Top Baneris

Nauji reikalavimai kabeliams: ką reikia žinoti Lietuvos gamintojams ir projektuotojams

2017 rugsėjo 11 d.
Pasidalykite straipsniu

2017-ųjų vasara statybų rinkoje paženklinta ne tik rekordiniais būstų ir biurų pastatų statybos tempais bei apimtimis – nuo birželio 1-osios Lietuvoje įsigaliojo pakeitimai elektros linijų ir instaliacijos įrengimo taisyklėse apibrėžiantys reikalavimus elektros laidų ir kabelių savybėms gaisro metu.

Rinkos ekspertai džiaugiasi naujaisiais reikalavimais ir vadina juos tvirtu žingsniu ateities link, tačiau dar daug klausimų kyla tarp projektuotojų ir rangovų, kuriems trūksta aiškiai pristatytos glaustos informacijos apie naująsias kabelių degumo klases.

Nacionalinės elektros technikos verslo asociacijos (NETA), kurios nariai yra ir AS Draka Keila Cables, inicijuoti pakeitimai „ELEKTROS LINIJŲ IR INSTALIACIJOS ĮRENGIMO TAISYKLĖSE“ jau įsigaliojo, tačiau rinkos dalyviams vis kyla daug klausimų. Statybos produktų reglamento inicijuotas dokumentas apibrėžia naująsias kabelių degumo klases ir atsparumo ugniai klases pagal skirtingus statinio tipus.

Pagrindinės klasės ir degumo klasės

Naujosios Statybos produktų reglamento pataisos, suformuluotos ir parengtos remiantis geriausia ES šalių praktika, kabelius skirsto į Euroklases. Jos yra taikomos visiems kabelių tipams (galios, instaliaciniams, ryšių ir t.t.), nepriklausomai nuo įtampos ar kabelio konstrukcijos, jei tik jie yra montuojami pastato viduje.

„Kalbant paprastai, Lietuva kaip pagrindinę kabelių degumo klasę pasirinko skandinaviško lygio– Dca s2 d2 a2 (visuomeniniai pastatai, daugiabučiai ir t.t.). Tiesa, svarbiose gaisro atveju patalpose, tokiose kaip evakavimo keliai – koridoriai, laiptinės, vestibiuliai ir pan. klasės kiek aukštesnė – Cca s1 d1 a1. Kaip išimtis Eca klasės kabelius bus galima instaliuoti vieno ar dviejų butų pastatų instaliacijos sistemose ir gamybos bei pramonės patalpose. Visi pakeitimai atlikti siekiant tik vieno tikslo – dar labiau apsaugoti žmones gaisro atveju“, – paaiškina Mindaugas Liaugminas, „Draka Keila Cables“ regiono vadovas.

Kaip aiškina ekspertas, šis klasifikavimas bus naudingas ir platintojams bei patiems rangovams – leis objektyviau įvertinti kabelio kokybę bei atitikimą pasirinktam darbui. Kabelių gamintojai tikisi, kad tai paskatins projektuotojus jau pradinėje statybų stadijoje parinkti tinkamus behalogenius kabelius, kurie turi mažiau nuodingų ir pavojingų medžiagų.

elektros laidu ir kabeliu degumas 1

Kabelių savybės, lėmusios pasirinkimą

Pagrindinė standarto atnaujinimo priežastis – saugumas gaisro atveju. Pagal „Draka Keila Cables“ duomenis, gaisrų metu beveik pusę (44 proc.) visų mirčių sukelia nuodingos dujos ar dūmai. Be to, dėl PVC (polivinilchlorido) izoliacinėje medžiagoje naudojamo chloro, patalpoje atsiranda žymiai daugiau toksiškų dūmų.

Anot M. Liaugmino, „behalogeniuose kabeliuose, tokiuose kaip „Draka XPJ-HF D“, atitinkančiuose Dca s2 d2 a2 klasę, iki minimumo sumažinta dūmų ir nuodingų medžiagų išsiskyrimo galimybė. Senesnės konstrukcijos kabeliuose naudojama PVC išskiria kur kas daugiau dūmų, kurie, kaip žinia, ir būna didžiosios dalies nelaimių priežastis.“

Naujojo tipo kabelius, dėl lengvo apvalkalo nužievinimo, tačiau atsparaus apvalkalo ir lankstumo, itin greitai pamėgo instaliacijos profesionalai. Ekspertai pastebi ir trumpesnį darbo laiką, kurį montuotojai sugaišta nužievindami bei montuodami šiuos kabelius – išleidžiant kur kas mažiau kaštų montavimo darbams atsiperka kokybiškesnio kabelio pasirinkimas.

elektros laidai ir kabeliai draka keila cables 1

Atsakomybė – mūsų rankose

Kaip pasakoja NETA narės „Draka Keila Cables“ atstovas Mindaugas Liaugminas, kabelių pasirinkimas ir toliau tenka projektuotojams ir rangovams, tačiau nuo šiol ji – kur kas didesnė.

„Mums priimti naujieji reikalavimai labai svarbūs – ilgą laiką siekėme, jog kabelių kokybė būtų ne pasirinkimas, o būtinybė. Tik tuomet, kai visi produktai rinkoje atitinka vienodus gaisrinės saugos reikalavimus, galima užtikrinti tinkamą saugumą visuomeniniuose pastatuose, daugiabučiuose ir pramonės objektuose. Dabar tiek vartotojai, tiek platintojai galės aiškiai pamatyti, jog kabeliai skiriasi savo kokybe!“

M. Liaugminas priduria, jog projektuotojams, techninės priežiūros specialistams, rangovams ir kitiems rinkos dalyviams „Draka Keila Cables“ rengs papildomus seminarus, kuriuose sieks supažindinti profesionalus su kabelių degumo klasėmis, pasirinkimo galimybėmis ir kitomis Statybos produktų reglamento pataisomis.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video