Top Baneris

Išskirtinis ir ilgaamžis – suderinamos fasadų ypatybės

2017 rugsėjo 27 d.
dekoratyvinis tinkas
Pasidalykite straipsniu

Architektai kartais tikina – nuverstų kalnus ir kurtų tik apdovanojimų vertus objektus, jei ne užsakovų nuostata medžiagų pasirinkimą riboti kainos kriterijumi, neturint ambicijų pastatydinti pastatą, kuris išskirtų estetiniais sprendiniais. Tad projekto autoriams tenka ne pati paprasčiausia užduotis įkvėpti užsakovus investuoti į drąsesnius, nekasdienius sprendinius: neįprastą spalvą, kitokią apdailos faktūrą. O viskas čia pat – išskirtinį rezultatą suteikiančių statybos produktų nebereikia ieškoti užsienyje.

Neapsiribojo tradiciniais sprendimais

„Medžiagų gamintojai pajėgūs patenkinti sprendimų poreikį išskirtinėms idėjoms įgyvendinti, tik mūsų visuomenei ir kartu statytojams to poreikio trūksta. Kol kaina už kvadratinį metrą bus pagrindinis rodiklis, o projekto išskirtinumas ir estetinė išraiška – mažareikšmis kriterijus, statysime konservatyviai, dekoruodami tradiciniais samanėlės, lietučio raštais ir viską dažydami švelniai gelsva spalva“, – sakė architektas Aurelijus Grikinis, turėjęs progą asmeniniu pavyzdžiu parodyti, kad galima daryti kitaip.

Statydamas nuosavą individualųjį namą architektas neišvengė tradicinės problemos – sunkumų dėl statybininkų vėlavimo: fasado darbai užtruko ilgiau nei planuota, jų nespėta baigti iki žiemos sezono, peržiemoti teko su plėvele apdengtais fasadais. Skubant užkonservuoti fasadus iki šalčių neišvengta klaidų, dėl kurių pavasarį pasimatė daug nekokybiškų vietų. Teko naujai perarmuoti fasadą, dėti naujus profilius.

Kad apdailai nesirinks lietučio ar samanėlės raštų, A. Grikinis žinojo nuo pirmos statybų dienos. O galutiniam medžiagos ir apdailos pasirinkimui įtakos turėjo perarmuotas fasadas ir grubesne tapusi tekstūra. Taigi kartu atsirado proga įsitikinti ir tuo, ar fasadų apdailos sprendimai leidžia paslėpti statybų broką, išryškinti norimas detales, ar vizualiai sumenkinti nepageidaujamus elementus.

Spalvų ir efektų pasirinkimas, atkreipė dėmesį A. Grikinis, priklauso toli gražu ne vien nuo architekto skonio ar kūrybinės idėjos. Sprendimus stipriai lemia statinio kaimyninė aplinka.

„Retas architektas norėtų savo kūrinį nudažyti ryškiai mėlynai, net kai tai labai tinka jo projektui, jei aplink bus vien gelsvi fasadai, – sakė architektas. – Žinoma, yra statybų mados, bet toli gražu ne tokios kaip drabužių mados. Reikia įvertinti, kad namą perdažysi geriausiu atveju po 10 metų, ir pagalvoti, kaip per tiek laiko pakis tavoji netradicinė spalva. Bet tendencija, kad lietuviai vis dažniau renkasi ryškesnes spalvas savo namams, jau akivaizdi. Ir daugiausia tai lemia turbūt ne kitų kultūrų įtaka, o tobulėjančios medžiagos ir spalvynas. Dabar jau galima tikėtis, kad namas, nudažytas oranžine spalva, gal ne tiek intensyvus, bet išliks oranžinis 10 metų, o ne taps geltonas kaip anksčiau.“

Siekiamam rezultatui – keli produktai

Architektas savo namui pasirinko statybos produktų kūrėjų ir gamintojų „Baumit“ modeliuojamąjį dekoratyvinį tinką „CreativTop“, kurį tepant voleliu, trintuve, mentele ar plytelių klijams skirtomis priemonėmis fasadą galima dekoruoti labai įvairiai.

„Jei fasado plotas nebūtų didelis ir nebūtų spaudęs laikas dėl pastolių nuomos kainos, būčiau bandęs tinku „CreativTop“ kurti raštus ir didesnius menus. Bet šiuokart užduotis buvo kuo paprasčiau, kuo mažesniu procedūrų skaičiumi išgauti nekasdienišką ir įdomų rezultatą“, – komentavo A. Grikinis.

Po kelių bandymų buvo pasirinktas „CreativTop“ „Trend“ (3,0 mm frakcija) dekoratyvinis tinkas, kuris yra gana grubios faktūros, o tokį pat grubų raštą mentele naudojant tinką galima išgauti keliais judesiais.

Dabar architektas liudija, kad silikonu armuotas „CreativTop“ modeliuojamasis tinkas nėra kaprizinga medžiaga, su juo dirbti ir kurti savo dizaino idėjas gali kiekvienas „auksarankis“. „Tačiau tam, kad rezultatas tenkintų, svarbu aiškiai žinoti, kokio tikslo siekiama. Nors statybininkams mano paruoštas pavyzdys buvo gražesnis, negu išėjo viso namo apdaila, rezultatu likau patenkintas“, – sakė A. Grikinis.

Kad išryškintų raštą ir apdailą padarytų dar atsparesnę atmosferos bei aplinkos poveikiui, A. Grikinis fasadą padengė tamsia dažyve „Baumit Lasur“. Gamintojai šią dažyvę, skirtą dekoratyviam išorės sienų ir fasadų dizainui, dėl matinės struktūros rekomenduoja ir autentiškai senų paviršių renovacijai, ir naujų statinių fasadams kurti, ji idealiai tinka nestandartiniams, individualiems fasadams. 1–3 „Baumit Lasur“ dažyvės sluoksniai tepami teptukais, šepečiais, kempinėlėmis ar audiniais priklausomai nuo pasirinktos glaistymo technikos. A. Grikinis, įtrynęs „Baumit Lasur“ fasadą, perteklių nuvalė kempine. Fasa-das išėjo kiek margas, bet rezultatas architektui patiko – kaip ir siekta, jis tikrai išskirtinis.

„Baumit“ pažymi, kad skirtingos tinko struktūros sukuria žaismę tarp šviesos ir šešėlių. Ji fasadui suteikia gelmės įspūdį, kintantį priklausomai nuo paros meto ir sezono. Taigi naudojant „Baumit CreativTop“ galima formuoti lygius, raižytus, dryžuotus, brūkšniuotus, grubius, švelnius ir kitokius fasado paviršius – pačią įvairiausią tekstūrą.

fasadu ipatybes 2

Pritaikė senamiesčio aplinkoje

Projektuodama naują sostinės restoraną „Džiaugsmas“ „Baumit CreativTop“ produktus architektė Giedrė Datenytė parinko interjerui. Architektai ieškojo medžiagos, kuri galėtų tarnauti ir kaip dekoras, ir kaip galutinis spalvinis sprendimas.

„Baumit“ mums tiko dėl galimybės turėti gana rupų senamiesčio fasadams būdingą paviršių ir dėl gana plačios spalvų gamos – mūsų užduotis buvo rasti nemažą pilkų atspalvių pasirinkimą, čia tai pavyko“, – komentavo G. Datenytė.

Padengus patalpų sienas „UniPrimer“ gruntu buvo panaudotas modeliuojamasis dekoratyvinis tinkas „CreativTop“ (jis tinka kaip apsauginis ir galutinis apdailos sluoksnis ant seno ir esamo mineralinio tinko, glaisto dangų ir betono, baigiamasis organinio tinko ir glaistomųjų masių sluoksnis). Architektai pasirinko „CreativTop“ „Max“ (4,0 mm), „Fine“ (1,0 mm) ir „Silk“ (0,2 mm) frakcijas.

Studijos „Aketuri architektai“ projektuoto gyvenamojo namo Vilniaus Subačiaus gatvėje fasadui buvo parinktas „CreativeTop Max“ modeliuojamasis dekoratyvinis tinkas (4,0 mm), o iš 888 paletės „Baumit Life“ spalvų – tamsiai pilkas atspalvis. Galimybę rinktis madingus tamsius tonus suteikė „Baumit StyleColor“ („PuraColor“) fasado dažai su vėsiuoju pigmentu, atspindinčiu didžiulį saulės šviesos kiekį – infraraudonuosius spindulius – ir taip sumažinančiu paviršiaus temperatūrą.

Vėsieji pigmentai – svarbus „Baumit“ produktų komponentas: poreikis suderinti architektūros estetiką su aukštais energijos naudojimo efektyvumo reikalavimais ir medžiagų patvarumu pastatų savininkams, dizaineriams bei rangovams kelia vis rimtesnius iššūkius.

„Baumit Style“ produktų grupė, sudaryta iš „Baumit PuraColor“ ir „Baumit StyleTop“ dažų bei tinko, sudėtyje turinčių ir novatoriškų vėsiųjų pigmentų, ne tik suteikia galimybę naudoti bet kurias spalvas nesibaiminant paviršių perkaitimo bei išblukimo, bet ir suformavo naują fasado dizaino kartą.

„Baumit“ produktai „Lasur“, „Metallic“ ir „Glitter“ leidžia fasadus papuošti išskirtiniais specialiais efektais. Iš viso tai – 20 patrauklių, madingų spalvų, kurių vienos pasižymi metaliniu žvilgesiu, kitos – žėrėjimu, o visos kartu – atveria naujų fasado dizaino galimybių ir padeda išreikšti kūrybingumą, pabrėžti statinio unikalumą.

„Baumit Metallic“ rekomenduojamas modernių pastatų fasadams. Tai patvarus paviršiaus sluoksnis, kurio gamybai naudojamas didžiulis kiekis metalo pigmentų. Paviršius juo padengiamas pasitelkiant vilnos volelį arba užpurškiant, įprastai padengiama keliais sluoksniais. Nepriklausomai nuo to, ar dengiamas glotnus, ar struktūrinis paviršius (tinka ir kalkinis bei cementinis ar cementinis tinkas, ir geru sukibimu pasižymintys mineraliniai, silikatiniai, emulsiniai, silikoniniai dažai), toks sluoksnis paverčia fasadą ypač patraukliu. Svarbu ir tai, kad „Baumit Metallic“ pasižymi atsparumu kenksmingoms oro sąlygoms.

„Baumit Glitter“, dėl kurio natūralioje šviesoje fasadas atkreipia dėmesį subtiliu ir prabangiu žėrėjimu, irgi tinka dengti ant nušlifuoto kalkinio, cementinio ar cementinio tinko, mineralinių, silikatinių, emulsinių ir silikoninių dažų bei tinkų. Gamintojų vertinimu, tai – originalus sprendimas pademonstruoti savitą skonį.

Ilgametė gamintojo patirtis rodo – viršutines „Baumit“ išorinių ir vidinių sienų dangas galima naudoti ne tik savitam lyg pats gyvenimas dizainui kurti, bet ir patikimai apdailos apsaugai: įrodyta, kad „Baumit“ dangos nepakitusios išlieka dešimtmečius. Jos patikimai apsaugo statinio fasadą nuo tokių aplinkos veiksnių kaip drėgmė, šaltis ir karštis, taip pat – dumblių ir pelėsio.

 RĖMĖJO TURINYS 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video