Top Baneris

Kas varžysis čempionate „Makaronų Tiltai 2013“

2013 spalio 23 d.
Pasidalykite straipsniu

Vilniaus Gedimino technikos universitetas rengiasi lapkričio 13 dieną įvyksiančiam trečiajam „Makaronų tiltų“ statybos čempionatui. Tai renginys, kuriame studentai varžosi dėl geriausių tiltų iš makaronų konstruktorių komandos vardo. Varžytis gali visų pakopų ir specialybių studentai. Čempionato organizatoriai kviečia visus registruotis.

Tiltų iš makaronų konstravimo varžybos VGTU pirmą kartą įvyko 2011 metais. Lietuviai pasinaudojo kanadiečių pavyzdžiu – Okanagano kolegijoje tokios varžybos rengiamos jau nuo 1983 metų. 1988-aisiais čia įvyko pirmasis atviras čempionatas, kuriame galėjo dalyvauti studentai iš viso pasaulio. Šiandien varžybos jau pripažintos oficialiu pasaulio čempionatu.

Jų taisyklės yra gana paprastos: iš riboto kiekio medžiagų reikia pagaminti 1 metro tarpatramio tiltą. Statybai galima naudoti tik įprastus spagečius ir klijus, o bendra tilto masė turi būti ne didesnė kaip 1 kilogramo. Laimėtoja skelbiama komanda, kurios sukonstruotas tiltas išlaiko didžiausią apkrovą. Pasaulio rekordas priklauso Vengrijos statybos inžinerijos studentų komandai, kurios sukonstruotas 982 gramus sveriantis tiltas 2009 metais išlaikė net 443,58 kilogramo masę. Apkrovos ir tilto masės santykis tuo atveju buvo net 450.

Tiltų statybai naudojamos medžiagos nėra pasirinktos atsitiktinai. Pirmiausia spagečiai yra puikiai pažįstamas, nebrangus ir nepavojingas produktas. Kitas jų ypatumas yra tai, kad mechaninė spagečių elgsena artima statybinio plieno profiliuočiams. Grynojo tempimo veikiamas spagetis gali atlaikyti didžiules jėgas, o gniuždomas greitai netenka pastovumo ir klumpa. Jei spagetį bandytume lenkti, pastebėtume, kad ir lenkimui jis nėra atsparus – trapioji irtis vyksta veikiant visai mažoms apkrovoms. Analogiški mechaniniai dėsniai veikia ir realias plienines spragoto tipo konstrukcijas, sudarytas iš mazguose sujungtų plieninių profiliuočių.

Būtent mazgų konstravimas yra vienas sudėtingiausių bei atsakingiausių procesų projektuojant, statant ir realius tiltus, ir kitos paskirties statinius. Grįždami prie makaroninio mastelio vėl pastebėsime analogišką kiekvieno projektuotojo sutinkamą dėsnį – konstrukcija bus stipri tiek, kiek bus tvirtas jos silpniausias mazgas. Makaroniniame mastelyje leidžiama naudoti bet kokio tipo klijus, bet tik pačiame mazge, nestiprinant likusio skerspjūvio. Klijų rūšis ir mazgų paslankumas turi lemiamą įtaką visos konstrukcijos elgsenai – kaip ir realių statinių atveju.

Tokie aiškūs makaroninių ir realių tiltų elgsenos panašumai lemia, kad tiltų konstravimo varžybos tampa ne vien žaidimu. Parenkant skirtingas konstrukcines schemas, įvairiai komponuojant elementų skerspjūvius, naudojant specifinius klijų tipus galima gauti daugybę tiltų variantų, kurių reakcija į apkrovą ir irimo pobūdis bus labai artimi realiems tiltams.

Lietuvoje laikomasi tokių pačių taisyklių kaip ir Okanagano kolegijos rengiamuose pasaulio čempionatuose. Architektūrinius, inžinerinius bei konstravimo įgūdžius kviečiami išbandyti ir kitų Lietuvos universitetų studentai.

Čempionatas „Makaronų Tiltai 2013“ vyks lapkričio 13 d. VGTU centrinių rūmų SRA-I 03 auditorijoje. Renginio pradžia – 16 val. Visi pagaminti tiltai bus apžiūrimi ir sveriami dieną prieš varžybas, lapkričio 12 dieną, prie centrinių rūmų 03 auditorijos, 12.00–13.45 val.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video