Top Baneris

Oro uosto erdvėse – menininkų įamžintos sovietinės autobusų stotelės

2016 lapkričio 23 d.
Fotografijų albumo „Soviet Bus Stops“ (2015) nuotr.
Fotografijų albumo „Soviet Bus Stops“ (2015) nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Vilniaus oro uoste – dar daugiau spalvų: iki gruodžio 30 dienos čia bus eksponuojama pasaulinio dėmesio sulaukusių fotografijų paroda „Soviet Bus Stops” (liet. „Sovietinės autobusų stotelės“). Parodą galės apžiūrėti visi – tiek išvykstantys ar atvykstantys keleiviai, tiek ir važiuojantys ar keliaujantys pro šalį.

„Imtis meninių iniciatyvų oro uoste pamažu tampa tradicija. Praėjusiais metais prisidėjome prie „Vilnius street art“ festivalio – oro uostą papuošė aviacijos svajonę įamžinantis piešinys, kurį galima pamatyti tiek kylant, tiek leidžiantis lėktuvui, o šiemet oro uosto erdvėse – pasauliniu mastu pripažintų menininkų darbai. Oro uostai visada atviri meninėms iniciatyvoms, juk menas ne tik suteikia erdvėms jaukumo, bet ir gerina šalies įvaizdį“,– sakė Lietuvos oro uostų Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vadovė Indrė Baltrušaitienė.

„Vilniaus oro uosto teritorija šiai parodai pasirinkta neatsitiktinai: ši tranzitinė erdvė tampa simboline vieta, priglaudžiančia stoteles keliems mėnesiams. Vietos pasirinkimas perteikia galerijos po atviru dangumi idėją. Toks fotografijų eksponavimas autobusų stoteles ne tik sugrąžina į viešąją, visiems prieinamą erdvę, bet ir suteikia papildomų prasmių, – teigė parodos kuratorė Raimonda Tamulevičiūtė. – Sovietinės autobusų stotelės savo architektūra bei funkcijomis skiriasi nuo dabartinių. Šiandien stotelės – populiarus reklamos plotas, tačiau sovietmečiu taip nebuvo. Šioje parodoje vaizduojamos autobusų stotelės atskleidžia turtingą ir neįprastą stotelių vizualumą bei kalba apie laiko padiktuotus funkcinius ir estetinius pokyčius.“

sovietbusstops31

Paroda „Soviet Bus Stops“ yra dviejų autorių žvilgsnis į smulkiosios architektūros objektus buvusioje Sovietų Sąjungoje. Parodoje dominuoja garsaus kanadiečių menininko Christopherio Herwigo kolekcijos, pavadintos „Soviet Bus Stops”, ir šveicarų menininko Nicolo Grospierre‘o fotografijų rinkinio „Lithuanian bus stops“ (liet. „Lietuviškos autobusų stotelės“) darbai.

Ch. Herwigas projektą „Soviet Bus Stops“ įgyvendinti pradėjo dar prieš 15 metų, o menininko darbus galima išvysti „National Geographic”, „CNN Traveller”, „Natural History“, „Lonely Planet“ ir panašiuose įtakinguose leidiniuose. Jo fotografijos vaizduoja vadinamųjų Rytų bloko šalių įdomiausius smulkiosios architektūros pavyzdžius. Parodoje eksponuojamos autobusų stotelių fotografijos iš kaimyninių, taip pat Artimosios Azijos šalių, bei menininko įspūdžiai iš naujausios kelionės po Rusiją.

Šveicarų menininkas Nicolas Grospierre‘as, šiuo metu kuriantis Lenkijoje, savo kūryboje kvestionuoja sovietinę kultūrą ir architektūrą, idėjas ir istorijas, slypinčias po vizualumu. 2008 metais šis menininkas Venecijos architektūros bienalėje gavo „Auksinio liūto“ apdovanojimą už geriausią nacionalinį paviljoną.

N. Grospierre‘o fotografijų serija „Lithuanian bus stops“ leis C. Herwigo užfiksuotus vaizdus palyginti su Lietuvos sovietmečio laikotarpio autobusų stotelėmis, kurių jo kolekcijoje – beveik 30.

Projektą vykdo viešoji įstaiga „Meno vadybos platforma“, kuruoja Raimonda Tamulevičiūtė. Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video