Top Baneris

Audrius Ambrasas: apie tautos galią ir pasirinkimus

2017 vasario 15 d.
Audrius Ambrasas
Audrius Ambrasas. BFL / Vyginto Skaraičio nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Garbingiausią valstybės apdovanojimą – Nacionalinę kultūros ir meno premiją – Prezidentūroje priėmęs architektas Audrius Ambrasas įvertinimu pasidalijo su profesine bendruomene. „Šį garbingą pdovanojimą priimu kaip architektūros reikšmės kultūrai pripažinimą, –kalbėjo aštuntuoju šia premija pagerbtu architektu tapęs menininkas. – Džiaugiuosi, kad architektūra retkarčiais tampa pastebima kaip kultūros ir meno sritis kartu su literatūra, teatru, muzika, daile, kinu.

Gali būti, kad tautos galia ir slypi kultūroje, o kultūros – architektūroje. Knygas galima deginti, spektaklius uždrausti, muzikos neleisti atlikti, filmų nerodyti, o pastatuose įkūnyta architektūra nėra taip lengvai ištrinama. Ji turi šansą išlikti autentišku, kasdien patiriamu tautos kultūros ženklu, galinčiu įkvėpti ir ateities kartas.

„Architektūra yra pats abstraktiškiausias menas, susijęs su pačia realiausia tikrenybe“, – rašė architektas Vladas Švipas 1933 metais išleistoje šviečiamojo pobūdžio knygelėje, skirtoje lavinti tautos architektūrinį supratimą.

Ir ta tauta, sukūrusi modernią valstybę, sukūrė ir modernią architektūrą. Kauno tarpukario pastatuose įkūnytos to meto svajonės ir viltys palaikė mūsų tikėjimą laisve tamsiuoju istorijos laikotarpiu. Už tai, kad šiandien švenčiame Vasario 16-ąją, turime būti kažkiek dėkingi ir baltajam Kauno modernizmui.

Grožis, nauda ir patvarumas – skelbia klasikinė architektūros vertinimo triada. Tačiau tikrasis jos vertintojas yra laikas. Laikas bėga greitai, tačiau architektūrai kartais jis slenka gerokai per lėtai, ir mums nespėjus suvokti jos vertės architektūra patenka į negailestingą kaštų ir naudos „ekselių“ teismą, kuriame nėra vietos grožiui.

O juk tą grožį, net patys to nepastebėdami, kuriame mes visi: girdami ir peikdami, pirkdami ir parsiduodami, naudodami ir pasinaudodami, rinkdami ir pasirinkdami. Architektai tik stengiasi kaip galėdami geriau materializuoti jūsų svajones ir viltis. Tad svajokime atsakingai. Ir skatinkime architektus kurti gražią, naudingą ir tvarią architektūrą, tokiu būdu puoselėdami mūsų kultūrą ir stiprindami tautos galią.“

Architekto Audriaus AMBRASO kalba šalies Prezidentūroje priimant 2016-ųjų Nacionalinę kultūros ir meno premiją.

Lietuvos Respublikos kanceliarijos nuotr.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video