Top Baneris

Festivalio „Nepatogus kinas“ urbanistinėje programoje – idėjos Vilniui

2014 spalio 22 d.
Pasidalykite straipsniu

Šiandien prasidedančio tarptautinio dokumentinių filmų festivalio „Nepatogus kinas“ programoje pristatoma speciali dokumentinių filmų programa „Urbanistinės istorijos“. Penkiuose dokumentiniuose filmuose bus pasakojamos sėkmingos ir nevykusios įvairių pasaulio miestų vystymosi istorijos. Jų pavyzdžiu diskusijose bus bandoma įminti laimingo miesto paslaptį.

„Miestų istorijos – įdomios ir aktualios. Daugelis turime savo miesto viziją, o urbanistiniai procesai tiesiogiai veikia kiekvieno iš mūsų gyvenimo kokybę. Atrinkome penkis dokumentinius filmus, skirtingus savo kino kalba ir paliečiančius įvairius urbanizmo temos aspektus, kuriuos galime pritaikyti ir Lietuvos miestams“, – teigia Gediminas Andriukaitis, vienas iš festivalio organizatorių.

Įkvepiančios skandinavų idėjos Vilniui

Pirmasis šios programos filmų – „Žmogaus mastelis“ („The Human Scale“) – žiūrovus pakvies į diskusiją apie Vilniaus miestą. Janas Gehlas, vienas garsiausių Danijos architektų–urbanistų, daugiau kaip 40 metų studijuoja žmogaus „gyvenimą tarp pastatų“. Šiai studijai jį įkvėpė pirmiausia domėjimasis žmogumi, o ne architektūra. Kaip žmonės gyvena miestuose? Kaip naudojasi gatvėmis, parkais? Kur jie eina ar važiuoja, susitinka, ilsisi? J. Gehlas atliko daugybę studijų apie tai, kiek konkrečiame mieste viena ar kita gatve per parą praeina žmonių, kiek iš jų važiuoja automobiliais ar dviračiais, kokį procentą gatvės ploto gauna tam tikra eismo dalyvių grupė. Pirmųjų studijų, prieš 40 metų atliktų Italijoje, rezultatai įkvėpė urbanistinį Kopenhagos miesto planavimą. Tęstiniai tyrimai ir pažangios architekto idėjos padarė įtaką perplanuojant parkus, skverus, viešąsias erdves bei kuriant pėsčiųjų ir dviračių takų tinklus daugelyje pasaulio miestų.

„Šis filmas žiūrovams sukels daug minčių ir įkvėpimo. Esu vilnietis, kaip ir kiti vilniečiai noriu, kad tai būtų miestas, kuriame kiekvienas jaustųsi gerai. Jano Gehlo idėjos labai suintrigavo, jos gali būti itin aktualios Vilniui, kuris šiandien patenka į labiausiai motorizuotų Europos miestų dešimtuką. Po filmo vyksiančioje diskusijoje kviesime visus prisijungti, dalintis idėjomis. Tikiu, jog šio architekto patirtis ir patarimai prisidės prie netolimos laimingo Vilniaus ateities kūrimo“, – pasirinkimą aiškino G. Andriukaitis.

Apie gyvenimą aukščiausiame pasaulio skvote pasakos režisierius

Nors butas didmiesčio centre stovinčiame dangoraižyje galėtų būti laikomas prestižiniu, filmas „Griuvėsiai“ („Ruina“) ketina paneigti šį stereotipą. Venesuelos sostinėje Karakase stovintis „Davido bokštas“ turėjo tapti Karakaso finansinio centro puošmena, tačiau 1994 metų bankų finansinė krizė lėmė, jog dangoraižis taip ir liko neužbaigtas. Mieste itin trūkstant įperkamo gyvenamojo būsto, vietos gyventojai nusprendė patys ieškoti sprendimų. 2007 metais jame apsigyveno pirmieji gyventojai ir „Davido bokštas“ tapo aukščiausiu pasaulyje skvotu. Filmą pristatys ir įspūdžiais dalinsis jo režisierius Markusas Lenzas, atvykstantis į festivalį iš Vokietijos.

Didžiausios pasaulio miestų klaidos ir sėkmės istorijos

Kiti programos filmai leis žiūrovams pakeliauti po visą pasaulį – nuo skolose skęstančio Detroito miesto Jungtinėse Amerikos Valstijose iki ekomiesto idėjų įgyvendinimo Kinijoje.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video