Top Baneris

Modernaus biuro samprata: dirbti kaip namie

2016 rugpjūčio 11 d.
„Nasdaq“ biuras užima 2 aukštus. Andriaus Ufarto / BFL nuotraukos
„Nasdaq“ biuras užima 2 aukštus. Andriaus Ufarto / BFL nuotraukos
Pasidalykite straipsniu

Lubų dizainas, galimi pertvarų dizaino variantai, durų aukštis, kabinetų ir posėdžių kambarių formavimo, darbo vietų dėstymo, apšvietimo dizaino principai, galimų naudoti medžiagų ir jų spalvų sąrašas, vietos ir elementai, kurių negalima transformuoti – verslo centro „k29“ nuomininkų biurus projektavusiems interjero architektams teko atsižvelgti į pastato architektūrinės dalies autorių parengtą interjero dizaino koncepciją. Tačiau ji neišvengiama siekiant vizualinio pastato vientisumo.

Užduotis – vieninga biurų stilistika

Du iš aštuonių šio pastato aukštų užimančios kompanijos „Nasdaq“ biurą su kolegomis iš Ambraso architektų biuro – Audriumi Ambrasu ir Jonu Motiejūnu – projektavusios architektės Vikos Pranaitytės nuomone, jiems, kaip interjero autoriams, pasisekė visapusiškai: stilistiškai artimi pasirodė daugelis vidaus erdvių dizaino koncepcijoje siūlomų sprendimų, užsakovai rinkosi patiems architektams patrauklų skandinavišką stilių ir buvo nusiteikę investuoti į kokybišką interjerą.

Parodyti siektiną standartą, supažindinti su kompanijos tradicijomis, užsakovai – vertybinių popierių biržų operatorius ir kapitalo rinkų technologijų tiekėjai, Vilniuje nusprendę įkurti Technologijų ir verslo kompetencijų centrą – interjero architektus pakvietė į „Nasdaq“ biurą Stokholme. Ten jis įrengtas sename industriniame pastate, milžiniškose buvusios mašinų gamyklos „Ford“ erdvėse.

„Tai, kad ten senas, o čia – visiškai naujas pastatas, nereiškia, kad negalima sukurti kompanijos įvaizdžio tęstinumo, – sakė V. Pranaitytė. – Interjero architekto užduotis tokiu atveju – perkelti esminius sprendinius, kurie atspindi tam tikrus užsakovo standartus: darbo vietų grupavimo, paties biuro pulsavimo, kitų įpročių – valgymo, poilsio – tenkinimo, baldų stilistikos. Visi tie elementai, pritaikyti ir transformuoti naujomis sąlygomis, leidžia sukurti atpažįstamą kompanijų stilių.“

j motiejunas v pranaityte a ambrasas

Architektai Jonas Motiejūnas, Vika Pranaitytė ir Audrius Ambrasas.

Darbas bendroje erdvėje neturi varginti

„Nasdaq“ biure verslo centre „k29“ įsikūrė beveik 400 darbuotojų. Antrame pastato aukšte – bendrosios biuro patalpos, trečiame – klientų priėmimo zona su pasitarimų kambariais ir kitomis reikalingomis patalpomis.

Faktas, kad teks projektuoti elipsės formos pastate, kuriame beveik nėra stačių kampų, interjero architektus iš pradžių trikdė.

„Lenktos formos dažniausiai neracionalios ir sunkiai suplanuojamos, o šiuo atveju lenktas yra ir fasado, ir atrijaus perimetras“, – aiškino V. Pranaitytė. Vis dėlto architektai prisijaukino erdves.

„Viskas puikiai išsprendžiama, kai priimi žaidimo taisykles“, – pripažino projekto bendraautorė.

Interjero sprendimai nesugadino pastato peršviečiamumo įspūdžio. Pirmiausia todėl, kad čia neprireikė įrengti daugybės uždarų patalpų konfidencialiems pokalbiams. Biure visur atviros erdvės – „Nasdaq“ vadovai, pasak V. Pranaitytės, itin pabrėžė, kad nesvarbu, koks darbuotojo rangas, visi turi sėdėti vieni šalia kitų.

Todėl ypač buvo svarbūs akustikos sprendimai gerinant garso izoliaciją ir tarp darbo vietų, ir atskirose zonose. Efektyviai veikia akustinės, veltiniu aptaisytos pertvaros tarp darbo stalų, gerai garsą sugeria medis – jo gana daug panaudota sienoms apdailinti. Garsą sugeria ir kilimu uždengtos grindys – užsakovų pageidavimu, visame biure, išskyrus kelias rekreacines zonas, paklota antialerginė aukštos kokybės kiliminė danga.

Pagaliau yra ir specialių kambarėlių kolegų diskusijoms, pakalbėti galima ir rekreacinėse, atsigerti vandens ar tiesiog atsitraukti nuo darbo stalo skirtose, zonose, įrengtose vidinėje pastato pusėje aplink atrijų.

Dėl ovalinės pastato formos suapvalėjo ir interjero išraiška.

Dėl ovalinės pastato formos suapvalėjo ir interjero išraiška.

Pasivaikščioti – iki virtuvės

Rekreacinę funkciją iš dalies atlieka ir abiejuose biuro aukštuose įrengtos virtuvės. Architektai nustebo išgirdę užsakovų pageidavimą turėti tik po vieną virtuvę aukšte – tokio dydžio biuro patalpose jie būtų siūlę įrengti jas dvi skirtinguose pastato poliuose. Vis dėlto, „Nasdaq“ atstovų įsitikinimu, žmonėms darbo metu reikia pajudėti bent tiek, kiek trunka nueiti iki virtuvės. Be to, turėti vieną didelę virtuvę yra funkcionalu – ji tampa daugiafunkce – skirta ne tik valgyti, bet ir bendrauti, įvairiems renginiams, pristatymams.

Viena dviejų virtuvių – net 134 kvadratinių metrų ploto. Čia galima prisėsti ne tik prie standartinių stalų, bet ir prie baro, ir prie darbuotojų jau pamėgtos vadinamosios virtuvės salos, yra minkštų krėslų.

Vienas sveikintinų standartų, atkeliavusių iš Stokholmo biuro, interjero architektų vertinimu, yra susijęs su požiūriu į darbo vietos ergonomiką. „Nasdaq“ Vilniaus biuro darbuotojai, kaip ir jų kolegos Stokholme, dirba prie reguliuojamų, elektra valdomų stalų, kad pasikėlę juos galėtų dalį dienos dirbti stovėdami. Anot interjero autorių, Švedijoje darbo normose rekomenduojama, kiek laiko reikėtų dirbti sėdint, o kiek – atsistojus. Mat pakeitus poziciją pagerėja kraujo apytaka, pailsi raumenys, pasikeičia nuotaika – nauda sveikatai visapusiška.

nasdaq bfl nuotr 4

Mediniuose branduoliuose šalia darbo vietų – virtuvėlės atsigerti vandens ar suvalgyti vaisių.

Vengė standartinių biurų elementų

Daugelis „Nasdaq“ biurui išrinktų baldų buvo jau išbandyti kolegų kitose šalyse. Patogias, ergonomiškas darbo kėdes užsakovai nusižiūrėjo „Nasdaq“ biure Prancūzijoje. To biuro darbuotojams ir užsakovams jos labai patinka, todėl interjero architektai patikėjo, kad kėdės bus patogios ir dirbantiesiems Vilniuje. Gavusi galimybę bendradarbiauti su pripažintais skandinaviškų baldų gamintojais, Ambraso architektų biuro komanda džiaugėsi tuo, kad baldai bus gero dizaino, kokybiški, šilti ir jaukūs.

„Šiame biure visi baldai turi medines kojas, kabo užuolaidos, stovi toršerai. Norėjosi kuo daugiau naminių akcentų ir apskritai – nutolti nuo standartinio šalto biuro įvaizdžio, išvengti tų metalinių standartinių biuro baldų elementų“, – komentavo V. Pranaitytė. Tai viena priežasčių, kodėl „Nasdaq“ biurui buvo suprojektuota ir užsakyta pagaminti daug nestandartinių baldų.

Jaukią aplinką kuria ir šiltesnio atspalvio darbo vietų apšvietimas. Biuras apšviestas kitaip nei įprasta Skandinavijoje, kur dažniausiai pasirenkamas bendras, integruotas apšvietimas lubose. Naujojo „Nasdaq“ biuro Vilniuje interjero architektai sugebėjo užsakovus įtikinti, kad individualus apšvietimas geresnis – tuomet didžiausias šviesos srautas krinta tiesiai ant kiekvienos darbo vietos ir nemeta šešėlio nuo dirbančiojo.

„Ir pastato architektų, ir mūsų nuostata šviestuvus projektuoti ties kiekviena darbo vieta, taip galvojant apie darbuotojų patogumą, pritiko ir čia: įrengtas koncentruotas virš darbo vietos į reikiamą aukštį nuleidžiamas apšvietimas. Mūsų užsakovai dėl tokio sprendimo iš pradžių dvejojo, bet dabar patenkinti“, – pasakojo V. Pranaitytė.

nasdaq bfl nuotr 8

interface_logoKiliminės plytelės – estetiškas ir racionalus pasirinkimas

Jau ketvirti metai dažniausias bendrovės „Vaineta ir partneriai“ klientų pasirinkimas biurams įrengti – kiliminės dangos plytelėmis. Tokio tipo kilimines dangas bendrovė tiekė ir dviejų verslo centro „k29“ nuomininkų – AIG ir „Nasdaq“ – biurams. Pasak įmonės Vilniaus regiono vadovo Algimanto Veniulio, bene svarbiausias šių dangų privalumas – sunaudojimas beveik nepaliekant atliekų. Elipsės formos „k29“ pastate medžiagos prireikė apie 20 proc. daugiau, bet pasirinkus ritininę dangą išeiga būtų dar du kartus didesnė.

„Nasdaq“ biure panaudotos Olandijos gamintojo „Interface“ sintetinės, bekvapės, antistatinės dangos, atitinkančios aukščiausius atsparumo ir degumo klasės reikalavimus.

Neabejotinas kiliminių plytelių privalumas – patogesnis ir pigesnis transportavimas. Viena 50 x 50 kvadratinių centimetrų pločio medžiagos pakuotė sveria 27 kilogramus, tad, kitaip negu naudojant ritinines dangas, čia netenka galvoti, kaip apsieiti be specialių matmenų lifto.

Beje, kiliminės dangos plytelėmis buvo vienintelis logiškas sprendimas „k29“ biuruose, kur dėl patogesnės inžinerinių tinklų eksploatacijos grindys sumontuotos iš taip pat suskaidytų surenkamųjų gipso plokščių.

Kiliminės dangos plytelėmis vertinamos ir dėl neribotų raštų komponavimo galimybių, ir dėl paprastesnės priežiūros. Stipriai sutepus galima tiesiog pakeisti plytelę.

 RĖMĖJO TURINYS 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video