Top Baneris

Efektyvumas pasiekiamas ne vien termoizoliacijos centimetrais

2013 gegužės 25 d.
Pasidalykite straipsniu

 Laikas vis labiau spaudžia statytojus prisiminti Europos Sąjungos direktyvas, kurios įpareigoja nuo 2020 metų statyti vadinamuosius nulinės energijos namus. Šiandien pateikiama daug pavyzdžių, tvirtinama, kad statomi namai atitinka A energinio naudingumo klasę. Tačiau pasidomėjus, kas lemia energinį efektyvumą, dažnas statytojas pamini tik papildomus termoizoliacinės medžiagos centimetrus, nuvertindamas itin svarbias kitas aplinkybes.

Didesnės investicijos atsiperka

Energiškai efektyvių namų projektuotojai teigia, kad efektyvumą galima pasiekti ne tik storinant pastatų atitvaras. Daug lemia ir teisingi architektūriniai sprendimai. Sertifikuotas pasyviųjų namų projektuotojas Martynas Ramonas tvirtino, kad reikia griauti mitą, jog energiškai efektyvus namas yra kur kas brangesnis nei įprastas.

„Žinoma, pradinės investicijos statant pasyvųjį namą yra didesnės, nes daugiau laiko ir lėšų skiriama išsamiai parengti projektą. Specialia pasyviojo namo projektavimo programa įvertinus visus būtinus kriterijus, o jie pasyviesiems namams taikomi itin griežti, apskaičiuojamas energijos poreikis, parengiami išsamūs konstrukciniai, šildymo ir vėdinimo sistemos, vandentiekio ir elektros sistemų brėžiniai“, – aiškino inžinierius.

Projektuotojas pabrėžė, kad pats statybos procesas turi būti kruopščiai prižiūrimas, o naudojamos medžiagos bei inžineriniai įrenginiai – kokybiški.

„Tačiau jei skaičiuotume, pavyzdžiui, penkiasdešimties metų laikotarpiui eksploatacines tokio kokybiškai įrengto pastato išlaidas šildymui, remontui, jei įvertintume išmetamo anglies dvideginio kiekį, patogias sąlygas ir tai palygintume su įprastinės statybos pastatais, manau, iš karto pamatytume visus pranašumus“, – sakė M. Ramonas.

Įvertinus pastato kokybę, pakilusią vertę, ilgaamžiškumą, patogias gyvenimo sąlygas ir apie 80 proc. mažesnes eksploatacines pastato išlaidas, pasyvusis bei energiškai efektyvus namas kainuos kur kas pigiau nei įprastos statybos.

Patalpų orientacija

Energiniam namo efektyvumui turi įtakos ir tai, kokioje vietoje bus statomas pastatas: ant kalvos, dauboje ar lygioje vietoje. Bendrovės „Statybų lyga“ architektas projektuotojas Martynas Zigaitis įsitikinęs: itin svarbu tinkamai įvertinti vietoje esančius gamtos šaltinius.

„Sakykime, pastatas stovės vidury miško ir bus apsuptas aukštų medžių, pro kuriuos sunkiai prasiskverbia tiesioginiai saulės spinduliai. Tuomet reikės parinkti tokią rekuperacinę sistemą, kuri tiektų jau pašildytą orą į vidų. Projektuojant pasyvųjį namą ant kalvos ar lygioje vietoje gali kilti didelis vėjas, tačiau tokiam pastatui vieta neigiamos įtakos neturės, jei bus tinkamai parinktos konstrukcijos“, – sakė M. Zigaitis.

Anot architekto, Lietuvoje dar labai trūksta kompetencijos projektuoti energiškai efektyvius pastatus. Tokius statinius reikia suvokti kaip alternatyvų variantą ir išaiškinti jų naudą, o ji yra akivaizdi.

Vienas paprastesnių, tačiau, be abejo, svarbių architektūrinių sprendimų siekiant energinio efektyvumo – tinkamai parinkti pastato padėtį pasaulio šalių atžvilgiu.Stengiamasi, kad kuo daugiau langų būtų pietinėje namo pusėje. Taip pasinaudojama pro langus pratekančia saulės šilumos energija, maksimaliai išnaudojama nieko nekainuosianti dienos šviesa.

„Kur langai maži arba jų visai nėra, mažesnį saulės šilumos pratekėjimą kompensuoja papildomas izoliacijos sluoksnis, didesnio efektyvumo ventiliacijos–rekuperacijos sistema. Galutinis geras rezultatas pasiekiamas taikant kompleksinius sprendimus. Itin svarbus glaudus architekto, projektuotojo bei užsakovo bendradarbiavimas“, – sakė energiškai efektyvių namų projektuotojas M. Ramonas.

Pasukus pastatą atitinkamu kampu, ne paskutinėje vietoje turi būti ir patalpų išdėstymas. Specialistai pataria pietinėje pusėje numatyti gyvenamąsias, dažnai naudojamas patalpas. Šiaurinės pusės ašyje galima planuoti įvairias buitines patalpas, skalbyklą, laiptinę, virtuvę, nes joje dėl vykstančių procesų savaime gaminama šilumos energija.

Ne itin išsamiai į pasyviųjų namų privalumus įsigilinę žmonės mano, kad tokiuose namuose yra daug sudėtingos technologinės įrangos. Tokią nuomonę neigiantys specialistai sako, kad vienintelis sudėtingesnis įrenginys tokiuose namuose yra ventiliacijos sistema su šilumokaičiu ir nedidelė šildymo sistema pagal konkretų namo projektą.

Langų svarba

Siekiant aukščiausio energinio efektyvumo labai svarbu išvengti ir nereikalingų saulės spindulių vasarą.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video