Top Baneris

Ar jūsų būstas tikrai apsaugotas nuo gaisro?

2016 balandžio 25 d.
Pasidalykite straipsniu

Rinkdamiesi ir įsirenginėdami būstą retai susimąstome apie vieną baisiausių dalykų – gaisrą. Ugnis gali labai greitai pasiglemžti visą mūsų turtą ar net sveikatą, tad galvojant apie nuosavus namus svarbu gebėti įvertinti jų atsparumą ugniai ir atitikimą priešgaisriniams reikalavimams.

Pastatų vertinimas atsparumo ugniai klausimais

Net ir su statybų sritimi nesusijęs žmogus, rūpindamasis savimi ir artimaisiais, turėtų bent menkai išmanyti, kas yra priešgaisrinė sauga ir produktų atsparumas ugniai. Tad kaip žinoti, ar norimas būstas yra pakankamai saugus, ir į ką atkreipti dėmesį?

„Iš pradžių reikėtų atskirti dvi sąvokas: statybinių medžiagų, produktų degumas ir statybinių konstrukcijų ugniaatsparumas. Degumas yra skirstomas į klases, kur A – nedegios, o F – net neklasifikuojamos, t. y. stipriai degios. Ši klasifikacija projektuotojams, gaisrinės saugos specialistams ir statybininkams padeda suprasti, kokį pavojų potencialiai vienas ar kitas produktas gali kelti gaisro atveju. Klasifikacijos reikalavimai keliami tuomet, kai įrengiamos specifinės konstrukcijos, tokios kaip evakuacijos keliai, grindų dangos, stogai ir panašiai – vietose, kur svarbu, kad produktu nesklistų ugnis ir gaisras”, – pasakoja „Knauf“ technikas Kastytis Vaseris.

Pasak K. Vaserio, statybinių konstrukcijų ugniaatsparumas taip pat susijęs su priešgaisrine sauga, tačiau atskleidžia informaciją, kiek ilgai ir kaip tam tikra konstrukcija (pertvara, apkrovas laikanti siena, kolona, sija, perdanga, pakabinamos lubos ir t. t.) geba išlaikyti ugnies poveikį. Ugniaatsparumas klasifikuojamas vadinamąja REI klasifikacija.

„Statant naują namą reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad atspariausios ugnies poveikiui yra mineralinės medžiagos, pavyzdžiui, betonas. Priešgaisrinėje saugoje vieni iš saugiausių – gipsiniai produktai. Gipsas yra išskirtinė medžiaga, savyje turinti didelį kiekį kristalinės būsenos vandens, kuris gaisro atveju tampa ugnį stabdančiu veiksniu. Gipso plokštės yra nepamainomos karkasinių ugniaatsparių konstrukcijų montavimui, jos tenkina ypač griežtus reikalavimus“, – sako K. Vaseris.

Būtinas sisteminis požiūris

„Visi pastatai statomi laikantis Lietuvoje galiojančių normų, tad statybas vykdančios ir kontroliuojančios įstaigos (projektuotojai, statytojai, techninės priežiūros specialistai, Valstybinės komisijos atstovai) tinkama veikla turėtų užtikrinti pastato kokybę ir tinkamumą saugiai eksploatacijai. Tai galima pavadinti sisteminiu požiūriu, kuris teoriškai turėtų leisti gyventojams nesigilinti į esminių pastato charakteristikų, tokių kaip pastato laikančiųjų konstrukcijų galios patikimumas ar pastato konstrukcijos ugniaatsparumas, išpildymą“, – teigia K. Vaseris.

Pasak specialisto, pasitikėti ar ne įvairių kontroliuojančių ir statybas vykdančių organizacijų veikla, nuspręsti turi kiekvienas. Vis dėlto tikrai nebus blogiau, jei ir renkantis, statant ar perkant būstą pirkėjas bent šiek tiek išmanys priešgaisrinius reikalavimus ir produktų ugniaatsparumą. Tai žinodami žmonės gali kelti klausimus statytojams, gauti konkrečius atsakymus apie atsparumą ugniai ir būti ramesniais dėl įsigyto būsto atsparumo gaisrui.

Patys gyventojai gali padaryti nedaug

„Vis dėlto jau turint būstą ir išsiaiškinus, kad jo atsparumas ugniai nėra toks, kokio norėtųsi, patys gyventojai gali padaryti nedaug. Žinoma, kaip ir norint užtikrinti garso izoliaciją, taip ir čia, įmanoma naudoti papildomas gaisrui atsparesnes gipskartonio plokštes jas papildomai tvirtinant prie sienų“, – sako K. Vaseris.

Pasak K. Vaserio, vis dėlto verta kelti klausimą, ar tai būtina, ir ar taip bus pasiekta norimų rezultatų. Rimtas pastatų atsparumo ugniai didinimas yra priskiriamas ne remonto ar renovacijos darbams, ką gali atlikti pats žmogus, o rekonstrukcijoms. Pastarųjų atlikti patys gyventojai negali, nes tam reikia statybos leidimų, suderintų projektų, kvalifikuoto rangovo, techninės priežiūros ir daugybės kitų dalykų. Tai jau rimtas statybos procesas.

Vis dėlto naudinga įrenginėjant namus ar statant naują namą interjerui rinktis grindų dangų, sienų apdailos medžiagas, kurios nepalaiko degimo, neskatina ugnies plitimo ir neišskiria didelio kiekio kenksmingų medžiagų.

„Knauf“ techniko teigimu, žmonėms, kuriems įdomu priešgaisrinė sauga ir medžiagų atsparumas ugniai, tikrai naudinga domėtis šių sričių problematika. Vis dėlto ji yra pakankamai sudėtinga ir sunkiai pasiekiama, tad belieka gebėti kelti tinkamus klausimus specialistams ir pasitikėti jų darbu.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video