Top Baneris

Architektūros [pokalbių] fondo 18-tasis ciklas – „KAFe 2016“ programoje

2016 rugpjūčio 26 d.
Pasidalykite straipsniu

Šiandien mūsų miestuose viešosios erdvės atspindi socialinę terpę, kurioje kuriasi, dalyvauja ir atsiranda darnaus miesto sąveikos bei vystymasis. Pastaruoju metu vis daugiau tyrėjų, politikų ir bendruomenių iš naujo atranda tokių vietų svarbą bei jose tarpstančią miesto socialinio gyvenimo sanglaudą. Tokių erdvių kūrimas ir administravimas daugelyje miestų vis dar yra iššūkis tiek savivaldybėms, tiek profesionalams ir bendruomenėms, kurios jas kuria.

Šiandien vis dar turime atsakyti į klausimus, kaip kurti, projektuoti ar pertvarkyti bei valdyti tokias erdves, kaip šių procesų metu bendradarbiaujant skirtingoms interesų grupėms išlaikyti šių erdvių atvirumą, gyvybingumą bei savitumą. Architektūros [pokalbių] fondo 18-asis ciklas „Bendradarbiavimo erdvės mieste / Collaborative Placemaking“ pristatys keletą bendradarbiavimo projektų kuriant miestų erdves pavyzdžių. Šio ciklo pašnekovai atstovauja įvairioms interesų grupėms, kuriančioms ar dalyvaujančioms kuriant tokias erdves.

Ciklo metu pašnekovai dalysis savo patirtimi ir labiau gilinsis ne į viešos erdvės kūrimo bei planavimo gaires ar taisykles, bet į procesus, kurių metu šie projektai sukuria erdvę bendradarbiavimui tarp skirtingų sričių specialistų bei interesų grupių. Pokalbių dalyviai taip pat domėsis kokiu būdu šie procesai gali įtraukianti visus – tiek kūrėjus, tiek ir naudotojus. Šis ciklas skirtas atkreipti dėmesį ne į kuriamų viešųjų erdvių fizinę ar funkcinę išraišką, bet į jų svarbą bei reikšmę to miesto ir jo bendruomenių gyvenime.

PRANEŠĖJAI:

Rugsėjo 15 d. Stefanie Raab, Coopolis – strategies for cooperative city development – Berlin Germany

Rugsėjo 22 d. Lukasz Pancewicz Town planner urban designer – Gdansk, Poland

Spalio 6 d. Kristin Solhaug Naess NTNU Live Studio – Trondheim, Norway

Spalio 17 d. Donatas Baltrušaitis BUUR – Leuven Belgium

Spalio 20 d.  Evelina Ozola Fine Young Urbanists – Riga, Latvia

linija

Rugsėjo 15 d. (ketvirtadienį) pokalbių ciklą pradės urbanistė, architektė iš Vokietijos  – Stefanie Raab. Ji įkūrė „Coopolis“ agentūrą, dirbančią su laikinos paskirties erdvėmis, bendruomeninės urbanistinės plėtros projektais. „Coopolis“ pavyko perplanuoti Berlyno Neuköllno rajoną. Pranešėja paskaitoje „Bendradarbiavimo erdvės mieste – strategijos, kooperacijos, rezultatai“ pristatys strategijas, kaip atgaivinti apleistas teritorijas, padaryti miesto rajonus patrauklesniais bei gyvybingesniais, kaip atgaivinimo potencialą įtraukiant vietinius gyventojus.

Rugsėjo 22 d. (ketvirtadienį) pokalbių ciklą pratęs miestų planuotojas-urbanistas Lukasz Pancewicz. Jis dirbo Lenkijoje, Airijoje bei JAV, vadovavo Lodzės savivaldybės Planavimo biurui. Lukasz, priklausantis tarptautinei miestų ir regionų planuotojų draugijai (ISOCARP), dalyvavęs SPURTS programoje, ves paskaitą „Bendradarbiavimas ir bendrystė kaip miestų prototipų kūrimo būdas”. Jis pristatys, kaip piliečių vykdomos miestų inovacijos, vietinės savivaldos skatinimas bei miestų kūrimo galios decentralizacija gali būti įkvepiantis ir atgaivinantis sprendimas. Taip pat bus aptariama, kaip kurti ir skatinti stiprią vietinę demokratiją.

Spalio 6 d. (ketvirtadienį) trečiosios paskaitos „Miesto kaip urbanistinės erdvės laboratorijos naudojimas“ autorė architektė Kristin Solhaug Næss kalbės apie sėkmingą jungtinį Trondheimo miesto savivaldybės ir architektūros studentų iš „NTNU Live Studio“ platformos įdirbį, siekiant atgaivinti mažiau patrauklias miesto erdves. Kristin šiuo metu dirba Trondheimo miesto savivaldybėje, Norvegijoje, taip pat yra apdovanota Norvegijos Švietimo ministerijos už edukacijos kokybę, įkūrusi „Studio Beta“ platforma.

Spalio 17 d. (pirmadienį) ketvirtąją paskaitą skaitys architektas – urbanistas Donatas Baltrušaitis. Pranešėjas yra urbanistikos tyrimų platformos „BAU“ įkūrėjas, nepriklausomas projektų ekspertas urbanistikos biure „BUUR“ Belgijoje, ISOCARP draugijos narys. Pranešime „12 urbanistinių strategijų“ bus aptariama, kaip tobulinti miestus bei jų erdves, norint išsaugoti istoriją bei sukurti naują tapatybę, naudojantis 12 urbanistinių strategijų, kuriančių tvarius ir kūrybingus miestus.

Spalio 20 d.  (ketvirtadienį) pokalbių ciklą užbaigs architektė-urbanistė Evelina Ozola iš Latvijos, kuris kalbės apie „Aktyvų dalyvavimą urbanistiniame projektavime“. Pranešėja dirbo „Made“ ir „SVESMI“ architektūros biuruose Rygoje ir Roterdame. Ji yra programų direktorė Tarptautinėje vasaros mokykloje Rygos technikos universitete. Evelina pristatys dizaino studijos „Fine Young Urbanists“ veiklą, kuriai vadovauja kartu su Toms Kokins. Taip pat parodys keletą nedidelių projektų viešosioms erdvėms, kurie įkvėpė didesnius miesto planavimo ir edukacijos procesus.

Kiekvienas pranešėjas paskaitos metu rekomenduos knygą. Jas galite rasti NDG Dailės informacijos centro mediatekoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius). Negalėsiančius dalyvauti pokalbiuose kviečiame praėjusių paskaitų vaizdo įrašus ir fotografijas žiūrėti internete  http://archfondas.lt/lt/pokalbiu

CIKLĄ KURUOJA:

Kuratorė urbanistė ELENA ARCHIPOVAITĖ  +370 685 01 166

Koordinatorė architektė DOMANTĖ POŽYTĖ  +370 612 20 245

Paskaitos vyks rugsėjo 15 d. – spalio 20 d. Vytauto Didžiojo universiteto patalpose S. Daukanto g. 28 ir Putvinskio g. 23, Kaune).

 bendr erdves miest big


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video