Top Baneris

Naisiuose – Baltų dievų muziejus

2013 spalio 28 d.
Pasidalykite straipsniu

Šiaurės Lietuvoje, Šiaulių apylinkėse, Naisių gyvenvietėje lankytojų laukia Baltų dievų muziejus. Vienintelis Lietuvoje Baltų dievų muziejus prasideda gyvenvietės centre ir tęsiasi iki pakraščio 1,5 kilometro. Muziejų sudaro Saulės ir Ugnies aikštės, Alkos kalnas ir daugiau nei 50 ąžuolinių dievybes įkūnijančių skulptūrų.

„Tai išskirtinės reikšmės projektas. Projektuojant Baltų dievų muziejaus komponentus teko pasinerti į istorines mūsų protėvių kultūros ir tradicijų paieškas“, – teigė pažintinio Baltų dievų tako erdves Naisiuose projektavęs dizaineris Vytautas Puzeras.

Saulės aikštė – pažintinio tako pradžia

Išskirtinio projekto idėjos sumanytojas ir mecenatas – naisiškis agronomas Ramūnas Karbauskis, norėjęs bendruomenei dovanoti priminimą apie protėvių kultūrą ir baltiškąsias šaknis. Naisių gyvenvietė nuo seno garsėjo ypatingu tradicijų puoselėjimu ir autentiška dvasia.

Muziejaus pradžios tašku laikoma Saulės aikštė – vienas ryškiausių baltų kultūros atspindžių ne tik muziejuje, bet ir jo kūrimo procese. Pasak dizainerio V. Puzero,

Naisių Baltų muziejus. Vytautas Puzeras

pradėjus gilintis į senovės baltų kultūrą pradėjo ryškėti muziejaus sudedamieji vaizdiniai. Archeologinėje knygoje aptikęs senovinės baltų saulės ženklo – segės – nuotrauką autorius netruko įsitikinti, kad ši forma yra nesenstanti ir idealiai tinka suformuoti 150 metrų ilgio aikštę. V. Puzero teigimu, ši forma padiktavo ir tolesnę muziejaus idėją.

Daug metų realizuojantis įvairaus pobūdžio architektūrinius projektus V. Puzeras teigė, kad per visą gyvenvietės centrą besidriekiantis pažintinis takas ir jame išsidėstę komponentai bei jų eilės tvarka nėra atsitiktiniai. Remiantis senovės baltų ideologija, saulė buvo gyvybės pradžios ženklas, taigi ir muziejus, anot architekto, prasideda būtent nuo jo.

Baltų istorijos vingiai pastebimi ir šalia Saulės aikštės esančiame takelyje mėnulio link. Autoriaus teigimu, erdviniai komponentų išsidėstymo taškai buvo parinkti remiantis Mėnulio kalendoriumi. Saulės aikštė apjuosta simboliniu grioveliu, kuris, pasak Vytauto, įkūnija sakralinę aikštės reikšmę ir nurodo, kad patenki į unikalią erdvę. Čia, kultūros parko pradžioje, lankytojus pasitinka informacinis žemėlapis ir nuorodos į prasidedantį maršrutą senovės baltų takais. Atvykus apžiūrėti Naisių visada pasirengę patalkinti gidai.

Simboliams ir autentiškumui – ypatingas dėmesys

Saulės aikštė Naisių kultūros parke orientuota į keturias pasaulio puses. Į ją patenkama iš rytų pusės ir judama link vakarų, kur pasitinka ypatingo grožio vartai. Jie, beje, taip pat siejami su pasaulio dalimis. Ant ąžuolinių stulpų išskaptuota krypčių simbolika. Vartų ašis iš rytų ir vakarų – tarsi nuoroda ir simbolinis raktas į pažinimo tako gale esantį Alkos kalnelį. Pasak V. Puzero, šis kalnelis yra svarbiausia parko dalis. Kūrėjo teigimu, projekto vykdymo metu buvo natūraliai išspręstas net ir medžiagų atrankos klausimas: takams tiesti buvo panaudoti iš apylinkių laukuose surinkti ir susmulkinti akmenys.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video