Top Baneris

Energiškai efektyvų namą be tinkamai įrengto cokolio sunku įsivaizduoti

2017 spalio 25 d.
apšiltintas cokolis
Cokolines izoliacines plokštes galima klijuoti su Knauf Sockel-SM Pro tiesiogiai ant konstrukcinės hidroizoliacijos sluoksnio. Naudojant Knauf Sockel-SM Pro nereikia naudoti papildomos apsaugos nuo drėgmės.
Pasidalykite straipsniu

Energiniam efektyvumui taikomi reikalavimai nepaliaujamai didėja: nuo praėjusių metų įsigaliojo reikalavimas projektuoti ir statyti A energinio naudingumo pastatus, nuo kitų metų laukia reikalavimai A+ klasei. Norint sulaukti tinkamo rezultato, svarbu parinkti teisingus projektinius sprendimus, naudoti kokybiškas medžiagas ir kruopščiai atlikti darbus laikantis technologinių reikalavimų. Visi šie aspektai ypač aktualūs kalbant apie tinkamą pastato cokolio įrengimą, kuriam reikia ne tik žinių, bet ir papildomų laiko sąnaudų. Numoti į tai ranka nederėtų – prastai įrengtas cokolis atsilieps viso namo energiniam efektyvumui, jo „sveikatai“ ir estetiniam vaizdui.

Klaidos brangiai kainuoja

Pastatų defektologas dr. Česlovas Ignatavičius atkreipė dėmesį, kad eksploatuojamų namų stebėjimai rodo, jog bene dažniausiai pažeidžiama namo dalis yra būtent cokolis. To priežasčių būna daug ir įvairių. „Kai prie cokolių padaroma uždara nuogrinda, ant jos kaupiasi sniegas, drėgmė, įvairūs teršalai. Ant cokolių tuomet ima veistis samanos ir kitokie mikroorganizmai. Lietus su teršalais aptaško cokolių apdailą, ši sudrėksta, tampa dėmėta, estetiškai nepatraukli, iš jos veržiasi druskos, ji pleišėja ir trupa“, – pasakojo dr. Č. Ignatavičius.

Anot jo, būna dar blogiau, kai drėgmė su teršalais pro atsitiktines vietas prasiskverbia į cokolio ir rūsio sienų termoizoliacinius sluoksnius bei gali juos nepataisomai sugadinti. Tokių reiškinių gali įvykti tiek virš žemės paviršiaus, tiek ir žemiau jo. Sudrėkę ir teršalais užteršti termoizoliacijos sluoksniai prastai izoliuoja šilumą, iš jų besiskverbianti į išorę drėgmė greitai sugadina ir cokolių apdailą. Negana to, drėgmė gali įsiskverbti į rūsio sienas, šios ima pelyti ir blogina viso pastato būklę.

Pastatų rūsių sienoms ir cokoliams termoizoliuoti dažniausiai naudojamas ekstrudinis arba atitinkamos klasės įprastas polistireninis putplastis. Kartais statybininkai yra klaidingai įsitikinę, kad polistireninis putplastis neįgeria drėgmės, todėl papildomai cokolių nehidroizoliuoja. Pastatų defektologas Č. Ignatavičius atkreipė dėmesį į dar vieną klaidą, kurią daro statybininkai įrengdami cokolius. Dažnai panaudojamas netinkamų savybių klijavimo ir armavimo mišinys, dėl ko cokolis ima luptis, kartais net ir nukrenta su visu izoliaciniu sluoksniu.

Šilti pamatai taupo energiją

Yra nustatyta, kad daugiau nei 10 proc. visos namo šilumos išeina per rūsį, todėl apšiltintas cokolis padės apsisaugoti nuo didesnių šildymo išlaidų. Lietingi ir drėgni orai, iškrentantis sniegas ir staigūs temperatūros pokyčiai labai intensyviai veikia namų pamatinę dalį ir cokolį. Todėl jam įrengti reikėtų ne tik rinktis kokybiškas, atmosferos poveikiui atsparias medžiagas, bet ir laikytis rekomendacijų, kaip teisingai atlikti darbus.

„Cokoliui šiltinti, termoizoliacijos klijavimui, armavimui, tinkavimui ir apsaugai nuo drėgmės statybininkai dažnai pasirenka kelias skirtingų gamintojų medžiagas. Šitoks sprendimas neužtikrina cokolio įrengimo patikimumo, nes medžiagos pasižymi skirtingais parametrais. Todėl pirmiausia patartina naudoti vieno gamintojo siūlomą sistemą, nes tai leis ir užtikrinti kokybę, ir sutaupys daug laiko“, – sako bendrovės „Knauf“ technikas Kastytis Vaseris.

Teisingai sumontuotai ir eksploatuojamai kompanijos „Knauf“ šiltinimo sistemai suteikiama 25 metų ilgaamžiškumo garantija. Tai reiškia, kad mažiausiai tiek metų yra užtikrinamas jos šilumos izoliacinių savybių išlaikymas, atsparumas degumui, vandens įsigėrimui, pakankamas garų laidumas ir atsparumas mechaniniams pažeidimams.

„Knauf Sockel-SM Pro“ ypatybės

knauf cokolis 4

Užtikrina kietą paviršių: cementas ir specialus armavimo pluoštas saugo nuo mechaninių poveikių ir trūkių atsiradimo. Gniuždymo stiprio klasė CS IV pagal EN 998-1.

Techniškai pranašesnis mišinys: integruota apsauga nuo kapiliarinės drėgmės ir kartu nuo druskų apnašų atsiradimo, veikia, kai bendras tinko sluoksnio storis ne mažesnis 7 mm.

Universalus: naudojamas ir kaip klijavimo ir armavimo mišinys, ir kaip dekoratyvusis tinkas.

Ypač atsparus: patraukli cokolio išvaizda išlieka ilgam laikui.

Užtikrina ilgaamžiškumą

„Knauf“ techniko K. Vaserio teigimu, tinkamiausia medžiaga cokoliui įrengti – universalus produktas: mineralinis klijavimo ir armavimo mišinys, kurį galima naudoti ir dekoratyviajam sluoksniui įrengti. Be to, tokiu mišiniu įrengti sluoksniai turėtų pasižymėti ir visišku atsparumu vandens poveikiui bei būti hidrofobiški, t. y. atsparūs kapiliarinio vandens pralaidumui.

Didžiausia problema, kad šiuo metu didžioji dalis pastatų cokolių įrengiama visiškai negalvojant apie jų atsparumą drėgmės ir druskų poveikiui ar nesistengiama užtikrinti maksimalią apsaugą nuo fizinio poveikio. Tad cokolis įrengiamas lygiai taip pat kaip ir likęs fasadas – be horizontalaus hidroizoliacinio sluoksnio, saugančio cokoliui įrengti naudotas medžiagas. Tokiais atvejais jau po metų kitų akivaizdžiai stebimi pažeidimai, kurie gali būti tik laikinai remontuojami, nes priežastys nėra šalinamos. Todėl labai svarbu jau projektuojant ar skaičiuojant darbų atlikimo sąmatas įsivertinti priemones, kurios padėtų tinkamai spręsti šią problemą. „Knauf Sockel-SM Pro“ sistema yra būtent tokia – padedanti išvengti būsimų problemų ir užtikrinanti ilgaamžę kokybę.

„Šiam mišiniui ilgaamžiškumą suteikia jo sudėtyje esantys specialūs priedai ir unikali armavimo plaušu technologija (SM technologija). Cokolis daugelį metų bus saugomas nuo mechaninių poveikių ir trūkių atsiradimo, o mišinio „Knauf Sockel-SM Pro“ atsparumas drėgmei, šalčiui ir sniegui lemia, kad patraukli cokolio išvaizda išlieka ilgam“, – teigė K. Vaseris.

Tikras „visų galų meistras“: klijavimo mišinys, armavimo mišinys, dekoratyvusis tinkas.

knauf cokolis 5

  Knauf fasado šiltinimo sistema
  Klijai Knauf Sockel-SM Pro
  Cokolinė izoliacinė plokštė
  Armavimo sluoksnis Knauf Sockel-SM Pro su Knauf armavimo tinklu
  Dekoratyvusis tinkas „veltu“ paviršiumi Knauf Sockel-SM Pro
  Knauf fasado dažai
  Drenažinė kaušelių danga, padengta plaušiniu

Nebūtina papildoma apsauga nuo drėgmės, kai bendras tinko svoris yra ≥7 mm!

Ši sistema yra unikali ir tuo, kad, palyginti su iki šiol buvusiomis cokolio hidroizoliacinėmis medžiagomis, ji yra daug lankstesnė ir patogesnė darbą atliekantiems rangovams. Šiuo atveju tiek klijavimo, tiek armavimo sluoksnis yra hidrofobiški, t. y. stabdomas kapiliarinis drėgmės skverbimasis ir visu plotu, visa konstrukcija yra veiksminga, o tai labai svarbu, kai įrengiamas cokolis dar tiksliai nežinant būsimo grunto paviršiaus lygmens. Šiuo atveju jis gali kisti be jokių pasekmių, nes veiksmingas yra visas plotas. Be to, apdailinį sluoksnį iš tos pačios „Knauf Sockel-SM Pro“ medžiagos galima dengti jau kitą dieną po armavimo sluoksnio įrengimo (įprastu atveju reikia laukti, kol sluoksnis visiškai išdžius, t. y. 1–2 savaites), o tai dažnai stipriai taupo rangovo laiką ir sąnaudas.

Beje, labai svarbi šios sistemos ypatybė – izoliacines plokštes su „Knaud Sockel-SM Pro“ galima klijuoti tiesiogiai ant bituminio pagrindo pamatų konstrukcinės hidroizoliacijos. Naudojant kitas medžiagas susiduriama su nemažomis problemomis, nes įprastiniai klijavimo mišiniai nėra skirti izoliacinėms plokštėms klijuoti ant tokių organinių pagrindų kaip bitumas.

Mišinys „Knauf Sockel-SM Pro“ visapusiškai išbandytas, jam Braunšveigo (Vokietija) medžiagų bandymų institutas yra suteikęs nacionalinį statybos inspekcijos patikros liudijimą.

Prireikus konsultacijos, visada galite kreiptis į „Knauf“ specialistus tel. +370 5 213 2222. Daugiau informacijos – www.knauf.lt

 RĖMĖJO TURINYS 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video