 4* viešbučiams.

Bendras projektuojamo viešbučio aukštų plotas 8900 kv. m  + 500 kv. m ploto, skirtų restoranui ir kavinei (atviri visuomenei). Aukščiausius standartus rinkoje atitinkantys „A“ energetinės klasės biurai numatomi 7-18 pastato aukštuose. Ofisų erdvės projektuojamos moderniais ir universaliais erdviniais, funkciniais ir technologiniais-inžineriniais sprendimais. Tai suteikia platų ir išskirtinį galimybių spektrą įsirengiant biurus bei užtikrina aukščiausią aplinkos kokybę jų darbuotojams.

Bendras projektuojamų biurų plotas apie 9500 kv. m, įskaitant pasitarimų kambarius, recepcijas, poilsio zonas. Optimaliai numatomas darbo vietų skaičius – 1000 vietų. Visuose aukštuose numatoma galimybė erdvę dalinti į kelias dalis skirtingiems nuomininkams, patekimas užtikrinamas atskirais įėjimais.

Viršutiniame pastato aukšte numatoma išskirtinė terasa su panoramine miesto apžvalga. Ši terasa atvira visuomenei, tačiau taip pat siūloma uždariems renginiams su pilno aptarnavimo galimybėmis. Techninės patalpos numatomos požeminiuose aukštuose. Automobilių stovėjimo aikštelė numatoma 3-juose požeminiuose aukštuose (numatomos 455 automobilių stovėjimo vietos).

RYŠYS SU KONTEKSTU

Projekto tikslas – sukurti kontekstualų statinį darniai įsipinantį į esamą urbanistinį audinį; bei sukurti naują viešąją erdvę dabar tranzitinėje pėsčiųjų zonoje. Siūlomas sklypo užstatymas ir sutvarkymas ne tik sukuria naują kokybišką erdvę miestiečiams, bet ir sustiprina itin reikalingą urbanistinį ryšį tarp istorinio senamiesčio ir dešiniajame Neries krante esančio naujojo Vilniaus miesto centro.

Sklypo centre numatomas dengtas pasažas projektuojamas taip, kad taptų ne tik pereinamąja zona pėstiesiems, tačiau ir patrauklia vieta miestiečių laisvalaikiui. Pietvakarinėje sklypo dalyje numatomas atraktyvus pastato akcentas – žalioji zona su vaikų žaidimų aikštelėmis ir atvira lauko infrastruktūra.

Landšaftas projektuojamas pagal natūraliai susidarančius aukščių skirtumus projektuojant pėsčiųjų judėjimo kryptis. Pėsčiųjų ir dviračių takai sklype projektuojami siekiant suformuoti maksimalų prieinamumą ir ryšį su aplinkiniais statiniais ir miesto dalimis. Žmonių su fizine negalia laisvas ir nevaržomas judėjimas užtikrinamas visoje teritorijoje.

Esama požeminė perėja po Konstitucijos prospektu pratęsiama iki projektuojamo statinio – tai užtikrina patogią jungtį su ikonišku ir vienu didžiausiu verslo centrų Vilniuje.

TECHNINIAI RODIKLIAI

Teritorijos plotas: 6.199 kv. m

Užstatymo tankumas: 23 proc.

Užstatymo intensyvumas: 3,14

Pastato tūris: 80 500 kub. m

Bendras pastato plotas (brutto): 19 450 kv. m

Viešbučio patalpos (brutto): 8 940 kv. m

Biuro patalpos (brutto): 9 460 kv. m

Bendro naudojimo patalpos (brutto): 1050 kv. m

Rūsio plotas (brutto): 18 600 kv. m

Bendras pastato patalpų plotas: 16 795 kv. m

Viešbučio patalpos: 7 540 kv. m

Ofiso patalpos: 8.390 kv. m

Bendro naudojimo patalpos : 865 kv.m

Papildoma informacija:

Viešbučio kambarių skaičius: 260

Darbo vietų skaičius ofiso patalpose: 1000

Automobilių stovėjimo vietų skaičius: 455

Taip pat skaitykite: Intriguojančio architektūrinio konkurso darbų pristatymas


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video