Top Baneris

Komercinio nekilnojamojo turto rinkos komentaras

2013 balandžio 18 d.
Pasidalykite straipsniu

2013-ųjų metų pradžia Lietuvos komercinių patalpų rinkai atnešė teigiamų pokyčių. Be to, ne tik gerėjo komercinių patalpų užimtumo rodikliai, augo nuomos kainos, bet ir buvo fiksuojamos rekordinės investicijos į komercinį nekilnojamojo turto sektorių. Per pirmus tris šių metų mėnesius Lietuvoje sudaryti 3 investiciniai sandoriai (skaičiuojant tiesioginius, netiesioginius ir priverstinius modernių biuro, prekybinių ar sandėliavimo/gamybinių patalpų įsigijimus, kurių vertė virš 5 mln. litų), kurių bendra investicijų vertė sudarė 252 mln. litų. Tai yra 72% daugiau, palyginti su visais 2012 m. Bendras sandorių plotas siekia 61.000 m2. Kovo mėnesį buvo paskelbta apie sandorį Lietuvoje per pastaruosius 5 metus. Suomių bendrovė „Technopolis“ pasirašė sutartį dėl 3 biuro pastatų („ALFA“, „BETA“ ir „GAMA“) įsigijimo Vilniuje iš įmonių grupės „ICOR“. Skelbiama, kad suomių įmonė pastatus įsigijo už 210 mln. litų, o investicijų pelningumas (net market yield) sudaro 8,2%.

OH_komercinis_001

Šis sandoris lėmė, kad per pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuva pagal investicijų apimtis į komercinį nekilnojamąjį turtą net aplenkė vienvaldę Baltijos šalių lyderę Estiją. Be abejo, įvertinus bendras 2010 investicijų apimtis, Estija vis dar ženkliai lenkia tiek Lietuvą, tiek Latviją. Iš viso per minėtąjį laikotarpį Estijoje investicijų į komercinį nekilnojamąjį turtą vertė sudarė 1 mlrd. 736 mln. litų, Lietuvoje – 942 mln. litų, o Latvijoje – 378 mln. litų. Baltijos šalių rinkomis labiausiai domisi skandinaviško ir vietinio kapitalo fondai bei įmonės, kurių investicijų dalis 2010-2013 m. sudarė net 67%: Suomija – 23%, Estija – 16%, Švedija – 14% ir Lietuva – 14%.

OH_komercinis_003

Pagrindiniuose šalies miestuose ir toliau fiksuojamas laisvų biuro patalpų mažėjimas verslo centruose. Vilniuje per pirmąjį šių metų ketvirtį laisvų patalpų lygis sumažėjo nuo 8,6% iki 8,0%, o bendras laisvų patalpų kiekis rinkoje smuktelėjo iki 37.250 m2. Didžiausias laisvų patalpų kiekis fiksuojamas B klasės verslo centruose, tačiau šis rodiklis šiais metai sparčiai mažėjo ir pasiekė 9,5%. A klasės verslo centruose laisvų patalpų lygis per tą patį laikotarpį ūgtelėjo iki 5,6%. Per pirmąjį šių metų ketvirtį Vilniaus verslo centruose iš viso buvo išnuomota 7.950 m2 biuro patalpų, arba 7% mažiau nei per 2012 m. tą patį laikotarpį. Net 76% visų išnuomotų patalpų sudarė B klasės patalpos.

Šiuo metu 55% visų verslo centrų Vilniuje turi šimtaprocentinį užimtumą. Likusiuose verslo centruose galima rinktis iš įvairių plotų, tačiau didžioji dalis pastatų savininkų gali pasiūlyti nedidelio ploto patalpas vienoje vietoje.Daugiau nei pusėje verslo centrų (53%) siūlomos patalpos iki 500 m2. Nuo 500 iki 2.000 m2 ploto laisvas patalpas galima rasti 29% verslo centrų ir tik septyni (18%) verslo centrai gali pasiūlyti patalpas nuo 2.000 iki 5.000 m2. Todėl didžiausias iššūkis yra didelėms kompanijoms, kurios nori greitu laiku rasti ir įsikelti į didesnio ploto patalpas.Dažnai tai tampa beveik neįmanoma, kadangi dažnas didelių nuomininkų reikalavimas yra ne tik patalpų kokybė, vieta ar nuomos kaina, bet ir minimalus reikalavimas aukšto plotui.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video