Blog

Šiuolaikiškas sprendimas terasų dangai – termomediena

Termomediena: tvari ir patvari tropinės medienos alternatyva

Derinant individualaus namo projektą ar tik apie jį pasvajojant, neretam prieš akis iškyla idiliškas vaizdinys – vidutinio dydžio medinis namas su jaukia skandinaviško stiliaus medine terasa. Štai čia mes ir susiduriame su pagrindiniu galvos skausmu: gal verčiau svajonę apie medinį pagrindą po kojomis keisti praktiškesne medžiaga? Kaip medis atlaikys sezonines temperatūrų kaitas, lietų, sniegą, vėją, saulę ir t. t.?

Tačiau net ir gavus pakankamai informacijos ir pagaliau pasiryžus įgyvendinti savo medinės terasos viziją, susiduriame su kita dilema. Medienos rūšių, pakaitalų pasiūla rinkoje gausi, o kokybės ir kainos santykiui nustatyti tenka sugaišti marias laiko. Jau išaugome iš susižavėjimo formulės: „greita+pigu+neilgaamžiška“. O jei galvojame apie medį, matyt, nesame abejingi ir opioms gamtos problemoms, vis gilėjančiai globaliai ekologinei grėsmei.

Tropinės medienos banga = tvarumo klausimas

Medis – viena iš labiausiai paplitusių statybinių medžiagų pasaulyje, o, naudojant šį išteklių atsakingai, tai vienintelė nuolat atsinaujinanti statybinė medžiaga. Deja, to paties nebūtų galima pasakyti apie atogrąžų medieną.

Didžioji dalis atogrąžų medienos atkeliauja iš atogrąžų miškų, kurie itin vertinami dėl savo unikalios biologinės įvairovės bei teigiamo poveikio gyvenimo kokybei visame pasaulyje. Atogrąžų miškuose greta vienas kito auga skirtingi medžiai. Ir nors išsivysčiusiose šalyse statybose labiau vertinamos tik tam tikros medienos rūšys, pavyzdžiui, didžiojo tikmedžio, septynlapio balamedžio, afrikinės šorėjos, pramoniu būdu atogrąžų miškuose ruošiama mediena kelia grėsmę visai šiai ekosistemai.

Tad kodėl žmonės vis dar neatsisako atogrąžų medienos? Pagrindinė priežastis – egzotiška jos išvaizda ir išskirtinis patvarumas. Taip pat ji yra labai tanki, sunkesnė už vandenį, kieta, stipri, stangri. Iš visų medienos rūšių, tinkančių terasos grindims, jos kaina bene didžiausia, tačiau ši mediena pasižymi ilgaamžiškumu, o jos priežiūra minimali. Bet reikia pažymėti, jog plantacijose auginami atogrąžų medžiai nebus tokie patvarūs kaip išaugę natūralioje, laukinėje aplinkoje.

Termomediena: ilgaamžė ir ekologiška alternatyva

Puikiu patvarumu pasižyminti termomediena – dažniausiai termiškai apdorota šiaurietiška pušis ir eglė, beržas, alksnis, spindulinė pušis bei uosis – laikoma viena iš kelių gerų alternatyvų atogrąžų miškų produkcijai. Ji priskiriama tai pačiai patvarumo klasei kaip ir geriausios tropinės medienos rūšys, pavyzdžiui, didysis tikmedis ar septynlapis balamedis. Taip pat reikia pabrėžti, kad termiškai apdorota mediena išsiskiria didesniu matmenų stabilumu, vienodesne savo spalva, nekintančia išvaizda – tai jai suteikia tvirtą pranašumą prieš tropinę medieną.

Termiškai modifikuota mediena – dideliu karščiu apdorota mediena, kurią veikiant aukšta temperatūra, vyksta struktūriniai ir cheminiai pokyčiai, pagerinantys esmines medienos savybes. Kalbant paprastai, gaunama kur kas patvaresnė ir stabilesnė mediena – neprilygstamas sprendimas lauko apdailai, terasoms ir pirtims. Terminis apdorojimas skirstomas į dvi klases: „Termo-S“ (kai temperatūra pakeliama iki 190°C) ir „Termo-D“ (temperatūra siekia 215C). Kuo aukštesne temperatūra bus apdorota mediena, tuo mažiau lankstesnė, tačiau ilgaamžiškesnė ji bus, išlaikys stabilius matmenis, bus patvari ir nepus lauke.

Be patvarumo, matmenų stabilumo, termiškai apdorota mediena įgyja ir daug kitų teigiamų savybių. Ji sugeria gerokai mažiau drėgmės, pagerėja jos termoizoliacinės savybės (+25 proc.), nekinta jos forma, todėl ji idealiai tinka pastatų išorės apdailai, ypač terasoms – ar jos įrengtos sode, ar prie pat jūros pakrantės, kur ji turi atlaikyti net ne vieną išbandymą – druskingą vandenį, vėją, kaitrią saulę, taip pat dažnai lietų ar sniegą.

Termiškai apdorota mediena yra atsparesnė pūvimui, joje nelieka kenksmingų medžiagų, nesidaugina grybelis, bakterijos, jos nebegraužia kirvarpos, kiti medgraužiai, paviršius tampa lygus, švarus, todėl medį daug lengviau prižiūrėti, jis ilgaamžiškesnis. Vadinasi, iš termomedienos pagamintos konstrukcijos nereikia keisti taip dažnai, kaip pagamintos iš įprasto medžio, kas savo ruožtu, taupo resursus ir neprisideda prie anglies dioksido išmetimo į atmosferą.

O svarbiausia, kad terminio apdorojimo procese nenaudojami jokie chemikalai, vien tik kaitinimo ir garo kombinacija, todėl galutinis produktas yra absolučiai natūralus, ekologiškas. Termomediena – tai ilgaamžiška, ekologiška ir natūrali medžio estetika. Šiandien tai tikrai geriausia, ką gali pasiūlyti tikras medis.

Taip pat…

Kalbant apie pačius medžio žaliavos išteklius, tropinė mediena pralaimi prieš termiškai apdorotą medieną. Dauguma kompanijų, gaminančių termomedieną, žaliavą ima tik iš tvariai tvarkomų miškų, taip neprisidėdamos prie nykstančių atogrąžų miškų kirtimo – jos ieško ir kuria alternatyvius tvarios medienos panaudojimo sprendimus gyvenimo aplinkoje – viešojoje erdvėse ar namuose.

Parašykite komentarą

Atsiliepimų nėra.