Top Baneris

Marija Nemunienė: „Misionierių sodų“ projektas ICOMOS specialistams neužkliuvo

2017 birželio 14 d.
Projekto „Misionierių sodai“ vizual. Studija „Do Architects“.
Projekto „Misionierių sodai“ vizual. Studija „Do Architects“.
Pasidalykite straipsniu

Pastaruoju metu viešojoje erdvėje itin daug diskutuojama apie vieną vystomą projektą – „Misionierių sodus“. Aktyvūs vilniečiai netgi kreipėsi į UNESCO Pasaulio paveldo komitetą, prašydami sustabdyti statybas.

ICOMOS LNK pirmininkė Marija Nemunienė priminė, jog projekto vertinimą dar 2016 m. atliko UNESCO patariamojo organo Tarptautinės paminklų ir paveldo vietovių tarybos Lietuvos nacionalinio komiteto (ICOMOS LNK) sudaryta darbo grupė – archeologas dr. Gintautas Zabiela ir aukščiausios kategorijos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistės urbanistė Irena Kliobavičiūtė bei architektė restauratorė Daina Ferguson.

Toks vertinimas buvo inicijuotas ne privataus užsakovo, o komisijos prie Kultūros ministerijos, kurios visas oficialus pavadinimas – Vilniaus istorinio centro, įrašyto į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, išskirtinės visuotinės vertės išsaugojimo ir tausojimo naudojimo priežiūros komisija. Kultūros paveldo departamento Vilniaus skyrius pateikė projektinius pasiūlymus šiai komisijai, o ji pasiūlė statytojui kreiptis į ICOMOS LNK dėl vertinimo, ar planuojami darbai iš esmės nepažeis Vilniaus senamiesčio išskirtinės visuotinės vertės. Šis paaiškinimas, anot M. Nemunienės, reikalingas tam, kad suprastume, jog vertinimą atlikusi darbo grupė buvo įgaliota tai padaryti valstybės institucijų, o ne buvo priklausoma nuo projekto vystytojo.

Ekspertų tyrimui – penki pagrindiniai tikslai

Ši iš ICOMOS LNK narių sudaryta darbo grupė atliko „Misionierių sodų“ vertinimą keliais pagrindiniais aspektais. Darbo grupė vertino, ar projektiniai sprendiniai atitinka galiojančių teritorijų planavimo dokumentų reikalavimus, ar projektinių pasiūlymų sprendiniai turės pasekmių pagal numatomas darbų rūšis ir poveikį vertingųjų savybių išsaugojimui. Darbo grupė taip pat kėlė tikslą įvertinti, ar vystomas projektas turės poveikį teritorijos archeologiniam sluoksniui ir reljefui. Ir, svarbiausia, projektiniai pasiūlymai buvo vertinami UNESCO pasaulio paveldo objekto Vilniaus istorinio centro išskirtinės visuotinės vertės atributų atžvilgiu.

Kiekvienas, norintis susipažinti su darbo grupės išvadomis, jas gali rasti ICOMOS LNK interneto svetainėje. Tačiau jas apibendrinant, darbo grupė savo išvadose pažymėjo, kad projektiniai pasiūlymai išpildo didžiąją dalį specialiuoju planu suformuluotų reikalavimų, o sklypo paskirties pakeitimas iš visuomeninės į gyvenamąją archeologijos vertybių išlikimui poveikio neturės. Taip pat atliekant vertinimą konstatuota, kad projekto poveikis ir pakeitimų mastelis bus nedidelis, todėl nepažeis Vilniaus išskirtinės visuotinos vertės.

Ekspertų išvadas projekto plėtotojai išgirdo, o kiti?

Ar darbo grupė turėjo projektui pastabų? Tikrai taip: projekto vykdytojų buvo paprašyta pagrįsti tyrimais atkuriamo pastato prie Subačiaus gatvės aukštį, patikslinti dalį brėžinio ir numatomus pastatų tūrius prie Subačiaus gatvės. Taip pat pabrėžta, kad būtina atlikti tvoros palei Subačiaus gatvę archeologinius tyrimus. Be to, visos projekto teritorijos archeologinių tyrinėjimų metu atkastus artefaktus darbo grupė projekto vykdytojams rekomendavo maksimaliai saugoti ir pagal galimybes eksponuoti, o architektūrines liekanas pateikti įvertinti Lietuvos nekilnojamojo kultūros paveldo tarybai. Kartu buvo pažymėta, kad projektas neturi užgožti Dangun Žengimo bažnyčios galinio frontono. Rekomenduota tęsti diskusijas su visuomene ir bendradarbiauti rengiant tolimesnius projekto etapus.

ICOMOS LNK žiniomis „Misionierių sodų“ plėtotojai į darbo grupės pastabas atsižvelgė. O su teritorijoje atkastais artefaktais, pavyzdžiui senovinio grindinio fragmentais, galės susipažinti ne tik būsimieji šių namų gyventojai, bet ir miestiečiai bei Vilniaus svečiai, nes ši teritorija bus atverta visuomenei. Komiteto vertinimu, projekto plėtotojai turi aiškią viziją, kaip pertvarkyti teritoriją išsaugant visus išlikusius autentiškumo požymius, išryškinant bei atskleidžiant kultūrinę jos vertę ir pritaikant nūdienos poreikiams. Tokiu būdu daugiau nei 10 metų apleista teritorija įgauna galimybę būtų integruota į miesto ekonominį, socialinį, kultūrinį kasdienį gyvenimą, laikantis darnios plėtros principų.

ICOMOS LNK viešojoje erdvėje metamus kaltinimus vertina kaip populistinį veiksmą, siekiant manipuliuoti visuomenės nuomone ir spekuliuoti jai aktualia tema, o prisidengus viešojo intereso gynimu galbūt siekti asmeninių tikslų.

ICOMOS LNK inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video