Top Baneris

Delfinariumo rekonstrukcijoje paprastų sprendimų nebuvo

2015 gruodžio 19 d.
delfinariumo rekonstrukcija
Alfonso Mažūno nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Ketverius metus trukusi Lietuvos jūrų muziejaus delfinariumo rekonstrukcija yra vienas ryškiausių šiandienos pavyzdžių, liudijančių šalies statybos įmonių kompetenciją įgyvendinti ambicingus projektus, kurie reikalauja ne tik nestandartinių technologinių, logistinių sprendimų, bet ir gebėjimų suvaldyti sudėtingus darbų eigos procesus.

Patalpos pasikeitė neatpažįstamai

1994-aisiais atidaryto vienintelio Baltijos šalyse delfinariumo rekonstrukcija startavo 2010 metų pabaigoje. Nuo 2012-ųjų pabaigos iš buvusio rangovo darbų estafetę perėmė ir projekto generaliniu rangovu tapo Alytaus statybų kompanija „Kortas“.

Pirmojo rekonstrukcijos etapo metu buvo atnaujinta pagrindinė delfinų pasirodymų salė – pakeistas stogo denginys, sutvarkyti fasadai, iš dalies perplanuotos patalpos. Lankytojų patogumui įrengta kavinė ir baras, sumontuotos naujos inžinerinės sistemos bei tinklai, šiuolaikinė garso, apšvietimo technika, įrengti keltuvai neįgaliesiems, rekonstruotas delfinų pasirodymų baseinas, žiūrovų tribūnos. Senieji iliuminatoriai pakeisti naujais, o baseiną juosęs betoninis parapetas – skaidria akrilo sienele, taip pat visiškai atnaujinta baseino danga, pagal interjero projektą atlikti apdailos darbai.

Antro rekonstrukcijos etapo metu pastatyta nauja delfinų gyvenamosios zonos dalis su gyvūnams skirtu gyvenamuoju baseinu ir trimis skirtingo gylio baseinais delfinų terapijos centro veiklai užtikrinti, taip pat baseinu sergantiems delfinams – izoliatoriumi su pakeliamu dugnu, gimdymo baseinu patelėms. Nuo delfinų gyvenamosios zonos atitvaromis atskirtas Kalifornijos jūrų liūtams skirtas baseinas.

Delfinus prižiūrintiems darbuotojams įrengta gyvūnų stebėjimo erdvė su akrilo iliuminatoriais į visus baseinus, taip pat patalpos su šaldytuvais ir kitais įrenginiais, užtikrinančiais aukščiausius delfinų maisto ruošimo reikalavimus, baseinų vandens kokybės patikros laboratorija, įvairios paskirties personalo ir inventoriaus laikymo patalpos. Tarp delfinų gyvenamosios zonos, Kalifornijos jūrų liūtų ir lauko baseinų įrengta vadinamoji Jūros salė, iš kurios pro iliuminatorius lankytojai gali stebėti gyvūnus.

Antro statybos etapo metu taip pat buvo pastatytas lauko baseinas „Saulės įlanka“ su amfiteatru ir sezonine tentine uždanga, keltuvu neįgaliesiems, o po amfiteatru esančiose patalpose sumontuoti technologiniai vandens ruošimo įrenginiai. Šis lauko baseinas skirtas delfinų pasirodymams šiltuoju metų laiku, jis užtikrins geresnes jų laikymo sąlygas. Baseiną juosia 50 metrų ilgio ir 1,8 metro aukščio akrilo sienelė, čia plaukiojančius gyvūnus pro akrilo iliuminatorius galima stebėti Jūros salėje.

Delfinams – keturiskart daugiau erdvės

Kalbant skaičiais, iki rekonstrukcijos delfinams skirtas baseinas talpino maždaug 1,5 tūkst. kubinių metrų vandens, o šiandien pagrindinės salės pasirodymų, gyvenamosios delfinų zonos bei „Saulės įlankos“ baseinų bendras tūris siekia daugiau kaip 6 tūkst. kubinių metrų.

Kadangi į baseinus tiekiamas Baltijos jūros vanduo delfinams yra per gėlas, jiems būtiną vandens druskingumą palaiko visą parą cirkuliuojanti automatinė vandens ruošimo sistema. Baseinų vanduo valomas mechaniniais ir ozono filtrais, ultravioletinėmis lempomis ir baltymų išputotojais.

Kad gyvenamąsias delfinų patalpas pasiektų kuo didesnis natūralios šviesos srautas, buvo sumontuotas ir sudėtingos konstrukcijos stiklo bei aliuminio stoglangis su automatinėmis atidarymo pavaromis. Lankytojų poreikiams patenkinti ant dalies pastato denginio įrengta daugiau kaip 600 kvadratinių metrų ploto atvira lauko terasa su kavine, nuo kurios atsiveria vaizdas į uosto akvatoriją bei Kopgalį. Reikiamą patalpų temperatūrą delfinariume užtikrina šiuolaikinė šildymo ir oro kondicionavimo sistema, šilumos energija gaminama šilumos siurbliais „oras–oras“.

Patirties sėmėsi iš užsienio specialistų

Įvertinant tai, kad tokio tipo statinys – bene vienintelis visoje Rytų Europoje, vienas sudėtingiausių uždavinių buvo parengti itin detalų rekonstrukcijos darbo projektą. Įgyvendinant šią užduotį talkino ilgametę tokio pobūdžio statinių projektavimo patirtį turintys užsienio konsultantai. Vieni jų – JAV kompanija „International Concept Management“, kurios specialistai konsultavo monolitinių gelžbetonio konstrukcijų projektavimo, deformacinių siūlių šiose konstrukcijose įrengimo, vadinamųjų šaltų siūlių nepralaidumo jūros vandeniui užtikrinimo, iliuminatorių ir sienelių iš skaidrių akrilo plokščių įrengimo, technologinių vamzdynų gelžbetonio konstrukcijose montavimo bei atitinkamų statybos produktų parinkimo klausimais.

Nestandartinės konfigūracijos aptakių formų delfinariumo baseinai, kuriuose gylis vietomis siekia 6 metrus, irgi pritaikyti gyvūnų poreikiams – Juodosios jūros afalinos čia gali judėti nevaržomai, nesusižeisdamos. Tačiau bendrovės „Kortas“ specialistams tai tapo papildomu iššūkiu, mat tokie tūriai ir formos reikalauja preciziškų betonavimo, kartu įrengiant ir technologinius vamzdynus, užtikrinant nepralaidumą jūros vandeniui, bei betono paviršių parengimo dangai įrengti darbų. Maža to, proceso metu privalu laikytis šių darbų atlikimo technologijos ir eiliškumo reikalavimų.

Delfinariumo baseinų įrengimo specifika lėmė ir atitinkamų medžiagų, produktų pasirinkimą. Bendrovės „Kortas“ projektų vadovo Valdo Smalinsko skaičiavimu, iš viso objekto rekonstrukcijai prireikė daugiau kaip tūkstančio skirtingų, tarp jų ir nestandartinių, statybos produktų, technikos priemonių bei įrengimų.

Reikalavo aukščiausio profesionalumo

Pagrindiniams betonavimo darbams buvo naudojamas labai aukštos klasės hidrobetonas, baseinų gelžbetonio konstrukcijų deformacinių ir šaltų siūlių sandarinimui pasirinktos pasaulinio garso koncerno „Sika“ medžiagos. V. Smalinskas atkreipė dėmesį, kad tradicinių baseinų dangoms įprastai naudojama PVC plėvelė arba keraminės plytelės, mozaikos, tačiau delfinariumo baseinams teko ieškoti novatoriškų sprendimų, kurie garantuotų aukščiausius patikimumo, saugumo, kokybės bei ilgaamžiškumo standartus. Betoniniams delfinų baseinų paviršiams padengti buvo pasirinkta daugiasluoksnė poliurėjos (polyurea) danga.

Ši itin elastinga besiūlė membrana užtikrina puikią hidroizoliaciją, sukibimą su atitinkamai paruoštu betono paviršiumi net ir esant gana didelėms betono deformacijoms, yra atspari mechaniniam, sūraus jūros vandens ir chloro poveikiui, daugeliui cheminių medžiagų, neišskiria į aplinką kenksmingų elementų, be to, ant tokios dangos nesiveisia dumbliai. Danga papildomai padengta sluoksniu, kuris užtikrina atsparumą ultravioletiniams spinduliams.

„Daugiasluoksnė poliurėjos danga liejama karštuoju būdu. Tai yra technologiškai sudėtingas procesas, ką ir kalbėti apie parengiamuosius darbus: turi būti patikrintas betono stiprumas, nuo paviršiaus pašalintas smėlis, po to paviršius turi būti keliais sluoksniais gruntuojamas, lyginant specialiais mišiniais turi būti užglaistomos betono paviršiaus poros, kad būtų užtikrintas geras dangos sukibimas. Dangos įrengimo darbai galimi tik tada, kai paviršius yra vos ne idealiai sausas – betono drėgnumas turi siekti ne daugiau kaip 4 procentus, rasos taškas neleidžiamas“, – vardijo pašnekovas.

Tam, kad šios sąlygos būtų užtikrintos įrengiant lauko baseiną, bendrovės „Kortas“ specialistams teko konstruoti papildomą laikiną denginį. Anot projekto vadovo V. Smalinsko, net ir tokia laikina priemonė pareikalavo nestandartinių sprendimų, mat, viena vertus, baseinas – didelių matmenų, kita vertus – pajūrio orai lauko darbams diktuoja ne itin palankias klimato sąlygas. Laikinam denginiui įrengti buvo panaudoti kaproniniai lynai ir vandeniui nelaidi bei mechaniniam poveikiui atspari plėvelė.

Ypatingi gaminiai keliavo iš JAV ir Tailando

Įgyvendinant kai kuriuos sprendimus bendrovės „Kortas“ darbuotojams projekto partnerių teko ieškoti net už Europos ribų. Delfinams stebėti pasirodymų baseino sienose sumontuoti didelių matmenų iliuminatoriai iš akrilo plokščių. Tačiau tokių techninių parametrų produktą gali pasiūlyti vos keli Japonijos ir JAV gamintojai. Iliuminatoriams, baseinų sienelėms skirtas skaidrias akrilo plokštes po itin detalių skaičiavimų bei projektavimo darbų pagamino amerikiečių kompanija „Reynolds Polymer Technology“. Dalis produkcijos atkeliavo iš gamyklos, esančios JAV Kolorado valstijoje, dalis – iš šios kompanijos gamyklos Tailande.

Delfinariumo rekonstrukcija leido įgyvendinti visus tikslus – buvo ne tik pagerinta delfinų gyvenimo kokybė, sąlygos Lietuvos jūrų muziejaus darbuotojams, bet ir užtikrintas visapusis patogumas lankytojams.

Bendrovės „Kortas“ atstovų teigimu, dirbti šiame Baltijos šalyse analogų neturinčiame objekte įmonei buvo didžiulis iššūkis, bet sykiu ir neįkainojama patirtis bei prestižas. Rekonstrukcijos metu nuveikti darbai kaip niekas geriau byloja apie šios statybų kompanijos galimybes, potencialą, gebėjimą projektus įgyvendinti atsakingai ir laiku, pasitelkiant patikimus subrangovus, tiekėjus bei kitus statybos procese dalyvaujančius partnerius.

„Dirbti buvo labai įdomu, nors paprastų sprendimų šiame objekte nebuvo, pradedant iki šiol Lietuvoje netaikytų ar retai taikomų technologijų diegimu, specifinių produktų panaudojimu, baigiant sudėtingais logistikos, darbų organizavimo procesais“, – reziumavo projekto vadovas.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video