Top Baneris

Bažnyčių bokštai – neišnaudojamos apžvalgos aikštelės

2016 gruodžio 24 d.
Pro Arkikatedros bazilikos varpinės bokšto angas galima pamatyti sostinės panoramą. G. Bartuškos nuotr.
Pro Arkikatedros bazilikos varpinės bokšto angas galima pamatyti sostinės panoramą. G. Bartuškos nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Saugomose teritorijose iškilę apžvalgos bokštai – ne vienintelis būdas pasigrožėti supančia aplinka. Įveikus kelis šimtus laiptelių arba pakilus liftu, kraštovaizdžiu iš viršaus galima gėrėtis ir keliose bažnyčiose. Ir bažnyčių kunigai, ir paveldosaugininkai pritaria idėjai bažnyčių bokštuose įrengti apžvalgos aikšteles, juolab kad tokie projektai dažnu atveju tampa vienintele galimybe atnaujinti neretai apleistus, niekaip neeksploatuojamus bokštus.

Bažnyčių varpinėms – naujos funkcijos

Išsaugoti vieno pagrindinių bažnyčios akcentų – varpinės – vertingąsias savybes (varpų konstrukcijas ir pačius varpus) ir ją pritaikyti lankymui sveikintina praktika vadina ir Kultūros paveldo departamento (KPD) direktorė Diana Varnaitė. Vienas populiariausių turistinių objektų Vilniuje – po 20 metų pertraukos lankytojams atverta Arkikatedros bazilikos varpinė. Pro jos bokšto angas galima pamatyti sostinės panoramą, o čia pat viduje – senojo varpinės laikrodžio mechanizmą ir šešis bokšto viršuje esančius varpus.

Prieš kelerius metus sutvarkyta ir Vilniaus Šv. Jonų bažnyčios varpinė. Viršuje įrengtoje apžvalgos aikštelėje lankytojai iš 60 metrų aukščio gali apžvelgti sostinės panoramą. Į varpinės viršų kylama autentiškais mediniais laiptais arba moderniu liftu.

Planus lankytojams atverti šiaurinį bažnyčios bokštą puoselėja ir Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo dominikonų bažnyčios kunigai. Iš jo būtų galima stebėti varpus gretimame bokšte ir grožėtis Vilniaus panorama.

Akmenėje bendruomenės pastangomis restauruotas ir lankymui pritaikytas Šv. Onos bažnyčios bokštas, įrengtas naujas varpų mechanizmas, eksponuojami senieji liturginiai drabužiai ir reikmenys.

baznyciu bosktai 4

Anykščių Šv. Mato bažnyčioje apžvalgos aikštelė įrengta 33 metrų aukštyje. J. Junevičiaus nuotr.

Apžvalgos aikštelė įrengta ir ant Kauno Kristaus Prisikėlimo bažnyčios stogo. Čia pat – ir vienintelė Lietuvoje koplyčia, kurios altoriuje įmūryta Šv. Antano relikvija. Anykščių panorama galima grožėtis ir Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčios bokšte.

KPD direktorė neabejoja, kad tokių apžvalgos aikštelių galėtų atsirasti dar daugiau, jei būtų skirtas pakankamas finansavimas.

„Pastaraisiais metais saugomose teritorijose pastatyta keliolika apžvalgos bokštų, kurie gausiai lankomi ir labai populiarinami. Vis dėlto manau, kad, užuot skubėjus statyti naujus apžvalgos bokštus, kuriuos vėliau reikės eksploatuoti, būtų tikslinga sutvarkyti bažnyčių, iš kurių galima apžvelgti ypatingą kraštovaizdį, varpinių bokštus, antram gyvenimui prikelti jose esantį istorinį paveldą ir sykiu pritaikyti lankymui. Dauguma bažnyčių – gana aukštos, todėl apžvalgos aikštelės jų bokštuose – unikali galimybė apžvelgti vertingiausią kraštovaizdį“, – kalbėjo D. Varnaitė.

Kunigai, anot KPD direktorės, tokiai varpinių bokštų transformacijai neprieštarauja. Tai įrodo ir realizuoti pavyzdžiai.

Pagrindinis paveldosaugininkų reikalavimas – išsaugoti vertingąsias savybes. Jei šios nepažeidžiamos, neužgožiamos ar nesunaikinamos paveldo objektą pritaikant naujai funkcijai, didesnių problemų įgyvendinant tokius projektus neiškyla.

„Labai daug kas priklauso nuo architektų, kurie rengia tokius projektus. Bažnyčios – jautrūs objektai. Daugeliu atvejų visus iššūkius pavyksta išspręsti gražiai“, – pasakojo D. Varnaitė.

Štai Alantos dvare būta keturių bokšto tarpsnių, iki mūsų dienų išlikę du. Dvaro šeimininkai – Alantos technologijos ir verslo mokykla – svarstytų bokštus restauruoti. Spėjama, kad jie anuomet atliko ne tik puošybos, bet ir apžvalgos funkciją. Šiuo metu kaip tik rengiama bokštų tvarkybos darbų projektinė dokumentacija. Rokiškio Šv. Mato bažnyčioje taip pat ieškoma bokšto pritaikymo galimybių.

baznyciu bosktai 1

Apžvalgos aikštelė bažnyčios bokšte paskatino daugiau žmonių apsilankyti ir maldos namuose. T. Tuskenio nuotr.

Miesto prioritetas – kompleksiniai sprendimai

Ilgametė Anykščių rajono savivaldybės vyriausioji architektė Daiva Gasiūnienė buvo viena iniciatorių, kad viename aukščiausios Lietuvoje neogotikinės Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčios bokštų atsirastų apžvalgos aikštelė.

Kultūros paveldo objektų priežiūra, tvarkyba, pritaikymas tikslinei funkcijai Anykščiuose, anot neseniai Panevėžio miesto vyriausiąja architekte tapusios D. Gasiūnienės, visuomet buvo vienas iš savivaldybės prioritetų. Tačiau, nors nemaža biudžeto lėšų dalis keliaudavo kultūros paveldo objektų priežiūrai ir tvarkybai, kaskart ieškant finansavimo, kad objektą būtų galima sutvarkyti iki galo ir pritaikyti visuomenės poreikiams, prireikdavo tiek pat daug jėgų, administracinių gebėjimų, darbo ir laiko. Minėto projekto įgyvendinimą apsunkino dar ir tai, kad bažnyčios valdytojas – ne savivaldybė. Taigi miesto valdžiai teko išspręsti ir nemažai teisinių problemų.

Miestui, anot D. Gasiūnienės, labai svarbi kompleksinė plėtra, sisteminis požiūris į visus viešosios infrastruktūros objektus. Vienas, kad ir labai gerai paruoštas, objektas niekada taip neveiks, neturės įtakos aplinkos patrauklumui kaip darnus bendros viešosios ir privačiosios infrastruktūros sudėliojimas. Todėl Anykščių rajono savivaldybė į Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčios projektą pasižiūrėjo kompleksiškai ir greta esančioje poeto Antano Baranausko vardu pavadintoje parapijos salėje, kurioje ilgą laiką veikė prekybos centras, tarpininkaujant bažnyčios klebonui, įkūrė Sakralinio meno centrą ir Angelų muziejų.

baznyciu bosktai 3

Norint pasiekti Anykščių Šv. Mato bažnyčioje įrengtą apžvalgos aikštelę prireiks įveikti 186 metalinius laiptelius. J. Junevičiaus nuotr.

„Apžvalgos aikštelė bažnyčios bokšte paskatino daugiau žmonių lankyti pačią bažnyčią, o Šv. Mato bažnyčios lankytojai netruko susidomėti ir visiškai kitomis akimis gali pasižiūrėti į aplinką, kurioje gyvena, geriau pažinti Anykščių vaizdingąjį kraštovaizdį, pasigrožėti Šventosios upe, jos vingiais ir slėniais, Antano Vienuolio apdainuota Lietuvos Šveicarija, kalvomis, moreniniais masyvais, Anykščių šilelio literatūrine didybe, bažnyčios bokšto apžvalgos aikštele: ankščiau po mišių skubėdavę namo, dabar užlipa į aikštelę“, – komentavo pašnekovė.

Lankytojų srautais nesiskundžia

Anykščių menų centro, administruojančio Sakralinio meno centrą, Angelų muziejų, Anykščių koplyčią – Pasaulio anykštėnų kūrybos centrą ir Šv. Mato bažnyčios varpinės bokšte įrengtą apžvalgos aikštelę, direktorius Tomas Tuskenis patvirtino – 2012-aisiais Europos Sąjungos lėšomis įrengta apžvalgos aikštelė iki šiol gausiai lankoma.

Turistai nesipiktina net tuo, kad 33 metrų aukštyje įrengtą apžvalgos aikštelę galima pasiekti tik savomis kojomis įveikus 186 metalinius sprendimas laiptelius. Nors projekte buvo numatyta įrengti liftą, kol kas lėšų šiems darbams neskirta. Trys didžiosios laiptų aikštelės ir bokšto sienos pritaikytos ekspozicijoms įrengti – čia pristatoma bažnyčios istorija, eksponuojamos senųjų Anykščių nuotraukos. Apžvalgos aikštelėje pro bažnyčios navas galima pasigrožėti ne tik miesto, bet ir Šventosios upės slėnio panorama. Čia taip pat įrengti stendai, kuriuose pateikiama informacija apie lankytinus objektus, o nuotraukose – A. Baranausko laikų Anykščiai. Įsigijus monoklį galima stebėti ir toliau esančius objektus.

Straipsnis paskelbtas žurnale „Statyba ir architektūra“, 2016 / 4.

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video